Mélybe rántották a tőzsdét

2008.11.20. 17:18
Majdnem hétszáz pontos mínuszban zárt a BUX, ez hat százalékos csökkenést jelent szerdai záróértékéhez képest. Az OTP 9,4 százalékot esett, 2320 foriton zárt, ez csak 20 forinttal több, mint sokéves, most október végén elért mélypontja. A Molt zárás előtt fel kellett függeszteni, de a végére mégis felrántották a papírokat, "csak" 6,9 százalékos mínuszban zártak. A nyugat-európai és az amerikai tőzsék is jelentős mínuszban voltak napközben.

Már a kereskedés előtt sok volt a negatív jel, mindenki gyenge napot várt a tőzsdén. Az amerikai tőzsde szerdán ötéves mélypontján zárt, 2003 óta nem ment 8000 pont alá. Az ázsiai tőzsdék folytatták a mélyrepülést és a nyugat-európai tőzsdék is jelentős mínuszban voltak egész nap.

A BUX 3,9 százalékos mínuszban nyitott, alig néhány ponttal a 11 ezres határ felett, az OTP percek alatt 5,3 százalékkal, a Mol 3,7 százalékkal esett. A BUX végül 10 829,8 ponton, 694,8 pontos csökkenéssel zárt, ez 6 százalékos esést jelent. A két vezető vállalat papírja egész nap jelentős mínuszban tartózkodott, az OTP részvényeivel szinte egész nap 2400 forint körül kereskedtek.

Közvetlenül zárás előtt aztán még erőteljesebb gyengülésnek indult az OTP és a Mol, valószínűleg annak köszönhetően, hogy az amerikai tőzsde a nyitás után folytatta az esést. A Mol papírjainak kereskedését néhány perccel a zárás előtt fel is kellett függeszteni, mert elérték a mínusz tíz százalékos határt, de a végére mégis sikerült felrántani az árfolyamot egészen 8755 forintig, ez 6,9 százalékos esésnek felel meg.

Nem volt ilyen szerencséje az OTP-nek, folyamatos gyengüléssel 2320 forinton zárt az árfolyam, ez pedig csak 20 forinttal több, mint amennyit éves mélypontján fizettek a papírokért, ilyen alacsonyan azonban még nem zárt ebben az évben. A Mol és az OTP részvényeivel október 27-én kereskedtek a legalacsonyabban az idén, az OTP-vel ugye 2320 forinton, a Mollal 8160 forinton.

A többi vezető részvényt sem kerülte el a rossz befektetői hangulat, a Magyar Telekom 4,2 százalékkal, a Richter szintén 4,2 százalékkal, a Synergon 3,9 százalékkal zárt gyengébben. Egyetlen papírnak sikerült feljebb tornásznia árfolyamát, az Emasz 4,7 százalékkal emelkedett.

Az esés egyértelműen a külföldről jövő rossz híreknek köszönhető, bár kora délután úgy tűnt, megállhat az esés és enyhe korrekciót láthattunk a pozitív amerikai vállalati hírek miatt. Az Egyesült Államokból azonban kedvezőtlen munkaerőpiaci adatokat jelentettek, és az olajár is 50 dollár alá csökkent, ami tovább gyengítette a tőzsdéket az egész világon.

A többi régiós tőzsde is gyengén teljesített, a lengyel WIG 20 5,8, a cseh PX 5,7, az osztrák ATX pedig 4,8 százalékkal csökkent.