Új luxuscélpontok a világ körül

2008.01.02. 08:18
Anguilla az a hely, ahol nemzeti sportnak számít a motorcsónak-versenyzés, ezzel szemben Bhutánban alig járt külföldi néhány évvel ezelőttig. A jelentős különbségek dacára mindkettő ugyanazon társadalmi csoportot célozza meg: a dollármilliomosokat.

Új, a turizmus iparágának igen kedvező tendenciákat lehet megfigyelni az utóbbi években: a jómódúak száma világszerte gyarapodik, ráadásul egyre többet szeretnek utazni. Egy idő után azonban már kevés újat tudnak látni a világból, hiszen "rangon aluli" helyre azért mégsem szívesen mennének, a többit pedig már letudták.

Éppen ezért a világ több, eddig jószerével ismeretlen, ám kitűnő természeti adottságokkal rendelkező részén is luxusszínvonalú negyed épül. Ez kölcsönösen jó mindenkinek, hiszen az adott térségbe az addigiakhoz képest pénz áramlik, ami ugye munkalehetőséget teremt, a tehetős világutazók pedig egy újabb felfedezhető hellyel gazdagodnak.

A legújabb sláger Bhután. A délkelet-ázsiai ország érintetlenségének köszönheti sikerét, a mindennapi élet ritmusában itt viszonylag kevés dolog változott az elmúlt évszázadok során. Talán sok mindent elárul, hogy Thimbu a világ egyetlen olyan fővárosa, amiben egyetlen közlekedési lámpa sincs. Ezek persze alaposan megnehezítik egy turisztikai desztináció létrehozását, hiszen a Kína és India közé szorult országban meglehetősen körülményes egy nyugati szemmel is luxusszínvonalú szolgáltatásokat kínáló negyedet létrehozni.

Bhutánban azonban sikerült: 2005-ben vetette meg lábát itt az Amanresorts luxusszállodalánc, amely magas színvonalú szolgáltatásai mellett az ország páratlan természeti adottságaival kívánja odacsalogatni a vaskos pénztárcájú turistákat. A 24 szobás szálloda mellett nyár végén készül átadni luxusszállodáját az indiai Taj Hotels is.

Anguilláról valószínűleg kevesen hallottak, ami nem is csoda, lévén ez egy apró, kevesebb mint 100 négyzetkilométeres sziget az Antillákon. A jövőben azonban biztosan több szó esik majd róla, hiszen a remek természeti adottságokkal megáldott szigeten jelenleg is nagyszabású építkezések folynak. A (dollár)milliomosok paradicsomává alakuló karibi sziget garantálja az exkluzív társaságot, hiszen az újonnan épülő lakásokból a legolcsóbb is 850 ezer dollárba kerül, de akár a 20 milliót is meghaladhatja.

Egy új luxuscélpont megépítésekor a helyi kultúrának is fontos szerep juthat, hiszen ez hozzásegíthet az adott hely különlegesebbé tételéhez. A szállodák szolgáltatásaiban csak a legdrágább esetekben tudnak igazán szokatlant nyújtani, a helyi kultúra részleges beengedésével azonban egyedivé tudják tenni a helyet, ami jó esetben több, illetve visszatérő vendégeket hozhat.

További fontos szempont a megközelíthetőség, ami a gyakorlatban egy nemzetközi repülőteret jelent, lehetőség szerint közel a szálláshoz. Az utazásszervezők beszámolói szerint ugyanis kimondottan rosszul viselik a tetemes összeget befizető turisták, amikor a repülőről leszállva hosszú órákat kell zötykölődniük egy buszban a harmadik világbeli utakon.