Tőketerebes nemet mondott a zempléni erőműre

2008.01.27. 11:46
A tőketerebesi önkormányzat határozatban kötelezte Vladimír Anďal polgármestert és a város vezetését: gátolják meg azt, hogy Tőketerebesen megépülhessen Szlovákia legnagyobb, 885 megawattos széntüzelésű hőerőműve, írja a pozsonyi Új Szó. A szlovák környezetvédelmi minisztérium nemrégiben engedélyezte a beruházást, amely veszélyeztetné a Tokaj-Hegyalja mikroklímáját, és amely ellen hazánk is tiltakozott.

A tőketerebesi önkormányzat rendkívüli ülésén a képviselők határozatban kötelezték Vladimír Anďal polgármestert és a város vezetését, minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel gátolják meg azt, hogy Tőketerebesen megépülhessen Szlovákia legnagyobb, nagyjából 885 megawatt kapacitású széntüzelésű hőerőműve.

Az Új Szó emlékeztet: azért került újra napirendre a vitatott beruházás ügye, mert a szlovák környezetvédelmi minisztérium közel egy évig tartó vizsgálódás után nemrégiben engedélyezte a Cseh-Szlovák Energetikai Részvénytársaság (ČES) számára, hogy megvalósítsa az utóbbi évek egyik legnagyobb, a régióban tervezett beruházását.

Tőketerebes és a Hegyalja (forrás: maps.google.com)
Tőketerebes és a Hegyalja (forrás: maps.google.com)

Az önkormányzat mostani, huszonegy igen szavazattal, egy tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül elfogadott határozata előre borítékolható volt, hisz a testület egy korábbi munkaértekezletén már elutasította a szaktárca ajánlását. Az önkormányzat ugyanakkor feladatul adta a polgármesternek, hogy az építkezés megkezdése ellen fogalmazzon meg egy állásfoglalást, ugyanis a beruházás megvalósítása összeegyeztethetetlen Tőketerebes városfejlesztési tervével. A képviselők ahhoz is ragaszkodnak, hogy az erőmű építésének ügyében a helyi építési hivatal hozzon döntést.

Jönnek a csehszlovákok

A tőketerebesi önkormányzat tagjai kijelentették, hogy a városfejlesztési tervben a jövőben semmilyen változást nem eszközölnek, melynek alapján az erőmű később megépíthető lenne. A csütörtöki tanácskozáson az is eldőlt, hogy a ČES tervezett beruházásának ügyében a településen nem rendeznek népszavazást, ebben a kérdésben ugyanis az önkormányzat és a helyi lakosok is egyértelmű, elutasító álláspontot fogalmaznak meg. A referendum tehát azért felesleges, mert az eredménye vélhetően csak a jelenlegi állapotokat erősítené meg. Vladimír Anďal polgármester és a helyi képviselők egyébként jövő szerdán találkoznak újra a környezetvédelmi minisztérium illetékeseivel.

A tőketerebesi beruházás ellen korábban már többször tilakoztak a Zemplén magyarországi térségében, a Hegyalján lévő települések is. A legnagyobb veszélyt a tokaji borra, az aszúsodáshoz szükséges mikroklímára jelentené a beruházás. Azonban nemcsak a borászok tiltakoznak: "a zempléniek nem akarnak semmilyen mértékű környezetszennyezést" – olvasható abban az észrevételben, amelyet Szamosvölgyi Péter sátoraljaújhelyi polgármester novemberben fogalmazott meg a szlovák minisztérium által készített környezeti hatástanulmányt véleményező észrevételében.

A dokumentum szerint a környezetvédelmi tanulmány nem ad részletes és megnyugtató válaszokat az esetleges magyarországi környezetszennyezés problémájára, annak magyarul publikált részeiből azok a fejezetek kimaradtak, amelyek alapján elmondható lenne, hogy az erőmű szomszédságában fellépő környezeti hatások hogyan lesznek érezhetők a magyarországi területeken. A közzétett tanulmányt elfogadhatatlannak tartom – fogalmazott a polgármester, aki szerint nem elfogadható, hogy "a nemzeti kincset jelentő Tokaj-hegyaljai ültetvényeken készülő borok eladhatósága romoljon amiatt, mert a közelben egy évi 4 millió tonna káros anyagot kibocsátó üzem működik".

Tönkreteszik a borvidéket

Nem a szlovákiai erőmű az első, amely komoly problémát jelent a tokaj-hegyaljai borvidéken élőknek. Az Index tavaly novemberben számolt be arról, hogy szemétlerakó éktelenkedik a védtelen tokaji kultúrtáj közepén. Bár annak megépítését az unió is támogatta, és üzemeltetői szerint az egyetlen helyen van, ahová Zemplénben telepíteni lehetett ilyet, a borászok szerint a "butaság nagyon magas foka" volt a legjobb hegyaljai dűlők közé telepíteni a hulladéklerakót.

A szeméttelepnél is nagyobb fejfájást okoz azonban a hegyaljaiaknak az, hogy az elmúlt években drasztikusan megnőtt a városon átmenő teherforgalom. A város polgármestere már polgári engedetlenségként a híd lezárását is fontolgatta idén márciusban, miután nap mint nap több ezer kamion dübörög át az elvileg világörökségi és műemléki védettséget élvező kisvároson, a világ legjobb édes boros vidékén.