ÁLLJON MEG EGY KÉPRE!

2007.03.22. 11:05
Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.

XXV. Magyar Sajtófotó Kiállítás

és kísérő kiállításai

Magyar Nemzeti Múzeum

Tanulságos és bíztató végignézni a tavalyi és az elmúlt negyedszázad fotóit, mert kiderül belőlük: miközben egyre agresszívabban diktál a piac, és minőségileg, szellemileg egyre hanyatló mezőnyben kell az igazi fotósoknak hűnek maradniuk a szakmai becsülethez és önmagukhoz, nem csökken a valóságismeret, az emberség és a humor.- mondta Kepes András a kiállítás ünnepélyes megnyitóján. Majd így folytatta:

Egy anekdota szerint, a médiakorszak akkor kezdődött, amikor egy nagymamának megdicsérték az unokáját, mire a nagymama legyintett: "Ez semmi, látná csak a fényképét!" Vicces történet, de ha belegondolunk, rémes! Korunkban a kép - a sajtóban, a reklámban, a képernyőn - a valóság helyébe lépett, ahelyett, hogy segítene felfedezni, megérteni a valóságot.

Ennek a tárlatnak a képeivel nem dicsekedhetne a nagymama. Ezek úgy mutatják az unokát, amilyen. Ezért jók. Hűséges lenyomatai annak a világnak, amelyben éltünk, élünk, és amit a sajtóban, a magazinokban, a tévében már alig fedezhetünk fel.

 

Tény: a sajtófotó kiállítások történetében a 2007-es esztendő mérföldkőnek számít. Magyarországon mindig is komoly kultúrája volt a fotográfiának, és a magyar fotográfusok immár évszázados sikertörténete a műfajt "hungaricummá" tette.

A magyar fotográfia sikertörténete napjainkban is folytatódik. A mai magyar fotográfusok a magyar sajtófotó pályázatokon díjat nyert képeikkel, a világ legrangosabb fotópályázatain - többek között a World Press Photo pályázaton is - díjakat nyernek és a világ legnagyobb hírügynökségeinek dolgoznak.

A kerek évforduló alkalmával a Magyar Újságírók Országos Szövetsége és a Magyar Fotóriporterek Társasága közös rendezvénye méretében, tartalmában, sokszínűségében és kivitelezésében is a jubileumi évfordulót képviseli.

Az elmúlt év legjobb sajtófotóit felvonultató tárlaton azok az események, arcok, hangulatok "köszönnek vissza", amelyek a 2006-os esztendőt emlékezetessé tették.

VISSZAPILLANTÁS

Az évfordulóhoz kapcsolódó tárlat az elmúlt 25 év sajtófotó kiállításainak legjobb képeiből mutat be válogatást. A kiállított képek többsége a "Visszapillantás" című, magyar-angol nyelvű reprezentatív albumban is megjelent, amelynek a kiállítás megnyitóján volt a sajtóbemutatója.

Ugyancsak ekkor került a nagyközönség elé "Az Év Fotói 2006" című könyv, amely a 2006-os pályázatra beérkezett képekből ad bőséges áttekintést.

Földi Imre: a nemrégiben elhunyt színművész, Szakácsi Sándor Villon szerepében

25 év a National Geographic tükrében

A XXV. Magyar Sajtófotó kiállítás alkalmából a National Geographic Magyarország szerkesztősége is visszatekintést készített: az elmúlt negyedszázadról - milyennek látta és milyennek láttatta a világot ezekben az években az amerikai kiadás, az 1888 óta megjelenő National Geographic.

         Az amerikai magazin nemcsak képriportokat jelentet meg a távoli tájakról, hanem - kiadója, a National Geographic Society révén - fontos szerepet vállalt és vállal azok megismerésében is. Az 1970-es évektől az amerikai szerkesztőség szakított azzal a korábbi időszakban megfogalmazott alapelvvel, hogy a folyóirat "csak kellemes természetű információkat közölhet országokról és népekről, és kerülnie kell minden kellemetlen, vagy alaptalan kritikát".

A magazin ekkor a távoli tájak, népcsoportok, kultúrák, társadalmak bemutatása mellett már olyan, komoly vitákat kiváltó témákkal is foglalkozott, mint a környezetszennyezés, a nukleáris energia alkalmazása, az illegális vadkereskedelem, vagy épp az emberi evolúció.
         A National Geographic kiállításon bemutatott képek híven tükrözik, hogy ez azóta sem történik másképpen: a nemzetközi sajtófotó trendjeinek alakításában is jelentős szerepet játszó alkotók ismert, vagy kevéssé ismert erőteljes fotográfiái felvillantják a nagyvilág elmúlt 26 évben - a magyar sajtófotó kiállítások által átfogott időszakban - történt eseményeit, és a látogató továbbgondolásra érdemes ízelítőt kaphat a National Geographic világából is.

Reviczky Zsolt : Légből kapott (részlet a sorozatból)

A rajzoló Camera obscura

A társadalmi, tudományos és irodalmi hírmondók az 1600-as évektől kezdve Németországban, Hollandiában, Angliában és Franciaországban már beszámoltak a világ eseményeiről.

Magyarországon, az 1700-as években először latinul, később magyar nyelven is.

A hírek tudósítói mellett hamarosan megjelentek azok képi krónikásai is. A rajzokat

fába metszve használták fel a nyomtatáskor. A fényképezés feltalálása után, a képeket

metszették fába, hogy azok nyomtathatóak legyenek.

Több mint negyven évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy tónusos képek kerülhessenek a szövegek közé. Georg Mayerbach müncheni nyomdász feltalálta az autótípiát. Az első raszterbontással készített kép 1883-ban az Illustrierte Zeitungban jelent meg. Voltak olyan kiadványok is, amelyekbe eredeti képeket ragasztottak be.

A fotótechnikai történeti kiállítás - Gadányi György gyüjteménye - ezeken az állomásokon halad végig, bemutatva az első magyar nyelvű híradást a fényképezés feltalálásáról, a rajzoló Camera obscurát, a fotóriporterek első eszközeit. Megismerhetjük a legendás riportergépeket, közöttük olyan különlegességeket, mint a világ első automata fényképezőgépe, a szovjet Reporter kamera, és Balogh Rudolf Graflex gépe. Az első tükörreflexes fényképezőgépet, folytatását a Leicától a Nikonig, és a digitalizáció kezdetét.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál részeként, a Magyar Nemzeti Múzeumban egy hónapon át látható kiállításon közel 600 kép kerül bemutatásra.

A szervezők szándéka szerint, a budapesti és a debreceni helyszínt követően, a kiállítás 2007-ben, látható lesz Miskolcon, Szegeden, Pécset, Veszprémben, Győrben és Sopronban.

Szigetvary Zsolt: MTV székház ostroma (részlet az I. díjas sorozatból)

A kiállítás rendezői: Batha László és Szalay Zoltán.

A kiállítás a nagyközönség számára 2007. március 24-től április 25-ig látogatható.

Főtámogató: Sanoma Budapest Zrt.

Technikai főtámogató: Hewlett-Packard Magyarország Kft.

Média főtámogató: HVG Kiadó Zrt.

Kiemelt támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, UPC Magyarország Kft., Gazdasági Rádió, Klubrádió, Magyar Hírlap, Metró hírújság, Népszabadság, Népszava, Index, Inforádió.hu, Port.hu, ATV

Támogatók: Magyar Építő Zrt., MOL Nyrt., MTI Zrt.

www.sf2006.hu

Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.