Vécépapír még van, víz nem mindig

2008.11.05. 15:15
A válság csak ürügy, a cég folyamatosan félreinformálja dolgozóit, a gyárban tegnap 9 és 3 között szó szerint szarban voltak – panaszkodnak az elbocsátásokra készülő cég dolgozói az Indexnek. A lábatlani papírgyár vezetése többszöri megkeresésünkre sem nyilatkozott.

Ahogy azt már megírtuk, körülbelül 200 ember elbocsátását tervezi lábatlani üzemében a Piszkei Papír Zrt. Az Index értesülései szerint a cég dolgozóinak fizetését már a nyár óta késve utalják, étkezési utalványt pedig legalább 3-4 hónapja egyáltalán nem kapnak, noha a bérlapjukon 6 ezer forintnyi étkezési bónt számolnak el minden hónapban.

Szerkesztőségünkhöz folyamatosan érkeznek beszámolók több dolgozótól is, vagyis első kézből értesülünk arról, hogy mi is zajlik a vállalatnál.

Szar ügy

„A vállalat több millió forintos tartozása miatt a vízszolgáltató hétfő délelőtt kilenc órától délután háromig szüneteltette szolgáltatását a cég felé. A dolgozók nem jutottak ivóvízhez, a műszak végén nem tudtak tisztálkodni, így koszosan kellett felszállniuk a menetrendszerit közlekedő buszokra. A WC-t nem lehetett leöblíteni, így ha valaki elvégezte a kis vagy nagy dolgát, az ott marad hosszú órákon keresztül, ami közegészségügyi szempontból enyhén szólva aggályos. Kíváncsi lennék, mit szólna hozzá az ÁNTSZ. Ha pedig valaki rosszul lett volna munkavégzés során, hirtelen egy pohár vizet sem tudtak volna neki adni,”, mesélte az egyik ott dolgozó.

A papírgyár azóta kifizette adóssága felét a Hétforrás Kistérségi Vízmű Kft.-nek, és megegyeztek, hogy ebben a hónapban kifizetik adósságuk maradék 50 százalékát is, mondta el, egy, a neve elhallgatását kérő dolgozó a vízműcégnél. Ezt az információt Budavári Ákos, az ÁNTSZ Dorogi-Esztergomi Kistérségi Intézetének közegészségügyi felügyelője is megerősítette, aki a helyszínen járt.

Nélkülözés

Szintén az üzem egy másik alkalmozottjától tudtuk meg, hogy nem csak víz nem volt hétfőn, de már fél éve tisztálkodószert, másfél éve pedig munkaruhát sem kaptak a dolgozók. Fűtés és világítás is csak elvétve szokott lenni, a szomszéd településekről bejárok pedig gyakran a bejáráshoz szükséges bérletet sem kapják meg időben.

A létesítményi tűzoltók (akik mind gyári dolgozok) nem kapják meg a havi illetményüket, harminc embernek pedig 15-40 ezer forintokkal tartoznak, tudtuk meg ezt is az egyik dolgozótól.

A válság csak ürügy

Forrásaink azt is tudni vélik, hogy a nagyarányú elbocsátás nem a pénzügyi válságnak köszönhető. A világgazdasági helyzet csak ürügy, a pénzügyi problémák 3 évvel ezelőtt kezdődtek a cégnél. Az elbocsátások első hulláma november 14-én kezdődik, amikor is 104 főtől válnak meg, majd még 100 embert tesznek utcára a későbbiekben. „A jelenleg "levegőben lógo"emberek közel 1 hónapja nem tudják mi fog történni velük, mert a cégvezetés folyamatosan félreinformálja dolgozóit a szakszervezeten keresztül. Az öreg dolgozóknak pedig nem szeretnének végkielégítést fizetni. Ehelyett folyamatosan ellehetetlenítik a dolgukat, hogy maguktól mondjanak föl”, tájékoztatott minket forrásunk.

Krízismenedzsment

Pénteken még azt mondták, hogy hétfőn beszélhetünk a vezérigazgatóval, azonban hétfőn hiába próbálkoztunk, ismét csak az igazgatói titkárságig „jutottunk”, ahol egy női hang – valószínűleg a titkárnő – annyit mondott, hogy a lábatlani üzemben „vissza kell fogni bizonyos tevékenységeket ahhoz, hogy a cég továbbra is nyereségesen tudjon működni.” Semmi egyéb információval nem szolgáltak, és egy kérdésünkre sem válaszoltak.