Csiang Cö-min kínai elnök kedden - hivatali idejének közelgő lejárta miatt valószínűleg utoljára - az Egyesült Államokba utazik, ahol pénteken George W Bush-sal találkozik az amerikai elnök texasi farmján. - írta a BBC News online kiadása.
Telekommunikációs és olajüzletek
A hétfői megállapodások alapján az amerikai vállalatok mellett néhány európai cég is befektet majd Kínában. A távközlési szektorban a Motorola, az Ericsson, a Lucent Technologies és a Nortel Networks összesen 1,2 milliárd dollár értékben írt alá megállapodást a China Unicommal, Kína második legnagyobb mobiltelefon-szolgáltatójával, amely alapján bővítheti hálózatát és tovább terjeszkedhet az ország északi és a középső területein.
Az Exxon Mobil és a BP is erősíteni kívánja pozícióját az óriási kínai piacon: az Exxon Mobil az állami China Petroleum olajvállalat egyik egységével, a Sinopec-kel közösen 3 milliárd dollár értékben hoz létre olajfinomító és petrolkémiai vegyesvállalatokat. A BP pedig 800 millió dollárt fektet be a Sinopec-kel közös benzinkút-láncába, illetve egy kémiai üzembe.
Sör és szén
 |
Csiang Cö-min |
A világ legnagyobb sörgyártója, az Anheuser-Busch 4,5 százalékról 27 százalékra emeli részesedését a következő hét évben a Csing-tao sörfőzdében, amely a legnagyobb Kínában. A kínai sörpiacra egyébként nagyon nehéz betörni, mivel rendkívül sok az olcsó sört előállító üzem, emiatt a dán Carlsberg már korábban kivonult az országból, és az ausztrál Foster's is háromról egyre csökkentette üzemeinek számát.
Az Axens North America egy műszaki szolgáltatási szerződést kötött a Senhua csoporttal, amely alapján technikai szolgáltatásokat nyújt majd az amerikai cég egy belső-mongóliai kőszén-cseppfolyósító projektben.
Rovataink a facebookon