Így teszi egyszerűbbé az életünket a tányéros tévé

19 9 cover
2025.04.15. 10:40 Módosítva: 2025.04.15. 11:06
Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.
Sokan gondolják azt, hogy a számos település látképét meghatározó parabola antennák egy letűnt kor hírmondói, ám a parabolák napjainkban is magas színvonalú műszaki megoldást jelentenek a televíziózásban. Szakértőnk segítségével bemutatjuk, hogyan képes a műholdas szolgáltatás a nehezen megközelíthető helyekre is eljuttatni a tévézés élményét.

Az 1960-as években hatalmas fejlődésen ment keresztül az űrkutatás, ennek köszönhetően 1962-ben a Telstar-1 szatelliten keresztül létrejött az első műholdas televíziós adás. A korai műholdas adást nézők lényegében egyfajta felfedezők voltak, akik drága antennáik segítségével vadásztak a műholdas jelekre, és így képesek voltak külföldi adók, élő közvetítések, sőt akár a NASA szatellitjeleinek befogására is.

Változó idők, töretlen televíziózás

Az azóta eltelt bő hatvan évben rengeteget fejlődött a tévézés, és mostanra kevesen vetemednek arra, hogy kézzel állítgassák az antennájukat. „Erre nincs is szükség, hiszen több mint 2500 kommunikációs műhold kering a Föld körül, melyek a „tányéros tévének”, azaz a parabolaantennának köszönhetően kiemelkedő minőségben juttatják el az otthonokba a legváltozatosabb műsorokat” – árulta el szakértőnk Mihályi Gábor, a One Magyarország Zrt. infrastruktúra szolgáltató vállalatának műszaki vezetője.

16 9 727 px

Nemcsak a technológia, de a tévénézési szokások is átalakultak az utóbbi évtizedekben. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság tavaly közzétett kutatásból kiderült, hogy az elmúlt 25 évet vizsgálva, egyre több időt töltünk a képernyők előtt. A 15 évesnél idősebb korosztálynál továbbra is a televízió a vezető média: a napi 5 órát is meghaladja az átlagos tévénézéssel töltött idő. A magyarok az európai átlagnál többet tévéznek: míg 2021-ben az európai lakosság 70 százaléka, a magyarok 73 százaléka töltötte az idejét a képernyő előtt napi szinten. Összességében tehát elmondható, hogy 1997 óta egyre több időt töltünk a képernyők előtt, a tévé meghatározó szórakozási- és információforrás maradt. A legnézettebb műsorok között a filmek helyét előbb átvették a sorozatok, mára pedig a hír- és információs műsorokra kíváncsiak a legtöbben, míg vannak olyan műfajok, amelyek az elmúlt 25 évben kikoptak vagy akár teljesen el is tűntek a műsorkínálatból: például a színházi közvetítések vagy a cirkusz és varietéshow-k.

A One-nál marad a műhold

Bár sokan azt gondolják, hogy a hat évtizedes technológia elavultnak számít, ez koránt sincs így, sőt bizonyos esetekben minden egyéb megoldást maga mögé utasít. A műholdak és parabolaantennák segítségével gyakorlatilag bárhol, még az ország legeldugottabb részein is élvezhetik az ott élők a modern műsorszórás előnyeit. A One műholdas TV Medium csomagjában például 96 – közte 17 HD minőségben fogható – csatornát érnek el az előfizetők.

A One Magyarország Zrt. azon kevés szolgáltató közé tartozik, melynek kínálatában továbbra is elérhető a műholdas tévézés lehetősége. Legújabb akciónk keretében beszerelési díjat sem kell fizetni az új belépőknek, így remek lehetőség ez azoknak, akik tovább használnák „tányéros tévéjüket”.

Az ajánlat további részleteiről One oldalán tájékozódhatnak. A tájékoztatás nem teljeskörű, a díjak évente egyszer a fogyasztói árindex változásának megfelelően kiigazításra kerülhetnek.

Varázslatos parabola

Mihályi Gábor, a One Magyarország Zrt. infrastruktúra szolgáltató vállalatának műszaki vezetője
Mihályi Gábor, a One Magyarország Zrt. infrastruktúra szolgáltató vállalatának műszaki vezetője

Mihályi Gábor, a One Magyarország Zrt. infrastruktúra szolgáltató vállalatának műszaki vezetője összefoglalta a műholdas televíziózás öt nélkülözhetetlen komponensét.

1. Tartalomgyártás: A tévénkre érkező jel a tartalomgyártóktól, a televíziós műsorokat gyártó stúdióktól és produkciós cégektől indul.

2. Jelátvitel: A kész tartalmat műholdakra továbbítják (úgynevezett feladóállomásokon keresztül), amelyek a jelet visszasugározzák a Földre. A szatellitek, vagyis a műholdak közel 36 ezer km magasságban, úgynevezett geostacionárius pályán keringenek az Egyenlítő felett. Ez azt jelenti, hogy a műholdak keringési sebessége megegyezik a Föld forgási sebességével, így – nagyon leegyszerűsítve – mindig a Föld, pontosabban az Egyenlítő ugyanazon pontja fölött találhatók. Ezzel megkönnyítik, hogy a parabolaantennák megfelelő irányba állítva befogják az általuk küldött jeleket

3. Vevőberendezések: A műholdról érkező jelet egy műholdas antenna fogja fel, amely egy tükröző felület segítségével irányítja a jelet az átalakítóhoz. Ezen átalakító vagy benne van TV-ben (és az antennától érkező kábel közvetlenül a készülékbe csatlakozik) vagy egy különálló dobozban (úgynevezett set-top box-ban) valósul meg (amelyet utána összeköt egy kábel a TV-vel).

4. Dekódolás (jelátalakítás) és megjelenítés: Maga a televízió vagy az előzőekben leírt vevőegység (set-top box) dekódolja az antennáról érkező jelet úgy, hogy az a televíziók számára is megjeleníthető legyen.

5. Ügyfélélmény 1 másodpercen belül: Bár mindez elsőre kissé hosszadalmas folyamatnak tűnhet, a valóságban nem egész egy másodperc alatt lezajlik az egész. A One előfizetőinek a műholdas jel akár 0,6 másodperc alatt érhet az arra alkalmas tévékészülékéhez.

Miért érdemes a One Műholdas TV Medium csomagját választani?

A One Műholdas TV Medium csomagja most 4990 forintos havidíjjal elérhető 1 év hűségidő és E-Pack (elektronikus számlázás) vállalásával*. A szolgáltatás olyan helyeken is megoldást jelenthet, ahol nincs kábeltévé.

A One jelenleg futó akciójának keretében elengedik a beszerelési díjat, így a megrendelést követően csak időpontegyeztetés szükséges, ezután a telepítésről és beüzemelésről a One szakemberei gondoskodnak.

Ráadásul a HD csatornák vételéhez szükséges első HD-box az akció keretében 0 forintos havidíjért érkezik az előfizetés mellé. Előfizetésenként maximum 3 darab digitális és HD csatornák vételére alkalmas beltéri egység (box) igényelhető, melyekkel egy-egy berendezés egy-egy televíziókészüléket lát el. A második és a harmadik HD-box bérlése 750 forintba kerül havonta.

Az ajánlat további részleteiről One oldalán tájékozódhatnak. A tájékoztatás nem teljeskörű, a díjak évente egyszer a fogyasztói árindex változásának megfelelően kiigazításra kerülhetnek.

Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.