Alakul az új pesti tőzsde

2008.08.07. 19:01
A Mol, az OTP, a Cashline és a Concorde belefogott egy alternatív budapesti tőzsde felállításának megszervezésébe – idézi a Figyelő csütörtöki számát a Portfolio.hu. Egyelőre még nem világos, hogy a kezdeményezés teljesen komoly-e, vagy a célja csak egy ütőképes tárgyalási pozíció kialakítása a Budapesti Értéktőzsdét uraló Bécsi Tőzsde megfélemlítésével. A két óriás korábban már fenyegetőzött azzal, hogy a BÉT-et elhagyva eljelentékteleníti azt.

Szigorú titoktartás közepette elkezdődött egy új tőzsde szervezése Budapesten – idézte a Figyelőt a Portfolio.hu. A hetilap szerint a szervezésben az OTP és a Mol, valamint a két legnagyobb független magyar brókercég, a Cashline és a Concorde vállalt főszerepet. A Figyelő megkérdezte az érintetteket, de több, máskor szívesen nyilatkozó képviselőjük is elzárkózott a nyilatkozatok elől. Aki háttérinformációt adott, az külön kikötötte, hogy a neve sehol sem jelenhet meg.

Mohai György, a BÉT vezérigazgatója a lapnak elmondta, hogy "hallott az ellentőzsdéről információkat", de ezeknek nem jár utána, nem foglalkozik a híresztelésekkel, fontosabbnak tartja, hogy a BÉT szeptemberre összeállítsa új stratégiai elképzeléseit. A Figyelő szerint a Molnak és az OTP-nek azért lenne érdeke egy rivális tőzsde felállítása, hogy kibocsátói kötelezettségeik ne kerülhessenek osztrák kontroll alá, míg a két nagy brókercég azt szeretné elkerülni, hogy a nagy külföldi befektetési bankok közvetlenül, és ne rajtuk keresztül kereskedjenek a pesti parketten.

"A hangulatra az is jellemző, hogy amikor az egyik tárgyaláson egy kisebb brókercég képviselője megkérdezte, hogy rendelkeznek-e a szervezők valamilyen üzleti tervvel, az amúgy komoly tőkepiaci szakemberek valósággal lehurrogták ezt az akadékoskodást" &ndash, írja a Figyelő. A lap azt is megemlíti, egyelőre nem világos, hogy a kezdeményezés teljesen komoly-e, vagy a célja csak egy ütőképes tárgyalási pozíció kialakítása a Budapesti Értéktőzsde többségi tulajdonosának, a Bécsi Tőzsdének a megfélemlítésével.

Tény ugyanakkor, hogy a BÉT forgalmát döntően meghatározó, a napi kereskedés 70-80 százalékát kitevő Mol és OTP nem először áll elő az új tőzsde gondolatával. A két cég márciusban közös levélben fordult a Budapesti Értéktőzsde többségi tulajdonát képviselő osztrák szindikátushoz, a magyar tőkepiac további hatékony fejlesztése érdekében azt kérve, hogy a két társaságot teljes jogú tagként vegyék be a konzorciumba. Bár a levelet nem ultimátumként szánták a megírói magyarázatuk szerint, mindenféleképpen ki lehetett hallani belőle fenyegetést.

Azóta tovább élezte a helyzetet, hogy az osztrákok június közepén megszerezték az irányítást a BÉT fölött, majd ennek nyomán, három nappal később lemondott Szalay-Berzeviczy Attila addigi tőzsdeelnök, aki távozását a megváltozott tulajdonosi szerkezettel indokolta. Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője már akkor azt mondta: egy esetleges centralizáció nyomán Bécsben végezhetnek majd egy sor alaptevékenységet, így számos munkahely szűnhet meg Magyarországon. A legjobb megoldás ez ellen egy új itthoni tőzsde alapítása lenne, a jelenleg a parketten levő cégeknek és a kormánynak össze kell fognia ennek érdekében, fogalmazott akkor Sarkadi Szabó.

Ha az OTP–Mol-páros valóban úgy döntene, elhagyják a BÉT-et, a tőzsde lényegében jelentéktelenné válna, hiszen a forgalom döntő részét - mint írtuk - ennek a két társaságnak a papírjai teszik ki. Így pedig könnyen lehet, hogy a többi tőzsdén levő cég vezetése is elgondolkodna a BÉT otthagyásán, és azon, hogy átnyergeljen egy másik börzére.