Megtorpant a világgazdaság
További Világ cikkek
A május komoly fordulatot hozott a világgazdaságban, hiszen az addig dinamikus növekedést produkáló világgazdaság megtorpant, és azóta látványosan romlottak a növekedési kilátások, mivel az összes globális makrogazdasági indikátor a növekedés lassulását vetíti előre - derül ki a K&H Alapkezelő elemzéséből.
Ez főként a fejlett országokra, ezen belül is leginkább az Egyesült Államokra jellemző, hiszen a jelenlegi adatok alapján az amerikai gazdaságban sem az ipari termelés, sem a szolgáltató szektor, sem a munkaerőpiac nem produkálja a korábban tervezett bővülést, amely immár egyre kevésbé magyarázható a japán katasztrófa utóhatásaként.
Már nincs mihez nyúlni
Még inkább rontja a képet, hogy úgy tűnik, a fejlett országoknak igen korlátozott eszköz van a kezükben a gazdaság további élénkítésére: június 30-án kifutott a Fed második likviditásnövelő programja (QE2), amelynek folytatására az eddigi nyilatkozatok alapján a harmadik negyedévben nem lehet számítani. Közben a munkaerőpiac további javulása várat magára, így a harmadik negyedévben komoly lassulásra lehet számítani.
Emellett a többi fejlett gazdaságban is egyre inkább a nehézségek kerülnek előtérbe, hiszen Japán a földrengés következményeként ellátási nehézségekkel küzd, az uniót húzó német gazdaság export-teljesítménye is csökkenést mutat, az eurózóna válsága pedig egyre súlyosabbá válik.
Az Európai Unióban emiatt hosszú, forró nyárra lehet számítani, amelyet az eurózóna adósságválsága, a bajba jutott országok megmentése fog meghatározni. Így idén elmaradhat a szokásos nyári uborkaszezon, hiszen a piacok jellemzően kisebb nyári forgalma mellett is fokozott figyelem kíséri a fejleményeket.
A fejlődők túlhevülnek
A feltörekvő országokban eközben az intenzív gazdasági növekedés és a kereslet felpörgésével együtt emelkedő nyersanyagárak hatására gyorsuló infláció jelenti a fő problémát. A fogyasztói árak emelkedése ellen a feltörekvő országok - Kínával az élen - már hosszabb ideje harcolnak. Kína már több ízben megemelte a kötelező banki tartalékrátát, hogy a hitelezési kedv visszaszorításával hűteni tudja a gazdasági növekedést, miközben a gazdaságpolitika Indiában és Brazíliában is minden eszközt bevet az infláció megfékezésére.
Nem lesz kettős recesszió a S&P szerint
A legutóbbi időszak "kiábrándító" makroadatai ellenére sem lesz kettős mélypontú recesszió a fejlett piaci térségben, elsősorban azért nem, mert a felzárkózó gazdaságok kereslete továbbra is a világgazdasági növekedés egyik fő hajtóereje marad - jósolták Londonban közzétett átfogó keddi elemzésükben a Standard & Poor's szakértői.
A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítőjének európai főközgazdásza, Jean-Michel Six, az elemzés szerzője kiemeli, hogy az idén az első negyedév végére a felzárkózó gazdaságok importja "történelmi magasságba" emelkedett, jóval meghaladva a pénzügyi válság előtt mért értékeket. Ez az erőteljes felzárkózó térségi kereslet adta a lendületet a vezető európai gazdaságok, elsősorban Németország fellendüléséhez. Ez látszik abból is, hogy a német export szorosan igazodott a felzárkózó térségi importhoz.
Az S&P szerint a felzárkózók gyors növekedése inflációs kockázattal jár ezekben a gazdaságokban, és az ennek nyomán végrehajtott monetáris szigorítások magyarázzák az e gazdaságokban tapasztaltható lassulást. Ám ezt a lassulást is "összefüggéseiben kell tekinteni": Kínában tavaly például 10,3 százalékos, Indiában 8,5 százalékos reálnövekedést mértek.
(MTI)