További Magyar cikkek
Holnap árverezik a volt SZOT-szálló, pillanatnyilag Excelsior Spa elnevezésű rózsadombi ingatlant, ami több mint harminc éve meghatározóan ronda eleme a budai hegyoldalnak. Az Árverező Ház Zrt. nettó 40 millió euróra, vagyis 10,5 milliárd forintra árazta be az ingatlant, a megbízást nem a tulajdonostól kapták - árulták el a Napi Gazdaságnak. Az árverezést minden bizonnyal a projektet finanszírozó CIB Bank kérte.
Az árverező cégnél többen is érdeklődtek az ingatlan iránt, amiből persze komoly következtetést nem lehet levonni. Ugyanakkor a társaság egyáltalán nem tartja elképzelhetetlennek, hogy gazdára talál a volt SZOT-szálló: azoknak a jelentősebb, adott esetben külföldi befektetőknek, akik nem buktak nagyot a tőzsdén, bőven lehet forrásuk egy ekkora beruházásra.
Az épületet 2007 végén kezdte el újjáépíteni a KÉSZ Kft. a Pro-Hill megbízásából, az akkori tervek szerint luxuslakásoknak adott volna helyet a néhai szálloda. Az átépítés tavaly év végén fejeződött volna be, ehhez képest a hétköznapi szemlélődők legfeljebb a kifeszített fóliák szakadozását figyelhették meg az elmúlt időszakban. A projekt finanszírozásában a CIB Lakáslízing Zrt. is részt vett: a CIB még 2004-ben szállt be, amikor a tervek még egy szálloda és nem lakóingatlan megvalósításáról szóltak. A bankcsoport hite azonban egy ideig kitartott.
A volt SZOT-szálló története
A SZOT-szálló 1971-ben épült, a rendszerváltás után funkcióját vesztette és a Globex-csoporthoz került. Sopron város önkormányzata szerződött a Globexszel, hogy 3,5 milliárd forintnyi értékpapírját kezelje. A Globex-botrány után a vagyonvesztés kártérítéseként a szálló több lépésben a város tulajdonába került, Sopron azonban nem talált megfelelő beruházóra. Végül a CIB mentette ki a várost a bukott ingatlanügyletből 2004-ben: a bank megállapodott a Pro-Hillel a fejlesztésről. Akkor még szállodát terveztek felhúzni, ám 2005-ben a Budapest Világörökségéért Alapítvány (BVA) bíróságon megtámadta az építkezést. A Pro-Hill peren kívül megegyezett a BVA-val, 2007 őszén pedig ismét megindult az építkezés - immár luxusapartmanházként.
A finanszírozó és a kivitelező türelme tavaly kezdett el fogyni a Pro-Hill Kft.-vel kapcsolatban, amikor akadozni kezdett a kifizetés és ennek következtében maga a munka is. A KÉSZ Kft. ezért tavaly nyáron leállíttatta a munkálatokat, a finanszírozó CIB Lakáslízing Zrt. pedig az év végén döntött a konkrét lépések megtételéről. A lízingtársaságnak bejegyzett jelzálogjoga volt az ingatlanon, ez tavaly december elején vált banki követeléssé. Ezzel párhuzamosan a Pro-Hill Kft.-ben tulajdonosváltás történt: a korábbi, közvetlen befolyással rendelkező tulajdonos, az Excelsior-Holding Kft. mellett Kunos Péter volt a társaság tagja, helyüket viszont december 9-étől a ciprusi bejegyzésű CNCT Holdings Limited vette át.
A kivitelező türelme leginkább azért fogyott el, mert két nagy összegű, leigazolt számlát nem fizetett ki a Pro-Hill - tudta meg a Napi a KÉSZ Kft.-től. Emellett további vállalkozói díjkövetelésük is fennáll a megrendelővel szemben, amelyet szinte bizonyosan csak bírósági úton tudnak érvényesíteni - szögezte le a társaság. Annak érdekében, hogy a követeléseit biztosíthassa, a KÉSZ Kft. jelzálogjog bejegyzését kérte, ennek elbírálása még folyamatban van. Az árverési hirdetmény szerint egyébként első körben elutasították a KÉSZ jelzálogjogának bejegyzését, ez ellen azonban fellebbeztek, ez az eljárás van folyamatban.
A CIB Bank viszonylag szűkszavúan reagált a lap megkeresésére. Nyilatkozata szerint "a jelenlegi helyzetben érvényesíteni kívánja a finanszírozás fejében megszerzett jogait". Arra azonban nem kívántak válaszolni, van-e még valami céljuk az ingatlannal, vagyis egy új tulajdonost is hajlandók volnának-e finanszírozni - vagy inkább menekülnének a szellemszállótól.