Amerika lemosta Európát

2007.08.27. 17:57
Még a kilencvenes évek első felében is az európai gazdaságok voltak termelékenyebbek, mint az USA, ám azóta megfordult a több évtizedes trend. Az öreg kontinens lemaradt, mert nem tartott lépést az információs és kommunikációs technológiákban. A modern eszközöket jobban használták az egyébként is innovatívabb amerikai cégek.

Kiemelt strukturális reformokat nem könnyű végrehajtani, de Európának és az eurózónának ki kell használnia, hogy az elmúlt években a gazdasági növekedés magas volt, és lépnie kell – mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke Budapesten, a CEU és az MTA által szervezett közgazdász-találkozó nyitó előadásában. Az egyhetes rendezvény az European Economic Association (Európai Közgazdász Társaság) és az Econometric Society (Ökonometriai Társaság találkozója.

Az európai monetáris politika feje szerint az elsődleges lépés a rugalmasabb munkaerőpiac megteremtése kell legyen. Az elnök szerint különösen aggasztó az eurózónában a fiatalok munkanélküliségének aránya. Emellett szükség van a versenyt fokozó szabályok megalkotására, illetve olyan előírásokra, amelyek ösztönzik az innovációt, a technológiai fejlődés terjedését.

Trichet szerint ez utóbbi terület az, amelynek révén a II. világháború után évtizedeken keresztül az európainál rosszabb termelékenységet felmutatni képes USA az utóbbi tíz évben elhúzott. Miközben egyes területek is bizonyítják, hogy ahol az fejlesztés megvan Európában, például a mobiltelefóniában, az adott szegmens cégei világviszonylatban is meghatározóak. Általában az a helyzet, hogy az amerikai vállatok lényegesen innovatívabbak, és sokkal inkább képesnek bizonyultak kihasználni az elmúlt évtized technológiai fejlődését, mint európai társaik.