Össze kell szednie magát a kormánynak

2006.12.28. 00:54
A forintárfolyam, a pénzügypolitika hitelessége és a költségvetési hiány alakulása is hullámvasútszerű pályát futott be 2006-ban. Bár Gyurcsány Ferenc szerint azok, akik ma már a kiigazítás sikerét elismerve az átfogó reformokat hiányolják, fél éve még a kiigazítások miatt fanyalogtak, az elemzők arra hívják fel a figyelmet: kritikus év lehet 2007, a befektetők ugyanis már annak megalapozását várják a kormánytól, hogy a gazdasági növekedést hogyan lehet újra pályára állítani, és milyen módon lesz biztosítható, hogy a hiány nem termelődik újra.

A korábbi választási éveknek megfelelően, de a megszokottnál nagyobb mértékben haladta meg a 2006-os költségvetés hiánya a tervezett 6,1 százalékot: az év közben hozott kiigazítások nélkül 11 százalék fölött lett volna a deficit, ami példátlan túllépést jelent - emlékezette az Indexet az év első felére Gárgyán Eszter, az OTP elemzője. Ennek megfelelően alakult a kormány hitelessége is, amelynek drasztikus romlása szerepet játszott abban, hogy a piacok, az elemzők fenntartásokkal fogadták a választások után bejelentett megszorító csomagot is.

Ugyanennek a koalíciónak már több csomagja, ígérete is elbukott, így a bejelentésre érthetően reagáltak szkeptikusan a külföldi elemzők - emelte ki Bebesy Dániel, a CIB elemzője is. Ugyanakkor mindketten hangsúlyozták: a csomaggal kapcsolatos kritikák tartalmilag is megalapozottak voltak, hiszen az adóemeléseken és a bérbefagyasztáson keresztül elérhető rövid távú egyenlegjavításon túl nem látszott, mire képes a kormány. Ráadásul az egyenleget javító megszorító lépések részletei is csak lassan körvonalazódtak.

Erősebb kormány

Ma már sokkal erősebb kormány áll szemben a piacokkal, mint akár augusztus-szeptemberben - mondta Gárgyán Eszter. A piac számára pozitív, hogy az elmúlt hónapokban több konkrét döntés is született a szükséges reformterületekről és azok további menetrendjéről. Szintén erősíti a bizalmat, hogy a szeptembertől életbe lépő megszorító intézkedések az utolsó negyedévben a vártnál jobban növelték bevételeket, ami alapján a jövő évi költségvetésben is lehetnek még tartalékok. Bebesy Dániel szerint a befektetők azt látják, hogy a koalíció több területen is felvállalt komoly népszerűségvesztéssel járó intézkedéseket, ezeknek pedig akkor van értelmük, ha komoly átalakítás is követi őket.

Ezzel együtt a 2007-es évet mindketten kritikusnak mondták. Azzal, hogy már az első félévben láthatóvá kell válnia annak, a kormány milyen további lépéseket tervez az egészségügy, a nyugdíjrendszer és a közigazgatási szféra átalakításában. Jövőre a befektetőknek már nem lesz elég, hogy a költségvetés, akár 2008-ra is láthatóan teljesíti a konvergenciaprogramban vázolt pályát. Az eddigi intézkedések önmagukban továbbra sem alapozzák meg a fenntartható egyensúlyt. A hiány újratermelődésének későbbi elkerüléséhez szerkezetátalakításra van szükség az említett területeken. A legsötétebb lónak az államigazgatási intézményrendszer átalakítása tűnik. Ezen a területen még a tervek sem váltak ismertté. Ráadásul a most érzékelhető bizalom könnyen apadhat, ahogy a ciklus második felében erősödni kezdenek a félelmek a választások előtti kilazítástól.

Erősebb kormány

A bizalom most valóban érzékelhető: a forint árfolyama Bebesy Dániel szerint már-már túlzóan megerősödött, ezzel együtt a jövő év elején elképzelhetőnek tart további menetelést és 250 forint alatti eurót is. Gárgyán Eszter az év egészére 255-260 forint körüli árfolyamot vár. A forintárfolyam mellett a Standard&Poor's csütörtöki, a magyar besorolás kilátását javító döntése is érzékelteti a változást. Az elemzők szerint már volt esély arra, hogy "megússzuk" a Moody's régóta várt leminősítését: a Moody's továbbra is két besorolással jobb kategóriában tartja Magyarországot, mint a többi nagy minősítő. Bebesy Dániel szerint érthetetlenül lassan reagáltak, így a most már pozitív irányt vett minősítői környezetben történt a leminősítés.

Aminek - éppen várt és kalkulálható volta miatt - nem is kellene feltétlenül érdemi befolyást gyakorolnia a forint árfolyamára, de az mindig kérdéses, hogyan reagálnak az ünnepek miatt egyébként kevéssé aktív befektetők egy esemény tényleges bekövetkeztekor. Ilyen kockázati tényező a hazai infláció alakulása is: bár minden kutatóintézet előre jelezte, hogy az év első felében kiugróan magas havi adatokkal kell számolni, nem lehet megjósolni, mi lesz a befektetők reakciója, amikor tényleg nekilódul a forint értéktelenedése.

További bizonytalanságot jelent a monetáris politika: a jegybankelnök mellett távozik több alelnök és monetáristanács-tag is, és kérdéses, mennyiben befolyásolja ez a kamatpolitikát. Ugyanakkor a jegybank semmiképpen nem lesz könnyű helyzetben: a magas inflációt erős forint és alacsony gazdasági növekedés kísérheti. Bebesy Dániel ez utóbbi miatt a reformok sorában elengedhetetlennek mondta a versenyképesség javítását szolgáló intézkedéseket, amit elsősorban a konvergenciatanács által is sürgetett, az élőmunka-terheket csökkentő, a fogyasztási és vagyoni adók súlyát növelő adóreform támogathatna.