De mitől gyenge az OTP?

2008.11.05. 17:43
"Ugyan akár egy veszteséges(!) OTP-t is el tudunk képzelni jövőre, azonban jelenleg még egy optimista szcenárióval és egy ennek megfelelő, 5593 Ft-os 2009 végi célárral számolunk" – írja elemzésében a Concorde.

Ma reggel jelentette be a Morgan Stanley, hogy 2600 forintra vitte le az OTP célárfolyamát. Nem ez volt az első, az elmúlt hónapok "leárazásainak" sorában, de ennyire alacsony célár még hangzott el. A részvényeknek nem is használt a hír: 9 százalék feletti mínuszban is jártak ma, végül a zárásban erősödve 6,1 százalékos eséssel, 3440 forinton zártak. A Concorde ugyanakkor úgy véli: a jövő év végére 5600 forint közelébe emelkedhet a papírok ára. A legnagyobb magyar értékpapírforgalmazó cég szerint az áresés és a befektetők negatív várakozása a forint, illetve a térségi devizák gyengélkedéséhez kapcsolódik.

Szeptember vége óta 60 százalékot esett az OTP ára, amit több okkal is lehet magyarázni. Ezek között nyílván a globális részvénypiaci pánik kívánkozik az élre, de a bankközi finanszírozás összeomlása, majd a magyar makrohelyzettel kapcsolatosan bekövetkező gyors hangulatromlás és ezzel együtt a forint gyengülése, valamint az OTP szinte összes meghatározó piacán romló eszközminőség egyaránt hozzájárult a zuhanáshoz – írja a Concorde elemzője, Vágó Attila.

Fránya hrivnya

AZ OTP teljes hitelállománynak 47 százaléka deviza alapú, ez az arány Magyarországon 45 százalék, de a forintnál is hányatottabb sorsú hrivnyával sújtott Ukrajnában például 86 százalék. Amennyiben a forint a 300-as szint fölé gyengülne az euróval szemben az OTP tömeges hitelbedőléssel szembesülne belföldön mind a lakossági, mind a vállalati szektorban.

Szintén fennáll annak a veszélye, hogy az OTP-nek nagyobb céltartalékot kell képeznie Ukrajnában, Oroszországban, Bulgáriában és Romániában, mint amekkorát jelenleg várnak a romló makrokörnyezet miatt.

A különböző lehetőségeket mérlegelve, a legvalószínűbbnek tartott alap szcenárióban a Concorde úgy számol, az OTP nem teljesítő hiteleinek (NPL) aránya a jelenlegi 4,4 százalékról 7,4 százalékra ugrik jövőre. Ebben az esetben az OTP nettó eredménye 2008-ban 221 milliárd forint lenne, ami hat százalékos növekedést jelentene év/év alapon. Jövőre viszont már csak 131 milliárd forint, ami 41 százalékos visszaés. 2010-ben is csak az előző nagy eséshez képest sikerülne kisebb, 14 százalékos emelkedéssel 149 milliárd forintra növelni a nettó eredményt.

Van ennél rosszabb

A legpesszimistább verziónk szerint az NPL ráta 14-15 százalék közé emelkedne, ami mintegy 200 milliárd forintos eredménykiesést jelentene (ez a 2008-as profit 90 százaléka!). Ebben az esetben az OTP eredménye 20 milliárd forint környékére csökkenne, tőkemegfelelési mutatója jelentősen romlana, a banknak tőkét kéne bevonnia. Sőt: számolni kellene az ukrán leánycég leírásának lehetőségével, ami további 30-40 milliárd forinttal csökkentené, és így mínuszba fordíthatná az eredményt – véli Vágó Attila.

Összességében a Concorde úgy látja: amíg a forint a devizaválság veszélyének van kitéve és a magyar kötvénypiac eladói nyomás alatt áll, addig a részvényárfolyam is nyomott lesz. Azonban nem gondolják, hogy ezeknek a nehéz időknek ne lenne egyszer vége, ezért reálisabbnak tűnik normál makrogazdasági paraméterekkel számolni, ami 5593 forintos 2009 végi célárat indukál. A Concorde továbbra is felülsúlyozásra ajánlja a részvényt. A legpesszimistább szcenáriónkban azonban az alternatív célár már csak 2211 forint lenne.