Tengerparti apartmanok tízmillió alatt

2007.04.05. 08:20
Aki a horvát és a bolgár tengerpartnál messzebbre vágyik, annak ideális befektetési lehetőség Dubaiban ingatlant vásárolni. A világ egyik legnagyobb fejlesztési centrumában több százezer lakóingatlant építenek az elkövetkezendő években. A már hazánkban is népszerű nyaralási célpontnak számító Dubaiban a kilátások továbbra is pozitívak, míg a tranzakciós költségek és az adók mesébe illően alacsonyak. Egy kisebb tengerparti apartman már 10 millió forintért a miénk lehet.
Akik idejekorán érkeztek a dubai lakáspiacra, azok hatalmas profitot realizálhattak az elmúlt években. A Colliers adatai szerint a lakásárak ugyanis mérettől függően 40-55 százalékkal emelkedtek az elmúlt két évben, míg a tengerparti villák ára 50-70 százalékkal nőtt ugyanezen időszak alatt.

Az áraknál már csak a bérleti díjak nőttek dinamikusabban, 2002 és 2005 között a 2-3 szobás lakások bérleti díjai 20-22 százalékkal nőttek évente, ami egyértelműen a bevándorló külföldi népesség növekedésével magyarázható. Dubaiban a hihetetlen mértékű fejlesztői aktivitás ellenére továbbra is szűkös a kínálat az ingatlanpiacon, s mivel az itt élő lakosság többsége külföldi állampolgár, így a bérleti piac várhatóan hosszú távon is erős maradhat.

A mindössze 4,5 millió lakosú Egyesült Arab Emírségek lakosságának 11 százaléka helyi, a többi az országban dolgozó külföldi állampolgár. Az itt dolgozók többsége a turizmusban, a folyamatosan aktív építőiparban, illetve az üzleti szférában tevékenykedik. A fejlett országokból érkezők aránya megközelíti a 10 százalékot a teljes lakosságon belül, az itteni bérszínvonal pedig igen magas. Így egyértelműen erős a kereslet a magas minőséget képviselő, jó adottságú ingatlanokra is, a Colliers adatai 98 százalékos kihasználtságról tanúskodnak a bérleti piacon.

Mindezek ellenére az ingatlanárak továbbra is alacsonynak mondhatók, hiszen a négyzetméterárak 1000-1250 dollár között mozognak, ami Magyarországon is kifejezetten olcsónak számítana, Európában tengerparton pedig már Bulgáriában is jelentősen magasabb árakkal kell számoljunk.

Egy 50 négyzetméteres újépítésű apartmant így már 10 millió forint alatt vásárolhatunk, s amennyiben egész évre bérbe adjuk, úgy 8-12 százalékos befektetett tőkére vetített éves megtérüléssel kalkulálhatunk. Újépítésű projektekben nincs hiány, a legnagyobb fejlesztők (Dubai Properties, Tameer Holding, Al Fajr Properties, Deyaar, Sorouh Real Estate, Omniyat) gyakorlatilag ontják magukból a lakóprojekteket.

A mára Dubai egyik ikonjává vált mesterséges sziget-projekt, a Jumeirah Palm mellett épülő Dubai Waterfront mintegy 700 000 embernek ad majd otthont 12 kilométeres tengerparti szakasszal és több, mint 200 szállodával. A Dubai Creek 7 szigetből álló fejlesztés, melynek során össezen 7 millió négyzetméternyi ingatlant építenek, ahol a lakások mellett szállodák, bevásárlóközpontok, egy operaház és egy színház is helyet kap majd. Az ingatlanfejlesztéseket az infrastruktúrális beruházások is kísérik, 2008-tól metró köti össze a fontosabb dubai üzleti és turisztikai csomópontokat.<>

Vásároljunk Dubaiban!

2006 márciusa óta bármilyen külföldi állampolgár vásárolhat ingatlant az Egyesült Arab Emírségekben, vannak viszont kiemelt projektek, ahol tulajdonjogot nem szerezhet külföldi, csupán 99 éves bérleti jogot vásárolhat meg. Az ingatlan szerzésének tranzakciós költségei kifejezetten alacsonyak, a vevőnek az ingatlan értékének 3.5-5.5%-át, míg az eladónak 0.5%-át kell jellemzően fizetni.

A bérleti díjakból származó bevételek adókulcsa szintén alacsonynak tekinthető, mindössze 5 százalékot kell fizetni. Még kedevzőbb, hogy az ingatlan értékesítéséből származó nyereség egyáltalán nem adóköteles.

A külföldi ingatlanokat forgalmazó US Mitropa Kft. ügyfél oldalról érkező érdeklődés hatására elkezdett foglalkozni dubai ingatlanok értékesítésével, de a folyamat még a kezdeti szakaszban elakadt. Horváth Géza, a cég munkatársa a Portfoliónak elmondta, hogy Dubaiban a fejlesztők közvetlenül egyáltalán nem foglalkoznak értékesítőkkel, így ők már csak egy helyi közvetítőn keresztül tudták volna értékesíteni az ingatlanokat, ami nyilvánvalóan rontotta volna az ügyletek nyereségességét.

A szakember mindemellett elmondta, hogy amennyiben rászántak vona kb. fél évet a piac feltérképezésére és a kezdeti akadályok leküzdésére, akkor vélehetően tudnák forgalmazni a közel-keleti ingatlanokat. Horváth Géza szerint több magyar vett már ingatlant Dubaiban, jellemzően olyanok, akik nyaralás céljából jártak már a városállamban és visszamentek, hogy személyesen vásároljanak apartmant a tengerparton.

Bár az Egyesült Arab Emirátusok az egyik legstabilabb és legbiztonságosabb közel-keleti ország, Irán közelsége valamilyen szinten kockázati tényezőt jelent. Bár egy esetleges iráni fegyveres konfliktusnak sem valószínű, hogy hatása lesz Dubaira, ám a nem feltétlenül racionális megfontolásokon és összefüggéseken alapuló nemzetközi hangulat - átmemenetileg - visszavetheti a térség turizmusát, ami értelemszerűen kihathat az ingatlanpiacra is.