OTP: rekorderedmény, de a Garanciával

2008.11.14. 00:40
Az OTP Bank 121,4 milliárd forintos nettó eredményt jelentett a harmadik negyedévről. Ha a Garancia Biztosító eladását is beleszámoljuk, akkor rekordnyereségről beszélhetünk. Nőttek a kamatbevételek, nőtt a hitelállomány és a betétállomány. A leányok is nagyot növekedtek az utolsó három hónapban. Év végére 220 milliárd forintos profitot jósol a bank menedzsmentje.

Az OTP Bank menedzsmentje a Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett gyorsjelentésében leszögezi, hogy eszközportfoliójában nincsenek olyan strukturált termékek, melyek a jövőben a saját tőkén vagy az eredményen keresztül negatívan érintenék a bank gazdálkodását, továbbá nem volt kitettsége izlandi bankok és a Lehman Brothers felé sem. A Garancia-tranzakció pénzügyi zárásának következtében a bank tőkepozíciója tovább javult. A bank menedzsmentje az adózott eredményt éves szinten 220 milliárd forint körül prognosztizálja.

A Garancia értékesítése nem csak az elért 121 milliárd forintos eredmény szempontjából fontos, hanem a társaság 600 millió euró likviditáshoz jutott – mondta Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a harmadik negyedéves eredményeket értékelve. Urbán elmondta, hogy a harmadik negyedév volt az utolsó, ahol a devizahitelezés ilyen szerepet kapott, a japán jen a teljes állomány például 7 százalékra emelkedett. A problémás hitelek aránya csak 0,1 százalékponttal nőtt. A vezérigatgató-helyettes pozitívnak értékelte a orosz és a bolgár leány működését. A bolgár DSK-nak csökkent ugyan az eredménye az előző negyedévhez képest, de a bank még a terveknek megfelelően teljesít.

Az OTP-t nem kell megmenteni, a bankmentő csomagra nem az OTP Banknak van szüksége, hanem a magyar gazdaságnak, ahhoz, hogy a recesszió ne legyen mélyebb a vártnál – mondta Urbán László. Ennek felismerése nem érzékelhető a beterjesztett törvényjavaslatban, amely "az angolszász modellt tükrözi, ahol csődbe ment bankokat mentenek meg és nem a közép-európait, ahol a gazdaság likviditásán kívánnak javítani".

Növekedés mindenhol

A 2008. februárjában Garancia Biztosító értékesítéséről aláírt megállapodás pénzügyi teljesítésére szeptember 16-án került sor, a vételár 164 milliárd forint volt, ami után a bank a könyv szerint érték, valamint az adók és tranzakciós költségek levonása után 121,4 milliárd forintos nettó eredményt könyvelt el.

Ezzel az OTP Csoport kilenc havi adózott eredménye 298,3 milliárd forint volt. Kiszűrve a Garancia Biztosító értékesítésének, a nyitott FX-pozícióknak, továbbá a kapott osztalék és egyszeri pénzeszközátadás/átvételeknek a hatását, a bankcsoport kilenc havi adózott eredménye 170,4 milliárd forint volt, melyből a harmadik negyedév egyedi tételektől tisztított eredménye 50,1 milliárd forintot képvisel.

A tárgyidőszakban a nettó kamatbevételek 15 százalékkal, a megelőző 3 hónapban pedig 5 százalékkal nőttek, míg a nettó díj- és jutalékbevételek 10 százalékkal bővültek az elmúlt 12 hónapban.

A működési költségeknél sikerült tartani az év előző időszakára jellemző erős kontrolt, ennek következtében a kiadás/bevétel mutató gyakorlatilag változatlan maradt (52,5%). A kockázatkezelés óvatosságát jelzi, hogy a céltartalékképzés nagysága 78,4 százalékkal nőtt, miközben a konszolidált hitelportfolió minősége gyakorlatilag változatlan maradt.

A harmadik negyedévben a hitelállomány 26,1 százalékkal, ezen belül az elmúlt 3 hónapban 7,5 százalékkal bővült, míg a betétállomány 14,6 százalék, illetve 6 százalékkal nőtt. A hitel/betét mutató az első félévi 121,6 százalékról 123,9 százalékra változott.

A bankcsoporton belül a magyarországi alaptevékenység adózott eredménye éves szinten 2,5 százalékkal nőtt.

A hazai csoporttagok közül a Merkantil Csoport a nehezedő piaci viszonyok között időszaki hitelállományát 8,6 százalékkal növelte, adózott eredménye 3,2 százalékkal bővült. Az Alapkezelő eredménye éves szinten 5,1 százalékkal javult, amit minimálisan (-1,9%) csökkenő eszközállomány és magasabb díjbevételek mellett sikerült elérni.

Leányok

Az októberben jelentkező negatív piaci fejlemények egyelőre még nem éreztették hatásukat a bankcsoport külföldi leányvállalatainál. A mérleg- és eredményszempontból legnagyobb súlyú DSK Csoportnál a bruttó hitelállomány 33,4 százalékkal, betétei 13 százalékkal bővültek, a 22,5 milliárd forintos adózott eredmény 17,6 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakát. Dinamikusan, 14,8 százalékkal nőttek a nettó kamatbevételek, míg a nettó díj- és jutalékeredmény ennél is jelentősebb, 17 százalékos mértékben bővült.

Az ukrán leánybank 11 milliárd forintos adózott eredménye gyakorlatilag megegyezik az elmúlt évivel, a harmadik negyedév 4,2 milliárd forintos adózott eredménye viszont 40,8 százalékos javulás. A bruttó hitelállomány éves szinten 61 százalék felett nőtt, ezen belül a lakossági hitelek 70,4 százalékkal, a betétek pedig 32,4 százalékkal, igaz, a harmadik negyedévben a helyi vezetés jelentős erőfeszítéseinek eredményeképpen a betétdinamika (+21,6 százalék) meghaladta a hitelállomány bővülését (+13,3 százalék).

Az orosz leánybanknál a hitelállomány éves szinten 55 százalékkal nőtt, ezen belül a lakossági hitelállomány gyakorlatilag megduplázódott.

A bankcsoporton belül a külföldi leánybankok eredményhez történő hozzájárulása a tavaly első háromnegyedévi 25 százalékról 28 százalékra nőtt; részesedésük a hitelportfolión belül 49 százalékos, a betétek között pedig 38 százalékos volt. A bankcsoport hálózata a harmadik negyedévben 19 fiókkal bővült, ebből 8 új fiók nyitására Ukrajnában, további 5 fióknyitásra pedig Oroszországban került sor.

Elemzői várakozások

Az elemzők nem számítottak arra, hogy az OTP harmadik negyedéves gyorsjelentésében a második negyedévi, impozáns, az akkori várakozásokat jóval meghaladó eredményeket sikerül megismételni. Idén április és június közötti tevékenységéről a nagybank történelmi rekordot jelentő számokat közölt: akkor nettó kamatbevétele 174,8 milliárd forint volt, amihez 34 milliárdos nem kamatjellegű bevételek társultak. Így összes bevétele közelített a 210 milliárd forinthoz – az előző negyedévi 186 milliárd után –, amihez 74,2 milliárd forintos eredmény társult.

Ezzel szemben a Portfolio.hu kedden publikált, 15 szakértő véleményére alapozott elemzői konszenzusában 53,4 milliárd forintos adózott eredmény szerepel, míg a nyitott devizapozíciókon elszenvedett veszteségek nélküli, úgynevezett pro forma profitra vonatkozó várakozás ennél kicsivel magasabb, 55,6 milliárd forint volt. Ebben természetesen nem vették figyelembe a biztosítási üzletág, a Garancia eladásának hatását (a PSZÁF augusztusban bólintott rá az OTP és a Groupama között erről már februárban megkötött, 164 milliárd forint értékű megállapodására). Az 53,4 milliárd forintos konszenzus 48-58 milliárd forint közötti becslések alapján jött ki, vagyis a legoptimistább elemzők is bő 20 százalékkal rosszabb eredményt várnak az előző negyedévinél.

A kamatbevételek terén még nagyobb visszaesésre számítottak az elemzők. A Portfolio.hu konszenzusában az előző negyedévestől több mint 30 százalékkal elmaradó, 121,3 milliárd forintos tétel szerepel ezen a soron (az úgynevezett swap ügyletekkel korrigált érték 126,1 milliárd volt). A tavalyi harmadik negyedévet egyébként 55,75 milliárdos adózott eredménnyel zárta az OTP. Az akkori adatsorral azonban hiba lenne összevetni a mostanit, miután abban még szerepelt a Garancia eredménye.

A második negyedéves OTP-jelentés egyik legfőbb erényeként azt emelték ki az elemzők, hogy a bank kamatmarzsa 0,16 százalékponttal emelkedett, vagyis a bevételi oldalon jobban tudta a kamatokat növelni, mint a kiadásin. Ugyancsak figyelemre méltó eredményt jelentett, hogy – nagyrészt a külföldi leányoknak köszönhetően – 2007 második negyedévéhez képest csaknem 24 százalékkal bővült a bankcsoport hitelállománya.

A mostani gyorsjelentéstől – nem először – azt is várták a befektetők, hogy kiderüljön belőle: elérték-e, és ha igen, milyen mélységben a bankot a nemzetközi pénzügyi válság hatásai. Az előző negyedéves gyorsjelentések visszatérő eleme volt az a kitétel, hogy az OTP nem érintett a hitelpiaci krízisben. A Cashline az idei második negyedéves gyorsjelentéshez fűzött kommentárban ezt így fogalmazta meg: "az OTP portfóliójából hiányoznak a nemzetközi pénzügyi szektor tetemes veszteségeit okozó strukturált termékek".