Obama támogatja a mecsetépítést a lerombolt ikertornyok közelében
További Külföld cikkek
- Calin Georgescu új TikTok-oldalt indított, és máris lett 4,5 millió nézője
- Szabadon engedték a zsoldosvezért, aki fegyveres akcióra készülhetett Romániában
- Így készült a szellemfegyver, amivel agyonlőtték a New York-i vezérigazgatót
- Halott csecsemőre bukkantak egy bécsi szálloda szemeteskukájában
- Lecsapott a rendőrség, terrortámadásra készülhetett két férfi Németországban
Barack Obama amerikai elnök Washingtonban síkra szállt a vallásszabadság eszménye mellett, és támogatásáról biztosította azt a tervet, hogy New Yorkban mecsetet építsenek fel a 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadás helyszíne közelében. Az amerikai elnök először foglalt állást az ügyben egy, a Fehér Házban a muszlim böjti hónap, a ramadán tiszteletére adott díszvacsora alkalmából.
"Hadd szögezzem le: állampolgárként és elnökként hiszem, hogy a muszlimoknak ugyanolyan joguk van vallásuk gyakorlásához, mint akárki másnak ebben az országban" - hangsúlyozta Obama.
"Ez magában foglalja egy imahely és közösségi központ magánterületen történő felépítésének jogát Alsó-Manhattanben, összhangban a helyi törvényekkel és előírásokkal" - mondta.
Az elnök kitért a muszlim szélsőségesek által 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadás kérdésére is, ami az iszlám központ ellenzőinek legfőbb ellenérve az építkezéssel szemben.
"Mindannyiunknak el kell ismernünk és tiszteletben kell tartanunk az alsó-manhattani építkezésekkel kapcsolatos érzékenységeket. A szeptember 11-i támadások mélyen megrázták hazánkat" - hangsúlyozta Obama.
"Azok fájdalma és szenvedése, akik elvesztették szeretteiket, elképzelhetetlen. Tehát megértem az indulatokat, amelyeket ez a kérdés szül" - jelentette ki az elnök, és szent földnek nevezte a Ground Zero-t, az egykori Világkereskedelmi Központ (WTC) lerombolt ikertornyinak helyét. De Obama azzal érvelt, hogy az amerikai eszmények és az alkotmány megkövetelik a projekt folytatását.
"Ez itt Amerika, és elkötelezettségünk a vallásszabadság mellett megingathatatlan" - mondta az elnök, aki hangsúlyozta, hogy Amerika az alapító atyák óta minden vallás követőit üdvözli és hogy a kormány részéről emiatt senkit sem érhet megkülönböztetés.
Az amerikaiak nagy többsége ellenzi
A iszlám központ felépítésének terve heves ellenzést váltott ki a 2001-es terrortámadás hozzátartozóinak és más csoportok körében. A CNN és Opinion Research Corp. szerdán kiadott közös közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak csaknem 70 százaléka ellenzi az elképzelést.
A terv értelmében Cordoba Ház néven, 100 millió dollárból egy 12 emeletes épületet húznának fel, mindössze három saroknyira a terrortámadások helyszínétől. Az "iszlám közösség központban" egyebek között helyet kapna egy 500 férőhelyes színházterem, egy előadóterem, egy uszoda, egy tornaterem, egy főzőiskola, egy étterem és egy imaterem.
A projekt vezetői szerdán elutasították David Paterson, New York állam kormányzója azon javaslatát, hogy a központot máshol, egy állami tulajdonban lévő telken építsék fel.
Korábban a New York építészeti örökségét felügyelő bizottság egyhangú határozatban szögezte le, hogy a tervezett központ helyén jelenleg álló épület nem minősül műemléknek, s ezzel zöld jelzést adott az építkezésnek.
A kérdés körül kialakult feszültséget érzékelteti, hogy több amerikai muszlim szervezet pénteken védelmet kért a rendőrségtől. Kérelmezték, hogy az ellenük irányuló esetleges erőszakos bűncselekmények megakadályozása érdekében a rendvédő szervek országszerte vezessenek be rendkívüli készültséget a ramadán utolsó napján. A szent hónap utolsó napja idén ugyanis szeptember 11-re esik.