Vigyázó szemetek az USA-ra vessétek

2008.01.04. 11:39
Amerikára figyel a világ, ám egyelőre senki sem tudja, hogy akár csak negyedéves szinten, de recesszióba sülyedhet-e a világ legnagyobb gazdasága. Bizonytalan az is, hogy ha így lesz, az milyen mértékben gyakorol hatást a világ egészének növekedésére. 2008 éppen a növekedési kockázatok miatt a monetáris lazítás éve lesz világszerte, az Index által megkérdezett elemzők erősebb dollárt, olcsóbb olajat várnak.

El tud-e válni a világ az USA-tól? Másképpen: ha, és ez még mindig csak egyre valószínűbb, de korántsem bizonyos, negatív növekedési adatokat mutatnak az első negyedévek az USA-ban, azaz ténylegesen eljön a recesszió, az mennyiben gyakorol majd hatást a világgazdaság növekedésére?

Globális recesszió jön?

A kérdés az elemzőket is megosztja: Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője szerint a globális recesszió esélye kicsi, a feltörekvő országok gazdaságai képesek ellensúlyozni a Amerika gyengélkedését. Samu János a Concorde-tól viszont a szkeptikusok közé sorolja magát, úgy látja, hogy az amerikai nettó import meghatározó volt a világ más térségeinek száguldásában is. Ennek visszaesését nem könnyű pótolni, az Amerikától való "elszakadás" nem valószínű.

Európában is csökken a lakossági fogyasztás húzóerejébe vetett hit, felértékelődik az export szerepe: az unió egyik legjelentősebb piaca azonban Kína, Kínáé pedig az USA, azaz ha az amerikai import csökken, azt Európa közvetlenül és közvetett módon is megérzi. Ha pedig az USA nem is recesszióba, de jelentősen csökkenő ütemű növekedési szintre rántja a világ egészét, a magyar gazdaság sem számíthat külső támaszra.

Vágnak a jegybankok

A jegybankok a kamatok csökkentésévele igyekeznek enyhíteni a helyzeten. A két elemző egyetért: 2008 a monetáris lazítás éve lehet. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed már a nyáron az amerikai másodlagos jelzálogpiacról indult, végül a világ egészének pénzügyi rendszerét megrázó zavar után elkezdte a csökkentést, decemberben a Bank of England is követte példáját. Trippon Mariann szerint az ECB a következő hónapokban még tartja az euró jelenleg irányadó, négy százalékos kamatát, ám a következő elmozdulás a közös pénz esetében is lefelé irányulhat.

A monetáris lazítás segíti a dollárt, mely esetében a piac szinte biztosra vesz egy további 0,25 százalékpontos csökkentést januárban, az egész évre pedig 0,75 százalékpontos csökkentést áraznak a görbék. Ha azonban világszerte csökkennek a kamatok, a relatív különbségek csökkenése a dollár erősödéséhez vezet majd – véli egybehangzóan Samu János és Trippon Mariann. Utóbbi szerint a dollár rövid távon még gyengülhet, újra tesztelheti az euróval szemben az 1,50-es szintet, az év második felére azonban 1,40 alá kerülhet az árfolyam.

A gazdasági növekedés visszaesése ugyan egyértelmű felhívás a monetáris lazításra, a jegybankok mégis kettős nyomás alatt vannak: az inflációs kockázatok is egyre erősödtek az elmúlt félévben. E tekintetben enyhítheti a szorítást, hogy az olajár mindkét elemző szerint csökkenhet. Samu János szerint ma a recessziós félelmek miatt egyre növekvő kamatcsökkentési várakozások miatt sokan az infláció ellen védő befektetésként tekintenek az olajra. De a recesszió azzal is jár, hogy csökken a kereslet – hangsúlyozta az elemző, aki szerint az átmeneti geopolitikai kockázatok mellett túl sok már a spekulatív tényező az olaj árában, így az akár az első félév végére 70-80 dollárra csökkenhet.