Kijev megtámadhatja a gázalkut

2009.01.29. 11:26
Az ukrán elnök, Viktor Juscsenko által felkért bizottság úgy látja, Kijevnek a bő egy héttel ezelőtt, január 19-én aláírt megállapodás módosítását kell kérnie, amennyiben Moszkva nem hajlandó erre, nemzetközi fórumokhoz fordulhatnak, de fel is mondhatják az egyezményt.

Az ukrán elnöki titkárságnál ragaszkodnak a január 19-én Moszkvában aláírt gázszállítási megállapodás felülvizsgálatához. Viktor Juscsenko elnök úgy véli, hogy az ukrán-orosz gázmegállapodás Ukrajna szempontjából egy sor igazságtalan részt tartalmaz, és függő helyzetbe sodorja a Naftogaz-Ukraina nemzeti részvénytársaságot, ami nem felel meg a két ország közötti partneri és jószomszédsági viszonynak, és a korábbi megállapodásoknak – írja a karpatinfo.net kárpátaljai magyar hírportál.

Viktro Juscsenko egy ügyvédekből álló vizsgálócsoportot is alakított, melynek élére Igor Puksint az elnöki titkárság alelnökét nevezte ki. A vizsgálóbizottság nyilatkozata szerint a Naftogaz-Ukrainának joga van a megállapodás módosítását javasolni a Gazpromnak, a nemzetközi jogokra hivatkozva. Nemleges válasz esetén pedig a Stockhomi Kereskedelmi Kamarához is fordulhat segítségért a dokumentum diszkriminatív pontjaira hivatkozva. Korábban az Elnöki Titkárság energiaügyi tanácsadója, Bohdan Szokolovszkij jelentette ki, hogy érvényteleníthetik a gázmegállapodást.

December utolsó napjaitól három héten át nem érkezett orosz gáz Európába, miután az ukrán-orosz vita miatt a Gazprom elzárta a csapokat. A január 19-én aláírt megállapodást megelőző vitában Ukrajna és Moszkva egymásnak tett árajánlatai között bő kétszeres különbség volt, a helyzetet ugyanakkor bonyolította az is, hogy a gáz esetében (döntően a szállítás egyedi volta miatt) nem létezik az olajhoz vagy más termékekhez hasonló nemzetközi piaci ár. Ukrajna 200 dollár körüli ezer köbméterenkénti árat tartott volna elfogadhatónak, míg a Gazprom a nyugat-európai vevőivel szemben jellemzően érvényesített 450 dolláros árhoz ragaszkodott (az ár egyébként minden esetben a szerződő felek közötti megállapodás kérdése, függ egyebek között a vásárolt mennyiségtől és a szerződés hosszától is, azaz az európai országok, pontosabban az azokat ellátó gázszolgáltatók sem egységes áron kapják a gázt).

A megállapodást követően a felek ugyancsak eltérően kommentálták a megegyezést: a Gazprom szerint Ukrajna piaci árat fog fizetni, míg a Kijev részéről aláíró Julia Tyimosenko miniszterelnök azt mondta, országa 250 dollár alatti árat ért el. A magyarázat az, hogy az év folyamán a felek csökkenő gázárra számítanak, így a Kijev által hangsúlyozott összeg éves átlagban képzelhető el.

A Gazprom nem fizet kártérítést

Elutasította az orosz- ukrán gázvita miatt elmaradt gázszállítások miatt a Gazprommal szemben támasztott követeléseket, köztük konkréten a német E.ON Ruhrgas követelését az orosz állami energiakonszern elnökhelyettese. Alekszandr Medvegyev a Handelsblatt című német üzleti napilap csütörtöki számában megjelent, az MTI által idézett interjúban hangoztatta, hogy a "gázstoppot" Ukrajna kényszerítette ki. Ezen túlmenően a Gazprom mindent megtett annak érdekében, hogy Ukrajnát megkerülve eleget tegyen szállítási kötelezettségeinek - fogalmazott Medvegyev. A Gazprom elnökhelyettese kijelentette, hogy rendkívül meglepte őt az E.ON Ruhrgas kártérítési követelése, hisz - mint emlékeztetett - a német konszern nem csupán a Gazprom egyik fő részvényese, hanem régi partnere is. "Ezért az ilyen konfliktusokat egymás között kellett volna tisztáznunk, nem pedig bíróságokon vagy a médián keresztül" - hangoztatta Medvegyev, aki szerint az E.ON egyetlen fogyasztója sem szenvedett a gázkonfliktus miatt. Mindennek alapján a német konszern kártérítési követelését jogtalannak nevezte.

Az interjúban Alekszandr Medvegyev megerősítette, hogy a Gazprom az európai kártérítési követelésekkel szemben vis maiorra hivatkozik. "A helyzet rosszabb volt számunkra, mint egy földrengés" - állította az orosz vállalat második embere, hangoztatva: a Gazprom tehetetlenül állt az "egyértelműen és egyedül Ukrajna által vezényelt" konfliktussal szemben, semmit nem tudott tenni annak elhárítása érdekében. "Teljes egészében a Viktor Juscsenko államfő és Julia Timosenko miniszterelnök közötti belső ukrán hatalmi harc túszaivá váltunk" - jelentette ki Medvegyev, utalva arra: az utóbbinak végül volt bátorsága ahhoz, hogy saját felelősségére elősegítse a Gazprom és az ukrán Naftogas közötti új megállapodás megkötését.