Miért veszik el a román határon a töltött káposztát?

2007.01.11. 13:17
Kiürítik a Romániából érkező autók csomagtartóit, a magyar hatóságok kidobatták a gépkocsikban talált élelmiszereket, például a töltött káposztát, sajtot, kolbászféléket – írta több román lap. Bár Románia és Bulgária január 1-jén csatlakozott az EU-hoz, néhány korlátozás érvényben van. Ezeknek jártunk utána.

A két új csatlakozó ország 2010-ig mentességet kapott az Európai Uniótól a minimális jövedékiadó-szint bevezetésére, így ott sokkal olcsóbb a cigaretta, mint a többi tagországban. Éppen ezért Romániából és Bulgáriából fennmarad a korlátozás, nem lehet 200 szál cigarettánál többet behozni Magyarországra. Ezt a román-magyar határszakaszon ellenőrizni is fogják a vámosok.

Sertéspestis

A másik kényes terület a húskészítmények beengedése. Az Európai Bizottság tavaly novemberben hozott határozatában megtiltja, hogy Romániából bármilyen sertéshúst szállítsanak az EU-tagállamokba. Ennek oka, hogy Romániában és Bulgáriában gyakran megjelenik a sertéspestis. Tavaly például Románia arról értesítette az Európai Bizottságot, hogy a területén található sertéstartó gazdaságokban gyakoriak a klasszikus sertéspestisjárvány-kitörések. A klasszikus sertéspestis vaddisznókban is előfordult.

A sertéspestis járványos betegség, amely a vaddisznók és a házi sertések között pusztít. Emberre nem jelent veszélyt. Az uniónak szigorú szabályai vannak arra az esetre, amikor valamelyik országban felbukkan a járvány: tavaly például Németországban és Szlovákiában találtak pestises állatokat – nyilatkozta az Indexnek a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezetője. Berczik Attila elmondta, ilyenkor az EU exporttilalmat és kényszervágást rendel el.

Tilos szállítani

Románia és Bulgária úgy lépett be az EU-ba, hogy vállalta, szigorú programot hajt végre a járvány felszámolására és megelőzésére. Az Európai Bizottság tavaly novemberi határozata előírja a vakcinázást, az ellenőrzést és a megelőzést. Ugyanebben a határozatban megtiltják a friss sertéshús és a sertéshúsból készített vagy azt tartalmazó készítmények és egyéb sertéstermékek szállítását. Berczik Attila szerint ez lehet az oka annak, hogy a határon elveszik a húsból készült ételeket, például a töltött káposztát.

A szakember szerint a szabályokat komolyan kell venni, mert a sertéspestis megjelenése Magyarországon az ágazat összeomlását is okozhatja. Minden pestises esetet jelenteni kell az EU-nak, azonnali szállítási tilalom lép életbe, kényszervágást rendelnek el. Az ágazatban a nyereség az exportból szerzik. A gazdáknak a nyakukon marad a hús, az árutöbbletet a belföldi piacon kellene eladni, emiatt esnének az árak és összeomlana a piac – magyarázta Berczik Attila.