A frankhiteleseknek még korai fellélegezniük

2008.10.30. 12:54
Az elmúlt időszakban felkavart piaci hangulat következtében egyre többen követik szoros figyelemmel a forint árfolyamának alakulását, a devizahiteleseket azonban érthető módon elsősorban a forint svájci frankkal szembeni teljesítménye érdekli. A nyári csúcsához képest közel 40 százalékot is zuhant a forint a svájci frankkal szemben, a hétfői állapotok szerint 23 százalékot veszített értékéből az idei évben. Mi lehet ennek az oka?

Múlt hét pénteken (a hosszú hétvégén) brutális szintre gyengült a forint a svájci frankkal szemben, miután rövid időre még 196 forintot is kellett adni egy svájci frankért. A héten némiképp lecsillapodtak a kedélyek a forint piacán, de a hétfői záró 187-es árfolyamérték is történelmi mélypontnak számít.

Az elmúlt két napban a nemzetközi befektetői hangulat javulásával és a bejelentett intézkedések (IMF, EU, Világbank és a kormány lépései) hatására a forint is visszanyerte erejéből, és egészen 171-ig süllyedt a kurzus.

A forint bő három hónap leforgása alatt értékének harmadát (32,9 százalék) veszítette el a svájci frankkal szemben. Július közepén ugyanis még 141 közelében tartózkodott a forint, míg a hétfői zárásban 188 forintot ért egy frank.

A drasztikus forintgyengülés kedvezőtlenül érinti a svájci frankban eladósodott devizahiteleseket. Mindez azt jelentheti, hogy például egy nyári 8 ezer forintos havi törlesztőrészlet után mostanában már 12 ezer forintos összegeket kell fizetni a banknak (ha csak a devizahatást vesszük figyelembe és a kamatok terén történt szigorítástól eltekintünk). A kérdés természetesen ebben a helyzetben az, hogy az adósoknak a magasabb törlesztőrészletekkel csak átmenetileg vagy tartósan kell szembenézniük.

Máshol is gyengül

Azonban nemcsak a magyar devizahitelesek figyelhették aggódva az elmúlt hetek devizapiaci folyamatait, ugyanis a régió devizáit is – bár különböző mértékben, de – megtépázta a pénzügyi válság. A 2007 januári szintekhez képest (az október 27-ei állapotok szerint) szinte mindegyik általunk vizsgált régiós fizetőeszköz komoly leértékelődést szenvedett el a svájci frank ellenében. Egyedül a cseh korona tudta magát tartani, sőt 2007 januárja óta 0,2 százalékos erősödést tud felmutatni. A hétfő relatív árfolyamok alapján az időszak legnagyobb vesztese a román lej volt (mínusz 21,3 százalékos esés), a forint ezen időszakban produkált 19,8 százalékos zuhanása csak a második helyre volt elég, a lengyel zloty pedig 11,1 százalékot veszített értékéből.

Az elmúlt napokban kibontakozó optimista hangulat hatására az összes régiós deviza kivétel nélkül erősödni tudott, nem is kis mértékben. Ennek következtében már csak a román lej lóg ki a sorból, ugyanis a szerdai értéke 18 százalékkal alacsonyabb a tavalyi év elejinél, miközben a forint már csak 10 százalékos leértékelődést mutatott szerdán.

Menekülnek a kockázattól

A forint jelentős gyengüléséhez (a svájci frankkal szemben) több tényező együttesen járult hozzá. Egyrészt a globális pénzügyi válság következtében zsugorodó kockázati étvágy nem kedvezett a feltörekvő piaci eszközöknek, így a kelet-európai devizáknak sem. A zuhanó részvényárak, a jelentős mértékben gyengülő devizák, a Nemzetközi Valutaalap segítségnyújtásai, a hitelminősítők lépései (leminősítések és kilátásrontások) is azt bizonyították, hogy rendkívül komoly helyzet alakult ki az elmúlt hetekben.

A hazai valuta erejét nemcsak a nemzetközi környezet drasztikus romlása (bizalmi válság és egyre erősebb recessziós félelmek által vezérelt borúlátás) pecsételte meg, hanem az is, hogy Magyarország makrogazdasági egyensúlyának szempontjából korán érkezett a krízis. A nemzetközi sajtóban pedig egyre gyakrabban fordult elő Izland neve mellett Magyarország és a befektetők egyre inkább az országspecifikus tényezőkre koncentráltak a magyar piacokkal kapcsolatban. Ennek következtében a hangulat által vezérelt piacon könnyen felerősödtek a spekulációs támadások.

A hasonlóan zűrzavaros időszakokra hagyományosan igaz, hogy a svájci frank (akárcsak a dollár és a jen) menedéket nyújt az egyre bizonytalanabb befektetők számára. A svájci fizetőeszköz árfolyama a hétfői kereskedésben történelmi rekodszintjére szárnyalt az euróval szemben. A frank gyarapodását elősegítette az is, hogy óriási mértékben csökkent a carry trade jelentősége. A carry trade során a befektetők az alacsony kamatozású hitelből (rendszerint jenben vagy svájci frankban denominált) magasabb hozamot biztosító deviza befektetést finanszíroznak, mindez eladói nyomásként jelentkezett a frank piacán. Azonban a pénzügyi válság nyomán megcsappant bizalom, a bankközi kamatok egekbe szökése és a magas hozammal kecsegtető devizák komoly kockázata a carry trade pozícióik leépítésére kényszerítette a befektetőket. Mindez a "bázisvaluták" piacán (így a jen vagy éppen a frank esetében) erősödő vételt generál.

A nemzetközi befektetői környezet normailzálódásával a svájci frank ereje is visszaeshet. A kockázatvállalási hajlandóság helyreállásával pedig a feltörekvő piaci devizák is magukhoz térhetnek, amiből a forint is jól jöhet ki (a héten ezek a folyamatok kezdtek kirajzolódni). A kormányzat, a jegybank és a nemzetközi intézmények (IMF, EKB, Európai Bizottság) által megtett lépések sikeresnek bizonyultak a forint mélyrepülésének megakadályozása érdekében, azonban a frankhiteleseknek még korai lenne fellélegezniük.