Senki nem vár kamatemelést

2008.07.17. 15:22
Kitûnõ lehetõsége van a jegybanknak arra, hogy június után újra megtréfálja a piacokat. Akkor a kamatemelés elmaradása volt teljes meglepetés, most viszont az számítana annak, ha a jegybank bármilyen irányba mozdítana irányadó kamatán - derül ki a Portfolio.hu friss felmérésébõl. A hosszabb távú várakozásokban óriási fordulat következett be: a piac már egyáltalán nem vár több kamatemelést, igaz, ezúttal minden korábbinál nagyobb bizonytalanság érzékelhetõ.

A Portfolio.hu felmérése alapján hétfõn nem változtat kamatszintjén a monetáris tanács. A 19 megkérdezett elemzõ mindegyike úgy gondolta, szükségtelennek tartja majd a döntéshozó testület a további szigorítást. A fõ érv természetesen az elmúlt egy hónapban tapasztalt jelentõs forinterõsödés, de több közgazdász is megemlítette, hogy a mai béradatok a várakozások szempontjából szintén megnyugtatóan alakultak.

Ha a monetáris tanács elég bátor volt a múlt hónapban, hogy szembeszállva a piaci várakozásokkal megálljon a kamatemeléssel, akkor most a kamatszint tartásán kívül nincs más lehetõsége - fogalmazta meg Bartosz Pawlowski, a Toronto Dominion Bank elemzõje azt, hogy jegybanknak nagy kommunikációs kihívás lenne még egyszer fordítani a kamatpolitikán.

A forintárfolyam körüli bizonytalanság ugyanakkor már rövid távon is látható. "Az MNB tanácstalan, hogy vajon mi várható a forinttól. A devizahitelezés a finanszírozási szükségleteinket bõven fedezi, ami nemhogy erõsen tarthatja a forintot, de talán tovább is nyomja lefelé az árfolyamot. Ez folyamatosan komoly dilemma elé állítja a monetáris tanácsot." - mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelõ befektetési vezetõje.

Ahogy az árfolyam lejött

A kamatemelési várakozások tompulása szinte hétrõl hétre érezhetõ volt. A júniusi kamatdöntés után szinte mindenki azt gondolta, hogy júliusban aligha kerülhetõ el az emelés. Ezt erõsítette az is, hogy a döntés után Király Júlia, a jegybank alelnöke lassításról, és nem befejezésrõl beszélt a kamatemelési ciklus kapcsán.

Ugyanakkor a forint gyors és erõteljes felértékelõdése gyorsan megváltoztatta az álláspontokat és érezhetõen enyhültek a kamatemelési várakozások. Elõször augusztusra, az inflációs jelentés idõpontjára tolódott a következõ szigorítás várt idõpontja, mostanra azonban már teljesen kiveszett a kamatemeléssel kapcsolatos gondolkodás, ami az elõrejelzésekben is látványosan megmutatkozik. Az év végére esedékes kamatvárakozások konszenzusa több hónap meredek emelkedés után leszakadt, épp a most érvényben lévõ 8.5 százalékos szintre. Mindössze három elemzõ vár még kamatemelést az idén (augusztusra), és mindketten kiemelik, hogy ez az utolsó ilyen lépés lehet. Igaz, két szakértõ év végéig még csökkentést is vár.

Az inflációs pálya bizonytalan maradt

Az elemzõi véleményekhez fundamentális érvek is társulnak. Kérdésünkre csupán három szakértõ zárta ki kategorikusan, hogy 2009 végére a jelenlegi árfolyamszinttel (230-235) teljesülhet a jegybank 3 százalékos inflációs célja, a többiek – több kevesebb bizonytalansággal – látnak arra esélyt, hogy a döntési horizonton belül az infláció a cél közelébe ér.

Igaz, ez a bizonytalanság inkább több, mint kevesebb. Szinte minden szakértõ hangsúlyozza, hogy a világgazdaságból érkezõ inflációs sokkok mértékérõl keveset tudhatunk, az olaj- és nyersanyagárak, valamint az élelmiszer területén is bármi elképzelhetõ a korrekciótól a további gyors drágulásig. További nehezítõ tényezõ, hogy a forint árfolyama stabilizálódik-e a mostani szinten, vagy volatilis marad.

Összességében tehát a piacon optimista fordulat érzékelhetõ, ám a minden ilyen idõszakra jellemzõ bizonytalanság tetten érhetõ. Az elmúlt hónap kedvezõ adatai és inflációs fejleményei hatására szinte mindenki újraértékelte az inflációs és kamatkilátásokat. Hogy a fordulat túl korai volt-e vagy kellõen megalapozott, majd a következõ hónapokban derül ki.