Szégyenlistára kerülhetnek az EU-pénzek lenyúlói

2008.02.21. 08:12
Mindenki számára elérhető és könnyen áttekinthető adatbázis létrehozását javasolja az Európai Parlament (EP) az uniós támogatásban részesülőkről. A kedden elfogadott jelentésben foglaltak szerint amellett, hogy nyilvánosságra hoznák a pályázatokban részt vevő szakértők és lobbisták nevét, megszégyenítő feketelistát is összeállítanának a visszaélésekről.

Az uniós pénzekkel történő csalásokkal foglalkozik az EU pénzügyi érdekeinek védelméről szóló, a 2005-ös és 2006-os pénzügyi év beszámolói kapcsán készített másik jelentés is, amelyet szintén kedden hagytak jóvá az uniós honatyák. Ez utóbbiból kiderül, hogy az elmúlt időben átlagosan évi egymilliárd eurónyi támogatási összegnél tapasztaltak szabálytalanságokat.

Az Európai Bizottságnak még a 2009-es EP-választások előtt létre kellene hoznia a nagyközönség számára azt az adatbázist, amely az összes kedvezményezettre és kifizetésre vonatkozó információt könnyen áttekinthető módon tartalmazza – áll José Javier Pomés Ruiz spanyol néppárti uniós honatya a jelentésében.

A szöveg ugyan megemlékezik arról, hogy a támogatások, közbeszerzések és a közös agrárpolitikai kifizetések kedvezményezettjeinek adatai már most is megtalálhatók az EU honlapján, azonban ezek a források hiányosak és nehezen kezelhetők. Az EP szerint a bizottságnak fel kell vállalnia a felelősséget a megbízható adatok biztosításáért, és arról is gondoskodnia kell, hogy a tagállami hatóságok rendelkezésre bocsássák azokat.

A szintén néppárti olasz Francesco Musotto jelentése az EU pénzügyi érdekeinek védelméről a nemzeti hatóságok és az uniós csalásellenes hivatal együttműködésétől reméli a pénzügyi visszaélések gyakoriságának csökkentését. A 2006-os pénzügyi évben a szabálytalan kifizetések összesen 1,143 milliárd eurót tettek ki, ebből 703 millió eurót érintettek egyedül a strukturális támogatásokkal kapcsolatos problémák. Az EP-t az is aggasztja, hogy a jogtalanul kifizetett összegek behajtási aránya továbbra is alacsony.

Az EU pénzügyi érdekeinek védelméről szóló uniós egyezményt egyébként számos új tagállam, köztük hazánk sem írta alá, de a ratifikációval, illetve a végrehajtással több régi tag, például Ausztria, Német- és Franciaország is adós még.