Drágul a távfűtés? Mondja le! Ha tudja

2007.01.31. 14:18
Magyarországon száz városban 640 ezer távfűtéses lakás van, kétmillióan élnek bennük. A fővárosi otthonok egyharmada, a nagyobb vidéki városokban több tízezer lakás van bekapcsolva a távhőszolgáltatásba. Az ezekben élők rezsije jelentősen megnőtt a távhőtámogatás rendszerének megváltoztatásával: a díjak 30-70 százalékkal emelkedtek-emelkednek. A szerződés felmondása lehet a kiút, de nehezen járható.

Budapesten 37, Miskolcon 5,5-38,4, Debrecenben 53,7 százalékkal, Győrött több mint 60 százalékkal drágult a távfűtés januárban, vagy drágul február 1-jén. A fővárosban ráadásul további 8,4 százalékos áremelés várható a fűtési szezon végén. Pécsett novemberben drágítottak 14 százalékkal. Az áremelés miatt egyre többen költöznének el a panelekből, de a legolcsóbb kategóriába tartozó lakások értékéért nehéz másikat találni.

Megnehezített szerződésfelmondás

Távfűtés a nagyvárosokban
Város Lakás Egyéb fogyasztó
Budapest 240 000 6000
Pécs 31 500 700
Miskolc 32 000 1000
Debrecen 31 000 2300
Szeged 27 258 490
Győr 23 500 2400
Nyíregyháza 16 000 950
Tatabánya 22 500 n.a.

A másik menekülés a drasztikus díjemelés elől a távhő-szolgáltatási szerződés felmondása lehet. Cseppet sem egyszerű feladat. A távhőszerződés felmondását jogszabály ugyan nem tiltja, de a jogalkotók nagyon megnehezítették annak a lakástulajdonosnak a dolgát, aki fűtési módot szeretne váltani.

A legkomolyabb akadály az az előírás, hogy a társasház vagy lakásszövetkezet minden lakásának hozzá kell járulnia a kiváláshoz. Ez különösen a nagyobb, tízemeletes, 120-130 lakásos házakban számít szinte megoldhatatlan feladatnak.

Román példa indokolja a szigort

A jogalkotók szigorát romániai példával magyarázta az egyik vidéki távhőcég illetékese. Az ottani lakótelepeken gyakran láthatók panelbe fúrt kémények, házilag összetákolt egyedi fűtések. A magyar jogalkotónak az ilyen barkácsolások megakadályozása volt a célja.

Ha valakinek mégis sikerül elintéznie, hogy a ház minden lakástulajdonosa beleegyezzen a kiválásba, jön a hasonlóan kemény feladat, az új fűtési rendszer kialakítása. A jogszabályi előírások szerint az új fűtés nem zavarhatja a ház egyetlen más lakóját sem, és a távhővel azonos komfortfokozatúnak kell lennie.

Ez azt jelenti, hogy fafűtéses vagy olajkályhát nem lehet venni, csak gázkonvektorokat vagy villanyradiátorokat. Előbbivel sem egyszerű a helyzet: a panelek többségébe nem lehet kéményeket beépíteni-beszerelni, a gázfűtést tehát csak a téglaházakban élők választhatják, az ilyenekben viszont nem túl gyakori a távfűtés.

A fővárosban tíz alatt, vidéken nulla

A fővárosban akad néhány ügyfél, aki a nehézségek ellenére felmondja a szerződést, de a számuk nem éri el a tízet évente, mondta el Lázár Róbert, a Főtáv Zrt. szóvivője. Azt még nem tapasztalják, hogy az áremelés miatt akarna bárki is szerződést bontani – de nemcsak a fővárosban, hanem az ország nagyobb, jelentős távhőhálózattal rendelkező városaiban sem.


Távfűtéses lakások a fővárosban

Az ország második legnagyobb távhőhálózatát fenntartó Miskolcon nem volt még kilépőjük az áremelés miatt. Ugyanez a helyzet Szegeden, ahol a hőszolgáltató közlése szerint még sohasem mondtak fel szerződést az áremelésre hivatkozva. Debrecenben és Pécsett sem volt, aki az elmúlt hetekben lemondta volna a szolgáltatás. Győrött is csak szerződésmódosításra volt példa; a közös helyiségek fűtését eddig közös költségként számolták el, ám arra nem kapható fogyasztói támogatás, így azokat átírják az egyes lakásokra.

A hőszolgáltató cégeknél dolgozó szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy talán azért nem jelentkeztek még kilépők a szolgáltatóknál, mert ilyen gyorsan nem tudnának reagálni. "Lehet, hogy próbálkozások vannak, azonban a hosszadalmas és nehézkes procedúra miatt ezek még nem jelentek meg nálunk" – fogalmazott Győri Csaba, a pécsi távhőszolgáltató műszaki igazgatóhelyettese.

Házak is válthatnak

Nemcsak egyedi lakások, egész házak is felmondhatják a távhőszerződést. A fővárosban erre is van időnként egy-egy példa, de vidéken ilyenre sem emlékeznek.

A házak fűtésváltása annyiban egyszerűbb eljárás, hogy elég a lakóközösség minősített többségének döntése. Nehezíti ugyanakkor a kilépők dolgát, hogy le kell szerelni a hőközpontot. Ezt a munkát csak a távhőszolgáltató cég munkatársai végezhetik el, a költséget, ami milliókra rúghat, a háznak kell kifizetnie (az egyedi lakás leválásakor a fogyasztónak nem kell fizetnie, kiadást csak az új fűtés kialakítása jelent).