Világszerte egyre többet költenek az egészségügyre

2003.06.26. 09:44
A fejlett országokban az állam egyre többet költ az egészségügyre. A világelső az USA, ahol a GDP-nek már csaknem 14 százalékát emészti fel ez az ágazat. Európában Svájc és Németország vezet.
Az OECD legfrissebb adatai szerint a világ országai 2001-ben minden korábbinál nagyobb arányban fordították költségvetésüket egészségügyi kiadásokra: átlagosan a GDP 8,4 százalékát. Ez 0,3 százalékos növekedés volt a 2000-es adathoz képest.

A Health Data 2003 jelentés szerint a GDP százalékában kifejezett számok az USA elsőségét mutatják. Itt nőttek leginkább az egészségügyre fordított pénzalapok, amelyek elérték a GDP 13,9 százalékát. A második helyen Svájcot találjuk (10,9 százalék), míg a harmadik a napjainkban recesszióval küszködő Németország (10,7 százalék).

Modern, de drága

Az OECD a költségnövekedésért részben a gyógyszerek drágulását, részben pedig a modern orvosi technológiák elterjedését okolja. Megdöbbentő adat, hogy az új, korszerűbb és természetesen a korábbiaknál drágább orvosságok Franciaországban és Olaszországban az egészségügyi büdzsé 20 százalékát viszik el.

Az elemzés szerint az egészségügyi kockázatok is megváltoztak. Míg sikerült jelentősen visszaszorítani a dohányzást, az elmúlt 20 évben aggasztóan megnőtt az elhízottak aránya, amit a rossz étkezési szokások mellett a fizikai tevékenység hiánya okoz.