Minden, amit tudni akar a számlatömbről

2008.01.03. 15:16
A számlák, számlatömbök, nyugtanyomtatványok terén lényeges változások történtek tavaly, különösen pedig idén év elejétől, ezért érdemes röviden összegyűjteni a tudnivalókat. Már csak azért is, mivel az új szabályok be nem tartását a korábbiaknál is súlyosabban büntethetik: a magánszemélyeket 200 ezer forintig, míg más adózókat félmillió forintig terjedő mulasztási bírsággal is sújthatja az APEH.

Ha tavaly vásárolt számlatömbünk van, akkor ötven százalék az esélyünk arra, hogy pechünk van és ötven százalék, hogy szerencsénk. A gyártás éve dönti el, hogy melyik. Az idén már csak tavaly gyártott számlátömböket lehet használni, de 2007 első felében még korábbi sorozatok is forgalomban voltak. Így lehet, hogy még tavaly június 30-a előtt szereztünk be 2007 előtt gyártott számlatömböt.

Márpedig erre most keresztet vethetünk, mivel az ilyen, vagyis 2007 előtt gyártott nyomtatványt csak a múlt év utolsó napjáig lehetett felhasználni. Vagyis két dolgot tehetünk - és kell is tennünk -, ha 2007 előtt legyártott számlával vagy nyugtával van dolgunk. A megkezdett nyomtatványtömböket 2007. december 31-vel le kell(ett) zárni és a jogszabályoknak megfelelően meg kell őrizni (általában öt plusz egy évig). A fel nem használt tömböket pedig bizonylattal alátámasztottan január 31-ig le kell selejtezni - mondta el Pénzely Márta, a Deloitte szenior menedzsere.

Persze beszerezhettünk tavaly már friss, ropogós, tehát nem 2006-ban vagy az előtt legyártott számlatömböt is. Ezt az új típusú, APEH-sorszámozott nyomtatványt időbeli korlátozás nélkül használhatjuk - mondja a szakértő.

De honnan tudjam?

Joggal adódik a kérdés, hogy honnan derül ki, hogy az adott számla mikor gyártott tömbből való. Ha 2007 első felében szereztük be a tömböt, akkor a beszerzésről kiállított számláról tudhatjuk meg, mivel abban fel kellett tüntetni az előállítás évét. Ha az év második felében vettük a számlatömböt, a számlára már felesleges volt ráírni a gyártás évét, mivel július 1-jétől csak az új típusú tömböt lehetett árusítani.

Megtudhatjuk még a gyártási évet a számla sorszámának felépítéséből is. Ehhez az APEH által kijelölt sorszámtartományok nyilvántartása is segítséget nyújt, amely az adóhatóság honlapján hozzáférhető.

Változik a sorszám felépítése

A nyugta, számla nyomtatványok sorszám hosszúsága 2008-ban továbbra is 12 karakter marad, felépítése annyiban módosul, hogy az eddig az ötödik karakter-helyen álló kötőjel kimarad, az utolsó hét karakter csak számokból áll - olvasható az APEH honlapján.

Idén év elejétől csak az adóhivatal által kijelölt sorszámtartományú nyugta és számla kibocsátása, illetve befogadása a jogszerű. De mi a helyzet akkor, ha történetesen 2006-ban vagy előtt gyártott számlát fogadunk be? Vagy akkor, ha a kibocsátó a tiltás ellenére ilyet állít ki?

Mind a számlát kibocsátónak, mind pedig a számlát befogadónak kellő körültekintéssel kell eljárnia. Ezért csak abban az esetben fordulhat elő szabálytalan számlakibocsátás, ha a felek egyike sincs tudatában a szabályoknak. Ha ez megtörténik, akkor az adózóknak a szabálytalanság észlelését követően haladéktalanul fel kell venniük a kapcsolatot egymással, és új, szabályos számlát kell kiállítáni, a régit pedig sztornózni kell – válaszolta az APEH lapunk kérdésére.