Tíz év alatt jön vissza, amit most elbukunk

2009.02.02. 09:24
A tavalyi rossz hozamokért nem tehetők felelőssé a nyugdíjpénztárak, hiszen az egész világon hasonló tendenciákat láthattunk. Az elveszett pénz visszakeresése miatt érdemes lehet magasabb részvényhányadú portfóliót választania annak, akinek még legalább 15 éve van a nyugdíjig - mondta el Holtzer Péter az Inforádióban. A Nyugdíj- és Időskori Kerekasztal elnöke szerint akik 2015-2020 körül mennek nyugdíjba, azoknál állami segítség sem kizárt, hiszen a válság miatt aránytalanul rosszabbul járhatnak.

A magánnyugdíjpénztárak esetében még mindig igen magasnak mondható a hazai eszközök aránya a portfólión belül, körülbelül 70 százalékot érheti el ez az arány, ami azért lehet meglepő, hiszen a magyar pénz- és tőkepiac rendkívül kicsi és labilis - mondta el Holtzer Péter, a Nyugdíj és Időskori kerekasztal (Nyika) elnöke az Inforádiónak.

Vissza az államiba?

Akinek legalább 15 éve van hátra a nyugdíjig annak érdemes lehet a magasabb részvényhányadot tartalmazó portfóliót választani. Ezen az időtávon ugyanis ki kell jönnie a részvényekből származó potenciálisan magasabb hozamnak (a válságnak egyszer el kell múlnia, hosszú távon pedig korrigálódhatnak a mostani veszteségek) - tette hozzá Holtzer Péter.

Akiknek kevesebb idejük van a nyugdíjig, azoknál azonban már komolyabb kérdések merülnek fel, hiszen a pénztárak első 10 évének működése alapján megállapítható, hogy a hozamok elmaradtak attól, mint amit szerettünk volna, és mint ami egy jobb rendszertől elvárható lett volna. A válság hatására pedig gyakorlatilag ez is lenullázódott, reálértelemben a nulla szint közelébe ment vissza.

Itt azokról a majdani nyugdíjasokról beszélek, akik 2015-2020 körül mennek majd nyugdíjba, és részben a magánnyugdíjpénztáraktól fognak szolgáltatást (nyugdíjat) kapni, azoknál felmerül az a kérdés, hogy nem járnak-e aránytalanul rosszabbul a válság miatt. Itt kell majd elgondolkoznia az államnak, a szabályalkotónak, hogy velük mi is legyen. Korábban többször is előfordult, hogy megengedték a vegyes rendszer tagjainak, hogy visszalépjenek a tisztán állami rendszerbe, azonban ez természetszerűleg az állam terheit tovább emelné.

Másfél éve merült fel nálunk, hogy bizonyos korcsoportok tagjainak megengednék, hogy visszalépjenek teljesen az állami rendszerbe, aztán a kormány fű alatt beterjesztett javaslata gyorsan elbukott. A lépéssel pedig vélhetően jól járnának egyesek pénztári tagok, hiszen az 50-55 éves korosztálynak már túl kevés ideje van arra, hogy a válság miatt elvesztett pénzt visszakeresse - véli a Nyika elnöke.

Nyugdíjkorhatár-emelés kell

Október-november környékén én azt vártam volna, hogy sokkal hangsúlyosabban jelenik meg a korhatáremelés gondolata, ami természetesen nem azt jelenti, hogy mindezt már jövőre meg kell lépni, csak elkezdünk gondolkozni azon, hogy mi lehet majd ennek a menete, a következő 10-15 évben elkerülhetetlen ugyanis a nyugdíjkorhatár emelés. A Nyika pedig azon dolgozik minden erejével, hogy egy igazságosabb, áttekinthetőbb és hosszú távon fenntartható rendszert hozhassunk majd létre - hangsúlyozta Holtzer Péter.

A tavalyi nagyon gyenge teljesítményről a magánnyugdíjpénztári szféra nem tehetett, hiszen a világon mindenhol hasonló problémával szembesülnek a nyugdíjrendszerek. Az indulás óta eltelt, és válságot megelőző időszak teljesítményét viszont csak közepesnek értékelném, függetlenül ettől viszont kitartok amellett az álláspontom mellet, hogy érdemes volt bevezetni a nyugdíjpénztárakat. Azonban számos hiba került a szabályozásba, amiért a szektor kevésbé versenyképesen működött - zárta a szakértő.