Féltsük-e az eurót Ciprustól és Máltától?

2007.12.21. 07:18
Az idei szlovén csatlakozás után jövőre újabb két, 2004-ben csatlakozott EU-tag lép be az euróövezetbe. Azzal, hogy Málta és Ciprus is bevezeti az eurót, 15-re nő az azt használó EU-tagok száma (a tizenhatodik a nem EU-tagként euróval fizető Montenegró). Az euró értékét a bővülés nem veszélyezteti.

Aligha kavar majd különösebb viharokat az eurózóna januári létszámbővülése, amikor is Málta és Ciprus beléptével már 15 tagúra növekszik a kezdetben 11 ország alkotta övezet - állítják a Reuters által megkérdezett elemzők. A Bundesbank is végképp elfelejtheti tíz évvel ezelőtti aggályait, miszerint az euró egyfajta "Club Med" fizetőeszköz lesz.

Németországban annak kapcsán aggódtak emiatt, hogy túl sok megbízhatatlannak ítélt dél-európai ország férkőzhet hozzá a közös pénzhez. Ugyan tény, hogy az elmúlt években rendre déli irányban terjeszkedett a valutaövezet, de ez a legkevésbé sem gyengítette a közös pénzt.

Elemzői várakozások szerint nem fenyegeti veszély az eurót Málta és Ciprus részéről sem, persze ebben közrejátszik pehelysúlyú voltuk is: az eurózóna összesített GDP-jének Málta gazdasága kevesebb mint 0,1 százalékát, Ciprusé kevesebb mint 0,2 százalékát adja. Ha egyáltalán okoznak valamilyen gondot, az logisztikai jellegű lehet: Ciprus fővárosa, Nicosia háromszor olyan közel van mondjuk Bagdadhoz, mint Brüsszelhez, Málta fővárosa, Valletta pedig épp olyan messze van Frankfurttól, mint Kairótól.

Ez azonban leginkább az ottani pénzügyminisztereknek, illetve jegybanki vezetőknek jelenthet utazási, illetve útiköltség-problémát - igaz, eddig is megoldották valahogy, hiszen már részt vesznek az ECB kormányzótanácsának, illetve az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácskozásain.

A máltai, ciprusi belépés nyomán még az sem merült fel komolyan, hogy az ECB döntéshozó testületében is be kellene vezetni a szavazási rotációt a Fed mintájára. Erre szakértők szerint majd csak akkor kerül sor, ha még többen csatlakoznak az eurózónához.