Hogyan veszítsünk el másfél milliárd dollárt néhány nap alatt?

2007.08.02. 07:47
Az amerikai részvénypiacok három éve nem látott rossz hónapot produkáltak júliusban. Egy 3 milliárd dollárt kezelő befektetési alap néhány nap alatt vagyona felé elbukta. A másodlagos jelzálogpiac rogyadozása akár globális válságot is okozhat, bár a Financial Times szerint erre kevés az esély.

Alig két hét alatt több mint 5 százalékot veszítettek értékükből a vezető amerikai tőzsdeindexek, így július lett az amerikai részvénypiac három év óta legrosszabb hónapja, ami sokak szerint egy újabb összeomlás előszele. A krachot szinte kizárólag a másodlagos jelzálogpiac sorsával kapcsolatos aggodalmak okozzák.

A másodlagos jelzálogpiac szorult helyzete ugyanis komoly gondot okoz a befektetési alapoknak és hitelbankoknak, a 3 milliárd dollárt kezelő bostoni Sowood Capital hedge fund például pár nap leforgása alatt tőkéjének mintegy felét elveszítette, és a probléma Európába is begyűrűzött.

Az elsősorban kis- és középvállalkozások finanszírozására szakosodott német IKB Bank a hét elején jelentette be, hogy nem tudja tartani profitvárakozásait, le is mondott a vezérigazgatója. A Financial Times kitekintése szerint azonban mindez akár azt is bizonyíthatja, hogy a kockázatok megfelelő diverzifikálása mellett nem fog globális összeomlás bekövetkezni.

Eddig a rizikók megosztására és a vállalatok tönkremenetelének elkerülésére felhasznált új módszerek igen jó eredményeket mutattak a másodlagos jelzálogok, illetve hitelből finanszírozott felvásárlások (LBO) kockázatainak szétterítésében. Ezáltal – elvileg – a piac most rugalmasabb, mint a megelőző hitelpiaci ingadozások idején, bár piaci anomáliákra így a legváratlanabb helyeken is számítani kell majd.

Rosszabbodhat a helyzet, ha további hitelek is összeomlanak. Ha példának okáért az amerikai elsődleges jelzálogfelvevők elmaradnának törlesztéseikkel vagy nagyszámú vállalat menne csődbe, akkor nincs annyi diverzifikációs lehetőség, ami megelőzhetne egy komolyabb pénzügyi válságot.

Azonban erre csekély az esély. A világgazdaság szokatlanul erős és az Egyesült Államok sincs túl rossz formában, GDP-je éves szintre vetítve 3,4 százalékkal nőtt a második negyedévben, és csúcsra járnak a foglalkoztatottsági mutatói is. A nagy feltörekvő piacok közül India és Kína is szédületes iramot diktál, és míg a gazdasági helyzet lényegesen nem változik, a fejlődés hátterében álló hitelpiac összeomlására kicsi az esély.