Karácsonyi ajándék az S&P-től: felminősítették Magyarországot

2006.12.21. 15:15
Negatívról stabilra módosította az S&P Magyarország hosszú távú, BBB+ besorolású devizaadósságának kilátását, és javított az államadóssággal és deficittel kapcsolatos várakozásokon is, bár az euróbevezetés várható időpontját nem hozta előre a 2014-es dátumról. A forint a 251,6-os szintig erősödött a bejelentés utáni percekben, majd korrekció következett. Délután háromkor 252,8 forintot kellett adni egy euróért. Az elemzők szerint az S&P lépését a Fitch is követheti.

Az eddigi leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza Magyarország szuverén adóskockázati besorolásának kilátását a Standard & Poor's. Az amerikai hitelminősítő a költségvetési konszolidációban elért előrelépésre hivatkozva hozta döntését.

A világ legnagyobb hitelminősítője egyben megerősítette a "BBB+" hosszú futamú, illetve az "A-2"-es rövid távú besorolást.

Forint fel, forint le

A hírre hirtelen erősödésbe kezdett és újabb 10 hónapos csúcsra emelkedett a forint a főbb devizákkal szemben. Kora délután az euró ára 252 forint alá, 251,8 forintra csökkent (a devizapiacokon már hosszabb ideje ostromolta a forintárfolyam ezt a szintet). A forint/dollár jegyzések 191 forint alatt is jártak. A gyors erősödét csaknem 253 forintos euróárig korrekció követte, délután háromkor 252 forint körüli szinten mozgott a jegyzés.

Az S&P pozitív döntése egyértelműen a 2007-es szigorú költségvetés elismerése (az Országgyűlés ma szavazta meg a törvényt). Az intézmény szerint a költségvetés helyzete a következő években stabilizálódhat, az adósságállomány növekedése a GDP arányában 2008-ban megállhat.

Az S&P közleményében kiemelte, hogy Magyarország egyelőre jelentős költségvetési és folyófizetésimérleg-hiánnyal küzd, ami nagymértékben az utóbbi évek túlzott költekezésével magyarázható. A választások után azonban fordulat következett, a kormány jelentős hiánycsökkentést hirdetett meg.

Ettől nem lesz hamarabb euró

Az S&P várakozása szerint 2008-ban a deficit a GDP arányában 4,3 százalékra csökkenhet (ilyen alacsony 2000 óta nem volt). A Pénzügyminisztérium várakozásai szerint idén a hiány alulról súrolhatja a 10 százalékot. A hitelminősítő szerint az adósságpálya csúcsa szintén 2008-ra tehető, mértéke 71 százalék lesz (a nyáron még 2009-re és 79 százalékon várták a tetőzést).

A javuló állapotok ellenére sem számít az S&P arra, hogy hazánk hamar bevezeti az eurót. Az amerikai hitelminősítő szerint erre 2014-ben kerülhet sor.

Jobbat várnak, mint a nyáron

Az S&P június 15-én, a magyar kormány egyensúlyi csomagjának bejelentése után minősítette vissza az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi, közepes befektetői szintre a hosszú futamú magyar adósosztályzatot. Akkor még azzal az indokkal, hogy az addig ismertté vált intézkedések "nettó hatása is mínusz lesz" a költségvetés helyzetében a korábbiakhoz képest feltárt romlással összevetve. A cég ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.

A csütörtöki kilátásjavításhoz fűzött elemzés szerint a negatív kilátás stabilra módosítása tükrözi a haladást azoknak a jogszabályoknak és intézkedéseknek az életbe léptetésében, amelyek a gyorsan növekvő magyar államadósság-teher stabilizálásához szükségesek.

A Standard & Poor's szerint a "figyelemre méltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség jó eséllyel biztosítja, hogy "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.

Nem igazán meglepő, de mindenképpen pozitív a Standard and Poor's hitelminősítő csütörtöki döntése ­ mondják a piaci elemzők. Nyeste Orsolya, az Erste Bank szakértője szerint az indoklás ugyan nem tartalmazott újdonságokat, a piac várhatóan mégis pozitívan értékeli a hitelminősítő döntését. Ezzel jelentősen csökkent a valószínűsége a leminősítés kockázatának ­ tette hozzá. Különösen kedvezőnek nevezte az elemző, hogy a hitelminősítő hosszú távú, 2008-ra előretekintő prognózisa az államháztartás deficitjéről és az államadósságról egybeesik a kormány által várttal.

Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője ezzel szemben úgy vélte, hogy az S&P döntése mögött technikai ok is van: ha a hitelminősítő nem változtatott volna a kilátás besorolásán, az azt jelentette volna, hogy nem várja a jelenlegi 10 százalék körüli GDP arányos államháztartási hiány csökkenését, sőt a deficit növekedését sem zárja ki. Hozzátette: ennél kisebb lépést nem tudott tenni az S&P. Lányi hasonló, esetleg nagyobb lépést vár a Fitch hitelminősítőtől is, és nem zárta ki, hogy a Fitch pozitívra javítja a kilátásokat.