Vámháború törhet ki az USA és Japán között

2008.01.14. 05:32
Japán engedélyt kért a Világkereskedelmi Szervezettől (WTO), hogy megtorló lépéseket tegyen az Egyesült Államok exportvállalataival szemben, mivel álláspontja szerint az USA a WTO szabályait megsértve szabja meg a szigetországból érkező áruk egy részének vámtételeit.

Tokió 250 millió dollárnyi pluszvámmal terhelné az Egyesült Államokból érkező árukat, ellentételezésül azért, hogy az amerikai fél az úgynevezett nullázás módszerének alkalmazásával túl nagy vámmal terhel meg bizonyos japán termékeket. A két ország 2004 óta vitatkozik egymással a nullázásról, 2007-ben egy konkrét ügyben a WTO illetékes döntőbírósága Japánnak adott igazat, s a szervezet többször elítélte már ezt a módszert.

A nullázás lényege az, hogy az importált áruk egy csoportjának vámtételét úgy állapítják meg, hogy a közéjük tartozó termékek közül csak azokat veszik figyelembe, amelyek importára magasabb, mint amennyibe az exportáló ország hazai piacán kerülnek. Figyelmen kívül hagyják - lenullázzák - azokat, amelyek odahaza olcsóbbak, mint az importáló országban. Ezzel az eljárással eredendően a dömpingáron - azaz az inkorrekt módon alacsony áron - kínált importtermékeket akarják kiszűrni és megadóztatni.

Japán, az Európai Unió, Kína és a WTO tagjainak többsége ugyanakkor sokszor kifejezte nemtetszését amiatt, hogy az Egyesült Államok a nullázás módszerével túlságosan gyakran jut arra a következtetésre bizonyos árukkal kapcsolatban, hogy azokat dömpingáron akarják forgalmazni az országában. Ennek eredményeként azután magasabb - dömpingellenes - vámot vethet ki ezekre.