Nincs menekülés a panelből

2007.01.26. 08:07
A távhődíjemelés által érintett első számlák még nem érkeztek meg a háztartásokba, ám több piaci vélemény is napvilágot látott, hogy a távfűtés díjának radikális emelkedése miatt eladási hullám indulhat el a panellakások piacán. A távhő díja ugyanis a fővárosban - két ütemben - közel 50%-kal nő, ami csillagászati magasságokba emeli a gázfűtéshez viszonyítva már amúgy is igen magas rezsiköltséget a panelházakban. A tömeges menekülés azonban várhatóan elmarad, hiszen a panellakásoknak hasonló árszínvonalon nem igazán akad alternatívájuk. A kínálat érezhető bővülésére és a keresleti oldal gyengülésére számíthatunk, ami összességében árcsökkenést eredményezhet. Minderre azonban valószínűleg tavaszig kell várni.

Nem számít a panellakásokból való tömeges elköltözésre, a lakótelepek kiürülésére Valkó Dávid, az Otthon Centrum vezető elemzője sem, a panellakásoknak ugyanis szerinte nem igazán van elérhető alternatívájuk. A panellakások iránti kereslet csökkenését azonban prognosztizálja, és ez a jelenség különösen a rosszabb elhelyezkedésű, rosszabb környéken lévő lakótelepeket érintheti. Markánsabb hatást vár az albérleti piacon, hiszen egy jó elhelyezkedésű (egyetem közelsége, jó tömegközlekedés stb.) panel bérleti díja nem szignifikánsan alacsonyabb egy téglaépítésűnél. A távfűtési díj közel 50 százalékos emelkedése után egyre többen választhatják a gázfűtésű lakásokat, hiszen így jelentős összeget takaríthatnak meg a rezsiköltségen. Valkó Dávid azt a szcenáriót elképzelhetőnek tartja, hogy sokan a nagyobb (70 nm körüli) panellakásukat kisebbre (50 nm-esre) cserélik.

A nagy alapterületű panellakások piacán vár kínálatbővülést és árcsökkenést Murányi Ákos, a Duna House elemzője. Tömeges menekülésre ő sem számít, hiszen a panel már így is a legolcsóbb alternatívát jelenti a lakáspiacon. A szakértő tavasszal számít dinamikus kínálatnövekedésre, míg szerinte a panellakások iránti kereslet szignifikánsan visszaesik, s ez alól csak a prémiumlakótelepek jelentenek valamelyest kivételt.

Pontosan a duplája

A Fővárosi Közgyűlés december 14-ei határozata alapján 2007. január 1-jétől a lakossági távhődíjak 37 százalékkal, 2007. április 1-jétől további 8,4 százalékkal emelkednek, azaz ez összességében 48,6 százalékos díjelemést jelent. A díjemelés első kézzel fogható eredménye heteken belül megérkezik a háztartásokba, és vélhetően sokaknak fog kellemetlen meglepetést okozni.

A távfűtés már a díjemelés előtt is igen költséges fűtési technológiának számított, ez jóval drágább megoldás, mint a gázfűtés. Példaképpen a Portfolio.hu összehasonlított két közel 70 nm-es ingatlant, az egyik távfűtéses panellakás, a másik téglaépítésű lakás gázfűtéssel. A gázfűtésű lakás decemberi gázszámlája 12-15 ezer forint közé tehető, a panel távhődíja 25 ezer forintba kerül. Ebből kilencezret tesz ki az egész évben fizetendő alapdíj, 11 ezret a fűtési díj és ötezret a melegvíz díja. Mindez még a díjemelés előtt.

Panelprogram

A panelprogramban részt vett, vagy már aláírt szerződéssel rendelkező panelházak lényegesen jobb helyzetben vannak, ezeknek az ára jellemzően 10 százalékkal haladja meg a felújítási programban részt nem vevő épületek lakásainak négyzetméterárát. A felújított házak hőszigetelése ugyanis jelentősen jobb, így tavasszal várható negatív piaci folyamatok ezeket a házakat vélhetően kevésbé érintik.

A támogatást igénybe venni nyílászárók szigetelésére, cseréjére, homlokzat hőszigetelésére, épületgépészeti rendszerek feújítására, valamint az épület környzetének javítására és korszerűsítésére lehet. A támogatás a beruházás értékének maximum harmada lehet (de legfeljebb 400 ezer forint lakásonként), míg a lakástulajdonosoknak és a helyi önkormányzatnak minimum egy-egy harmadot kell fizetniük.

Póktól Kárpátig

Budapesten a három legnépszerűbb lakótelepnek egyértelműn a Pók utcai, a Gazdagréti és a Kárpát utcai számít. Általánosságban az is elmondható, hogy a minél későbbi építésű panelházak a keresettebbek, és azok, amelyek részt vettek a panelprogramban, vagy már aláírt szerződésük van a rekonstrukció megvalósítására.

A Pók utcai lakótelep a főváros talán legfrekventáltabb paneltömbje, itt az árak jellemzően 240-250 ezer forint/nm körül mozognak, ám előfordulnak 300 ezer forintos négyzetméteráron megvalósult tranzakciók is. A szintén III. Kerületi Békásmegyer ennél lényegesen kedvezőbb árfekvésű terület, itt inkább 160-190 ezer Ft/nm-es árakkal kell számolniuk a vevőknek vagy az eladóknak.

A Szomszédoktól Havannáig

A XI. kerületben egyértelműen Gazdagrét a sztár, a Szomszédok hazájában átlagosan 210-220 ezer forintos árakkal találkozhatunk, de nem kirívóan ritka a 270 ezres négyzetéterár sem. A vasúti sínek túloldalán, a Kelenföldi lakótelepen a legocsóbb lakások 180 ezer Ft/nm-es áron kelnek el, míg a felújított, jól felszerelt otthonok esetébebn az ár akár 220-240 ezer forintig is elmehet.

Pesten a legnépszerűbb és egyben legdrágább lakótelepeket a belsőbb részeken találjuk. Keresettek a XIII. kerület belső részein fekvő telepek (230-270) és a IX. kerületi József Attila lakótelep (200-230). Ennél olcsóbb az egyik legújabb építésű Káposztásmegyer (190-220) és az Örs vezér terénél lévő Füredi úti lakótelep (180-190), Rákoskeresztúr és Újpest (egyaránt 170-180), míg a panelpiac alsó végében a hírhedt Havannát (130-160) találjuk, amelynek híresen rossz közbiztonsága a térfigyelő kamerák felszerelése óta jelentősen javult, ám még mindig a főváros egyik legolcsóbb ingatlanalternatíváját jelenti.