Precedens értékű Tesco-vizsgálat

2008.02.13. 08:07
A versenyhivatal addig panaszolta, hogy senki nem tesz panaszt a piaci erővel való visszaélés miatt, míg a Multinacionális Cégek Károsultjainak Egyesülete lépett. A szervezet elnöke szerint tőle azt kérte a Tesco, az előállítási költségszint alatt még 20 százalékos kedvezményt is adjon.

A kereskedelmi törvény 2006. június 1-jei hatálybalépése óta először vizsgálódik a Gazdasági Versenyhivatal piaci erővel való visszaélés ügyében. Múlt héten ugyanis elfogadta a Multinacionális Cégek Károsultjainak Egyesülete által tett vizsgálati kérelmet, amely lényegében a szervezet elnökének kezdeményezésére született.

Kalmárné Kádár Zsuzsa októberben adta be a vizsgálati kérelmet, mert úgy érezte, hogy csődbe ment vállalkozásával 2003 óta folyamatosan "kibabrált" a Tesco. Kalmárné vállalkozása 2003-tól - egy nemzetközi pályázat elnyerését követően - szállított háztartási vegyi árut a kereskedelmi lánc három országban működő leányvállalatának. Ám - mint elmondta - olyan szerződéseket volt kénytelen aláírni, amelyek ellehetetlenítették cége pénzügyi helyzetét.

A magyar Tescóval azután mondta fel a szerződést, hogy 2006-ban azt kérték tőle: az előállítási költségszint alatt még 20 százalékos kedvezményt is adjon. A Tesco képviselője lapunknak elmondta, hogy nem érzik magukat vétkesnek az ügyben. Úgy tudják, hogy a vizsgálati kérelmet egy nemzetközi pályázati szerződés miatt adták be. A pályázatot nem a magyar cég írta ki, így nem logikus számukra a magyar Tesco vizsgálata. Kalmárné szerint viszont logikus, mert a magyar cég is tisztességtelenül járt el vele szemben, ugyanakkor ő személy szerint nem a magyar leányvállalatot, hanem a Tesco-csoportot hibáztatja, amely felülről ugyan úgy tűnik, hogy irányítja az érdekeltségeit, de sok esetben szabad kezet ad a vállalkozásainak, amelyek rendre felülírják a beszállítói szerződéseket vagy egész egyszerűen nem veszik figyelembe a tenderdokumentációt.

A Gazdasági Versenyhivatal erről az ügyről bővebbet nem kívánt elárulni, csupán annyit, hogy a szerződéskötési gyakorlatot vizsgálják. Az eset egyébként kapóra jött a versenyhivatalnak, amely többször hangoztatta, hogy nem érti, miért nem tesz senki panaszt a piaci erőfölényben lévő cégek ellen. (Még felmérést is készíttetett a helyzetről a beszállítók körében.) A mostani eset precedens értékű lehet, ha a hivatal szabálytalanságot talál.