A Mol és az INA aláírta az új INA-megállapodást

2009.01.30. 14:58
A Mol és a horvát kormány aláírta az INA horvát olajtársasággal kapcsolatos részvényesi megállapodás módosítását, valamint az INA gázkereskedelmi és gáztárolási tevékenységeinek leválasztásáról és értékesítéséről is aláírtak egy szerződést.

Az önkéntes nyilvános vételi ajánlat eredményeként a Mol az INA legnagyobb részvényesévé vált 2008. októberében. A felek megegyeztek a részvényesi megállapodás módosításában, hogy a vállalatirányítási jogok tükrözzék az INA új tulajdonosi szerkezetét. A Mol lesz felelős az INA működtetéséért, így a tranzakció zárását követően az INA a Mol csoport beszámolójában teljes körűen konszolidálásra kerül – tette közzé a Mol a BÉT honlapján.

A Mol öt főt delegál a kilenctagú felügyelő bizottságba, és ellenőrző befolyással bír az ügyvezető testületben. A kormány vétójogokkal rendelkezik, hogy biztosíthassa a nemzeti energia ellátás biztonságát, és beleszólhasson az INA stratégiai eszközeit érintő egyes döntésekbe.

Felüggesztett részvények

A Mol részvényeinek kereskedését csütörtökön függesztették fel, miután a társaság arról tájékoztatta a tőzsdét, hogy olyan rendkívüli tájékoztatást kíván közzétenni, amely nagymértékben befolyásolhatja a részvények árfolyamát. A Mol Nyrt. részvényeinek kereskedését hétfőn állítják vissza.

A kormány bizonyos átruházási korlátozásokat kért a Moltól az INA részvényekkel kapcsolatban. A Mol a következőkben egyezett meg a kormánnyal: további ötéves eladási tilalom, amely két évre csökkenhet abban az esetben, ha ezen időszak alatt nem kerül sor részvénycserére. Az eladási tilalom lejárta után a kormány elővásárlási jogot élvez. A Mol feletti irányítás nem támogatott módon történő megváltozása esetén a kormánynak visszavásárlási joga van az INA részvényekre.

A részvényesi megállapodás, így annak módosítása is határozatlan időre szól, és addig hatályos, amíg mindkét fél legalább 25 százalék +1 részvény tulajdonnal rendelkezik az INA-ban.

A részvényesi megállapodás módosításához versenyhivatali eljárás lefolytatása szükséges. A versenyhivatali jóváhagyás megszerzése után – várhatóan 2009. első felében – hívhatják össze a közgyűlést annak érdekében, hogy az INA új Felügyelő Bizottságát megválasszák.

A sajtótájékoztatón az Index azon kérdésére, hogy a korábbi privatizácis terv az volt, hogy a Molt többséghez juttatják a horvát miniszterelnök-helyettes Damir Polancec elmondta, minden a privatizációs törvényben meghatározott módon történt. A horvát privatizációs törvény arra kötelzi, hogy a horvát állam megtartson 25 +1 részvényt az EU csatalakozásig. Gondolhatnak elméletileg 19 százalék részvény eladásáról, de most nem gondolkodnak. Ezzel összefüggésben elmondta, hogy a korábban felmerült részvénycsere most nem aktuális. A válság idején leértékelődtek a vállalatok, nem lehet meghatározni a részvénye értékét.

Aláírtak még egy szerződést, mely arról szól, hogy leválasztják a gázkereskedelmi és gáztárolási tevékenységeket. Meghatározták azokat az irányelveket, melyek szerint az INA leválasztja a gázkereskedelemmel és a földalatti gáztárolással kapcsolatos tevékenységeit és értékesíti azokat a kormány vagy az általa ellenőrzött jogi személy részére. A kormány a Plinacro-t, a 100 százalékos állami tulajdonú gázszállító vállalatot jelölte ki a gáztároló vállalat megvételére.

A Gáztároló Társaság a mai napon aláírt adásvételi szerződés keretében 514 millió horvát kunáért értékesítésre került, míg a gázkereskedelmi tevékenyég értékesítésére vonatkozó szerződést 2009. július 1-ig kell megkötni. A Gázkereskedő Társaság átveszi az INA-tól a horvát fogyasztók ellátási kötelezettségét, valamint a gáz import tevékenységet. Hosszú távú gázellátási szerződést kötnek az INA-val a Horvátország területén kitermelt földgázzal kapcsolatban

A felek abban is megállapodtak, hogy az INA által átadott földgáz értékesítési ára fokozatosan eléri az import-paritást 2010 és 2014 között, és ezzel párhuzamosan a kormány és az INA hosszú távú bányajáradék megállapodást kötnek az INA horvátországi szénhidrogén termelésével kapcsolatban.