Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök hétfői, váratlan lemondását több elemző is úgy értékelte, az egyértelmű jele annak, hogy a bécsi börze hatalomátvételre készül, és egy sor alaptevékenységet elvihet a Budapesti Értéktőzsdéről, a vagyonkezeléstől a letétkezelésig. A centralizációs szándékra utal az is, hogy hírek szerint a prágai tőzsdét is be akarja kebelezni Bécs.
Bár az osztrák tőzsde elnöke nem sokkal Szalay-Berzeviczy BÉT-elnöki posztjáról való lemondása után megszólalt, kifejtve, hogy nem tervezik a Budapesti Értéktőzsde beolvasztását a Bécsi Értéktőzsdébe, elmondta azt is, hogy ha látnak lehetőséget újabb BÉT-részvénycsomagok megszerzésére, akkor erre fognak törekedni.
Több elemző is felvetette, hogy jó válaszlépés lehetne egy új itthoni tőzsde alapítása, a cégek és a kormány összefogása révén. Nem kell messzire visszanyúlni az időben ahhoz, hogy ennek a forgatókönyvnek az irányába mutató jelekre bukkanjunk.
Két nagy
A Budapesti Értéktőzsde forgalmának 70-80 százalékát az OPT- és a Mol-részvények adásvétele teszi ki. A két cég márciusban közös levélben fordult a Budapesti Értéktőzsde többségi tulajdonát képviselő osztrák szindikátushoz, a magyar tőkepiac további hatékony fejlesztése érdekében azt kérve, hogy a két társaságot teljes jogú tagként vegyék be a konzorciumba. Bár a levelet nem ultimátumként szánták a megírói magyarázatuk szerint, mindenféleképpen ki lehetett hallani belőle fenyegetést.
Márpedig ha a bécsi tőzsde küszöbön álló hatalomátvétele után az OTP–Mol-páros úgy döntene, elhagyják a BÉT-et, a tőzsde lényegében jelentéktelenné válna, hiszen a forgalom döntő részét - mint írtuk - ennek a két társaságnak a papírjai teszik ki. Így pedig könnyen lehet, hogy a többi tőzsdén levő cég vezetése is elgondolkodna a BÉT otthagyásán és azon, hogy átnyergeljen egy másik börzére.
Hároméves terv, félmilliárdnyi alaptőke
Egy új tőzsde megalapításához félmilliárd forint alaptőkére van szükség, és felügyeleti engedélyt is be kell szerezni. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelet engedélyéhez az kell, hogy 15 befektetési szolgáltató nyilatkozzon az új börzén való értékpapír-forgalmazás kapcsán, kell prezentálni egy hároméves üzleti tervet, biztosítani kell a tárgyi és személyi feltételeket a tőzsde működtetéséhez és garantálni kell, hogy az elszámolásokat is le tudják bonyolítani.
Lapunk érdeklődésére sem az OTP Bank, sem pedig a Mol nem kívánt nyilatkozni. Az OTP-nél "tanulmányozzák a BÉT tulajdonosi átrendeződése nyomán előállt helyzetet, egyúttal sajnálják Szalay-Berzeviczy Attila BÉT-elnök távozását." A Pénzügyminisztérium tegnapi sajtótájékoztatóján Keller László államtitkár pedig úgy fogalmazott, az állam nem tervezi, hogy új tőzsdét alapít, az nem is indokolt.