Zentai Károlyt kiadatási őrizetbe helyezték Ausztráliában
További Külföld cikkek
- Óriási robbanás volt Koszovóban, a miniszterelnök terrortámadásról beszél
- Melegellenes razziákat tartottak az orosz hatóságok Moszkvában
- A Maldív-szigetekre utazni eddig sem volt olcsó, mostantól viszont drága lesz a távozás is
- Donald Trumphoz látogatott a kanadai miniszterelnök
- Egy ukrán tévé Párizsban bukkant Vlagyimir Putyin törvénytelen lányának nyomaira
A perthi szövetségi bíróság október 8-án hozott határozata szerint Zentai kiadható Magyarországnak. A bíróság akkor két hetet adott Zentainak és ügyvédeinek, hogy felső bírósághoz forduljanak. A határidő csütörtökön, nyugat-ausztráliai idő szerint délután fél ötkor (közép-európai szerint délelőtt fél 11-kor) járt le, ezután Zentai kiadatási őrizetbe került.
Zentai nem nyilatkozott az újságíróknak, amikor helyi idő szerint délután négy óra után őrizetbe vették. Denis Barich, Zentai ügyvédje elmondta, hogy addig nem nyújtanak be újabb fellebbezést, amíg az ausztrál belügyminiszter nem dönt a kiadatásról.
Kiadják?
A perthi szövetségi bíróság október 8-án hozott határozata szerint Zentai kiadható Magyarországnak. A bíróság akkor két hetet adott Zentainak és ügyvédeinek, hogy a legfelsőbb bírósághoz forduljanak. Barich közölte, hogy védence úgy döntött, aláveti magát a kiadatási őrizetnek, és nem fordul a legfelsőbb bírósághoz, amely kötelezhette volna az igazságügy-minisztériumot, hogy már az őrizetbe vétel előtt foglalkozzon az üggyel.
Arról, hogy a 88 éves férfit valóban kiadják-e, Brendon O'Connor ausztrál belügyminiszter és Robert McClelland igazságügy-miniszter mondja ki a végső szót.
Ha az ausztrál szövetségi kormány elrendeli a 88 éves férfi kiadatását Magyarországnak, Zentai várhatóan újabb kérvényekkel próbálja majd késleltetni tényleges megjelenését a magyar igazságszolgáltatás előtt.
Az évtizedek óta Ausztráliában élő Zentait a magyar hatóságok azzal vádolják, hogy 1944. november 8-án a magyar királyi hadsereg tiszthelyetteseként egy budapesti laktanyában többedmagával megkínozta és meggyilkolta a 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot.
A kiadatást célzó jogi eljárás évek óta húzódik. Zentai, aki a hetedik helyen szerepel a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központnak a legkeresettebb háborús bűnösökről összeállított tízes listáján, következetesen tagadja az ellene felhozott vádakat, és azt állítja, hogy a kérdéses időpontban nem tartózkodott Magyarországon. Zentai többször aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Magyarországon nem tisztességes eljárást folytatnának le ellene.
Az ABC ausztrál közszolgálati rádió honlapján csütörtökön közzétett interjúban Zentai arról beszélt, hogy tart a következő hetektől, aggódik, milyen börtönben fogják elhelyezni, hogyan fognak bánni vele. Elképzelhetőnek tartotta, hogy akár hónapokig is fogva tartják majd, amíg a miniszteri döntés meg nem születik a kiadatásról.
Zentai kifejtette: azok, akik szerint vissza kellene térnie Magyarországra, és szembe kellene néznie az ellene felhozott vádakkal, nem ismerik a magyarországi helyzetet. "Azt mondják (Magyarországról), hogy demokrácia, de attól nagyon messze van" - mondta.