Robbanás a luxusórapiacon

Az idén elmaradt a karácsonyi és újévi bevásárlószezon utáni szokásos forgalomcsökkenés a luxusórák piacán - számoltak be svájci kereskedők. Itthon is egyre nagyobb az érdekődés, különösen az 500 ezer forint feletti kategóriában.

Noha az elmúlt évben is különösen jó exporteredményeket ért el a svájci óraipar, a januári kivitel még a decemberi szintet is meghaladta – foglalja össze a szakmai szövetség, a Fédération de l?Industrie Horlogére Suisse, kiemelve, hogy az idén elmaradt a karácsonyi és újévi bevásárlószezon utáni szokásos forgalomcsökkenés. Az év első hónapjában – gyári, tehát nem kiskereskedelmi áron számítva – az export értéke az egy évvel korábbinál 14,6 százalékkal volt magasabb, s elérte a 982,3 millió frankot.

Ami a darabszámot illeti, csupán januárban 2,1 millió karórát exportált Svájc, 210 ezerrel többet, mint egy éve. A 200 frank alatti szállítói árkategóriában 12,7 százalékkal nőtt az árbevétel, a darabszám pedig 10 százalékkal emelkedett, a 3000 frank fölötti kategória exportérték-növekedése ugyanakkor 21,3 százalékos volt.

A legfőbb piacok közül az Egyesült Államokban, Hongkongban és Olaszországban a 20 százalékot is meghaladta a forgalombővülés, és csupán Japánban volt tapasztalható (4,8 százalékos) visszaesés.

Mindez különösen azért érdekes, mert 2006-ban a svájci óraexport 11 százalékos emelkedéssel, 13,7 milliárd frankos rekordszintet ért el, és a kifejezett luxusmárkák, a 3000 frank feletti szállítói árszegmensben 34,7 százalékos darabszám-, illetve 27 százalékos értéknövekedést könyvelhettek el.

Magyarországon a luxusóra-értékesítés a Vörösmarty tér (La Boutique Suisse), a Váci utca (Orex) és a Kristóf tér (Watch de Luxe) által határolt háztömbben összpontosul. Noha a nagyobb vidéki városokban is elérhető a Longines, Omega és a TAG Heuer – ez utóbbi 16 helyen –, körülbelül húsz márka (például a Breitling exkluzív Bentley sorozata, a Cartier, az IWC/Schaffhausen, a Patek és a Rolex) csak a Vörösmarty téren és a Kristóf téren vásárolható meg.

Az Orex a Raimond Weil kizárólagos importőre, ugyanakkor forgalmazza a Breitling, az Omega, a Longines és újabban a CK, valamint a Rado modelljeit is. Oláh Gabriella ügyvezető lapunknak elmondta, tavaly szépen nőtt a forgalom, hiszen minden árkategóriában nagy a vásárlók érdeklődése. A Patek, Rolex és Jaeger LeCoultre kizárólagos importőre, a Vörösmarty téri La Boutique Suisse üzlet vezetője, Hajma Éva elmondta: tavaly jelentős forgalombővülést értek el mind értékben, mind darabszámban.

Hazánkban ugyan minden piaci szereplő féltékenyen őrzi a forgalmi adatait, de több cég megerősítette: egyre bővül a luxusórák piaca. A Patek és a Rolex amúgy is „többgenereciós” márka, vagyis akár az unokát is kiszolgáló darabokat készít, s az utóbbi arról is nevezetes, hogy nem szorul modellfrissítésre, hiszen a legkelendőbb luxusóra a világon. Évente mintegy 900 ezret ad el, és Submariner modellje – változatlan külsővel és szerkezettel – 2005-ben volt 50 éves.

A második legkelendőbb luxusóramárka a Cartier, majd az Omega és a TAG Heuer következik a statisztikai adatok szerint. „Az elmúlt évben 75 százalékos forgalomnövekedést értünk el, s az idei évkezdet alapján további fejlődésre számítunk” – mondta a tucatnyi svájci márkát importáló Watch de Lux vezetője, Szerb Gábor. Márkáik közül különösen a Breitling, a Cartier, a TAG Heuer és a Panerai forgalma ugrott meg, s ez azt is jelenti, hogy az 500 ezer forint fölötti árkategória iránt különösen nő a kereslet. A manufaktúrában korlátozott számban készülő Paneraiból ráadásul nem is tudják kielégíteni a keresletet, amióta ennyire divatba jött. Emiatt sokan havonta kétszer is benéznek az üzletbe, hogy le ne maradjanak az újdonságokról, s van olyan megszállott vevő, aki már három modellt is begyűjtött.

A TAG Heuer-eladások közel 50 százalékkal bővültek egy év alatt – tájékoztatta a Világgazdaságot a TAG Heuer, Hamilton, Frédérique Constant órákat importáló Chrono Kft. ügyvezetője, Czipper János, kiemelve ugyanakkor, hogy az általános tendencia szerint a mechanikus szerkezetek fokozatosan átveszik a kvarcszerkezetek helyét a luxusórapiacon. A TAG Heuer esetében például már több mint 50 százalék a mechanikus modellek aránya – másrészt vannak olyan márkák, mint például a Piaget, a Patek, a Jaeger LeCoultre és az IWC –, amelyek csak elvétve, és inkább csak nők részére készítenek kvarcórát.

Az oldalról ajánljuk

  • Gazdaság
46 százalékkal emelkedtek a gyümölcsárak Magyarországon

Az olyan alapvető élelmiszerek ára is elszállt, mint a tojás, a cukor, a burgonya és a tej.

szeptember 9., 12:19

  • Külföld
Romániai művészeti vezetők is kiállnak az SZFE mellett

Károsnak tartják a kormányzati beavatkozást az egyetem vezetésébe.

szeptember 12., 14:47

  • Belföld
Karácsony Gergely szerint ingyen kellene tesztelni az embereket

Sokaknak ezen múlhat, hogy lesz-e munkahelyük, vagy járhat-e iskolába gyermekük – fogalmazott a főpolgármester.

szeptember 10., 12:58

  • Külföld
Félmillió embert telepítenek ki Oregonban a tűzvész miatt

Minden nyolcadik embernek mennie kellett.

szeptember 11., 14:32

  • Belföld
Szabó Tímea és Karácsony Gergely maradt a Párbeszéd vezetője

A párt országos kampányba kezd az alapjövedelem népszerűsítésére.

tegnap, 15:31