Oroszország világuralomra tör

2008.02.29. 14:39
Egyetlen hatalmas vállalatba fogták össze Oroszországban a katonai és kereskedelmi repülőgépek gyártóit. A cél, hogy megszerezzék a világpiac 15 százalékát. Nyugaton újabb fegyverkezéstől tartanak.

Visszatérésre készül Oroszország a civil és katonai repülőgépgyártásban. Több milliárd dollár elköltésére készülnek a hadiparban, főleg a légvédelmi erőknél – írja a BBC Online. A cél, hogy hatezer civil és katonai repülőgépet gyártsanak, és rövid időn belül megszerezzék a világpiac 15 százalékát. Oroszország még egy állami kézben lévő céget is alapított, hogy felügyelje a termeket. De még nagyon hosszú út áll előttük, hiszen az orosz légipar siralmas állapotban van a Szovjetunió széthullása óta.

Egységben az erő

Vladimir Putyin orosz elnök nemrégiben az ország büszkeségének nevezte az orosz légiipart és űripart. Jelenleg azon dolgoznak, hogy átlakítsák az ágazatot, mely eddig nagyon sok különálló cégből állt, mint a kereskedelmi repülőgépeket gyártó Tupoljev (Tu), Szuhoj (Szu) és a híres vadászgépeket gyártó Mikojan-Gurevics (MiG). Most már mind a három cég része az állami irányítás alatt lévő egyesült légiipari vállalatnak.

A Szuhoj kereskedelmi igazgatója, Oleg Federov elárulta, hogy már nagyon sok megrendelést kaptak katonai és kereskedelmi gépekre, 2015-ig teljesen be vannak táblázva. Ugyanakkor Oleg Pantalejev légiipari szakértő (és egyben az Aviaport honlap szerkesztője) szerint az ágazat nagy része elavult és nem hatékony.

A probléma, hogy a modellek nagy részét még a nyolcvanas, kilencvenes években tervezték. Nem versenyképesek a nyugati gépekkel, mert sokkal több üzemanyagot használnak. Ugyanakkor húsz-harminc százalékkal olcsóbbak, mint nyugati versenytársaik.

Pantalejev ennek ellenére úgy gondolja, hogy sikeres lesz az új vállalat, de nem olyan rövid határidőkön belül, mint ahogy azt a kormány képzeli. Oroszországnak van pénze és a kormány kész befektetni, mert úgy gondolja meglesz a haszna.

Új fegyverek

Az ellenzők azt mondják, hogy Oroszország újra fegyverkezésbe kezd, de a támogatók azt hangoztatják, semmilyen fenyegetés nincs. Miért nem építheti ki Oroszország is saját védelmét, mint bármelyik másik ország – érvel Alexei Pushkov professzor, politikai elemző. Az Egyesült Államokat hozza fel példaként: nyugaton mindenki azon aggódik, hogy Oroszország fegyverkezik, de egy szót sem szólnak arról, ami az óceán túlpartján folyik – mondja.

Putyin azt szeretné, hogy a cég komoly nemzetközi szereplővé válljon, de komoly befektetések kellenek ahhoz, hogy valóban az Airbus és a Boeing versenytársaivá válhassanak.