Halálos merényletekkel kezdődtek az iraki parlamenti választások
További Külföld cikkek
- Ursula von der Leyen 1,8 milliárd euróval segítené Moldovát a sorsdöntő választástások előtt
- Meghalt Ethel Kennedy, Robert Kennedy felesége
- Horrorba torkollott egy válóper Litvániában, halálos áldozat is van
- Észak-koreai katonákkal végezhetett az ukrán haderő
- Steven Seagal ismét elszabadult, akár meghalni is kész Vlagyimir Putyinért a fronton
Már 38 halálos és több mint száz sebesült áldozata van az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú vasárnapi iraki parlamenti választások kezdetekor történt merényleteknek, pokolgépes és aknavetős támadásoknak a kabuli belügyminisztérium friss adatai szerint. A terrorveszély ellenére az irakiak nagy számban adják le voksukat.
Busszal, teherautóval nem, kocsival lehet közlekedni
A legvéresebb támadást egy bagdadi társasházban hajtották végre: a pokolgép 12 embert ölt meg. Egy másik lakóházban négy ember halálát okozta egy robbanás. Egy becsapódó rakéta is megölt négy embert a fővárosban.
Kászim al-Musztavi vezérőrnagy, Bagdad biztonsági szóvivője közölte, hogy a legtöbb rakétát és aknagránátot a főleg szunniták lakta negyedekből lőtték ki. A szóvivő közölte, hogy a fővárosban négy órával a szavazóhelyiségek megnyitása előtt feloldották a személygépkocsik közlekedésére vonatkozó szavazónapi tilalmat. Az autóbuszokra és tehergépkocsikra vonatkozó tilalom érvényben maradt. A korlátozás enyhítésére nem adott magyarázatot.
A Bagdad déli részén fekvő Surta negyedben és az északi Ur városrészben trotillal elkövetett robbantások következtében két épület összedőlt. A romok alatt öt ember lelte halálát, tizennégyen megsebesültek. Az iraki főváros déli részén egy út mentén elhelyezett pokolgép két embert sebesített meg.
Bagdad különböző részein több tucat aknagránát csapódott be a vasárnap reggeli urnanyitáskor, közülük négy a kormányzati épületeknek, valamint a brit és az amerikai nagykövetségnek helyet adó, szigorúan védett zöld övezetben. A Bagdadtól száz kilométerre északra fekvő Jatreb városában három embert sebesített meg egy szavazóhelyiséghez vezető út mentén felrobbanó pokolgép. A fővárostól hatvan kilométerre északra található Baakúbában egy időben lépett működésbe öt robbanószerkezet öt szavazóhelyiség közelében.
Megfigyelők a szavazás előtt abbéli reményüket fejezték ki, hogy a parlamenti választásokkal Irakban sikerül lezárni a közösségek közötti erőszak korszakát, alig néhány hónappal a harcoló amerikai alakulatok kivonása előtt.
Nyugodt kampány egy halottal
A választások legfőbb tétje, hogy abban mindegyik közösség részt vegyen; mindenekelőtt a szunnitáknak kell újra elmenniük szavazni, miután négy éve, a Szaddám-rezsim bukását követő 2005. decemberi első választásokon sértődötten távol maradtak az urnáktól.
A mintegy 19 millió választásra jogosult iraki állampolgár 325 képviselőt választ meg az al-Kaida fenyegetései ellenére viszonylag nyugodtan lezajlott kampány után, melynek során egy jelöltet öltek meg. Négy éve olyan féktelen terror uralkodott, hogy a pártok nem voltak hajlandóak nyilvánosságra hozni jelöltjeik nevét.
Az ENSZ szerint az előzetes eredmények leghamarabb március 18-án válnak ismertté, a végleges eredményekre pedig a hónap végéig kell várni. A szavazás próbaköve lesz Irak fiatal demokráciájának és intézményeinek, amelyek még távolról sem működnek megfelelően a korrupció és a hozzá nem értés miatt.
Nehéz feladat
A lakosság 23,6 százalékát kitevő szunniták magas részvétele újból kiegyensúlyozná az erőviszonyokat, és azt jelentené, hogy ők is elfogadják a politikai játékszabályokat, még ha veszítenek is egykori hatalmukból az 58,8 százaléknyi síita közösség javára.
A következő kormányra vár az a gigászi feladat, hogy helyreállítsa a gazdaság működését. Hogy ez sikerüljön, a kormánynak megfontoltan kell gazdálkodnia azzal a hatalmas pénzügyi lehetőséggel, amelyet olajtartalékainak kiaknázásával teremthet meg. Ebből 300 milliárd dollár állhat rendelkezésére a következő hét évben.
Emellett tartós kompromisszumot kell találnia a kurdokkal a területi viták robbanásveszélyes témájában Észak-Irakban, de elsősorban Kirkukban.