Három dolgozó, köztük egy tolmács és egy portás is felmondott Líbia stockholmi nagykövetségén, mivel állításuk szerint elítélik az országban folyó népirtást, álszentnek éreznék, ha tovább dolgoznának. (Guardian)
Egyes pletykák szerint líbiai vezetők elkezdték tervezgetni, mi történik akkor, ha Ben Alihoz és Mubarakhoz hasonlóan Kadhafi is megbukik pénteken, állítja az al-Dzsazíra. Meg nem erősített források szerint a keleti és a nyugati országrész "képviselői" is egy testületről tárgyalnak, amely irányíthatná az országot Kadhafi bukása esetén.
A Líbiát az Arab Ligában képviselő delegáció is megszakította kapcsolatait Kadhafival, és állítása szerint már a népet képviseli, jelentette a Reuters. Nevük mostantól "A líbiai nép képviselete az Arab Ligában".
A líbiai hatóságok engedélye nélkül nem indulhat útnak a repülő, amit az országban rekedt magyarok kimenekítésére küldenek, mondta Pataki Eszter, a külügyminisztérium szóvivője. Pintér sándor belügyminiszter korábbi közlése szerint 50-60 magyar élhet Líbiában. Pintér a soros elnökség miatt az európai mentési akciót is koordinálja. Csütörtöki tájékoztatása szerint a menekülő európaiakat hajóval Máltára szállítanák, ahonnan minden ország repülővel hazaszállítja állampolgárait. Hende Csaba honvédelmi miniszter az uniós védelmi miniszterek pénteki gödöllői ülése után nem tudott újabb információkkal szolgálni a Pintér által emlegetett repülőről. (MTI)
Egyre több hír érkezik arról, hogy összecsapások robbantak ki Tripoli Szuk al-Dzsuma kerületében, írja a BBC.
A BBC meg nem erősített diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írja, hogy az európai országok egy sor szankció bevezetéséről állapodnak meg Líbia ellen.
Szakadás jelei mutatkoznak a rettegett Kamisz-brigádokon, a Kadhafi egyik fia által vezetett elit katona egységeken belül, állítja a Sabab ijfúsági mozgalom. Hivatalos források nem erősítették meg az információt, ez azonban alapvető fordulatot hozhat a pénteki tüntetéseken, ha valóban bebizonyosodik.
Megkezdték a líbiai helyzet miatt összehívott rendkívüli ülésüket a NATO-nagykövetek Brüsszelben. Az ülés előtt Anders-Fogh Rasmussen főtitkár elítélte a civilek ellen alkalmazott erőszakot. (BBC)
Lemondott Líbia genfi ENSZ-delegációja, jelentette az AP. Azt kérték a világszervezet Emberi Jogi Tanácsától, hogy egy pillanatig álljanak fel csöndben és tisztelegjenek a forradalom előtt. A jelenlévők tapssal jutalmazták a bejelentést. Líbia New York-i ENSZ-delegációja már hétfőn elhagyta Kadhafit. (Guardian)
Meg nem erősített források szerint rálőttek a Zöld térre tartó tüntetők egy részére Tripoliban, írják többen is a Twitteren. Hivatalos forrásokból nem érkezett hír lövöldözésről.
Egészségügyi források szerint a Jemen déli részén található Ádenben meghalt több tüntető, akit rendőrök öltek meg, jelentette az AFP.
Szemtanúk szerint már közel hatvanezer tüntető, köztük a hadsereg átállt tábornokai is a Zöld térre tartanak Tripoliban, írja a Sabab ifjúsági mozgalom. Szerintük a tömeg egy órán belül megérkezik a térre, amelyet eredeti nevén, Mártírok tereként emlegetnek már a Zöld tér helyett.
A líbiai állami tévé szerint Kadhafi támogatói, köztük egész családok tartanak a Zöld térre, hogy támogatásukról biztosítsák a forradalom vezetőjét. Több tízezer kormányellenes tüntető érkezik a térre, komoly összecsapások is lehetnek. (BBC)
A felkelők kezére került Brega városában egy olajtároló a Tunéziával határos nyugati országrészben, jelentette a Reuters. Katonák is segítettek a tüntetőknek a város biztosításában.
Heten meghaltak és többen megsebesültek Észak-Irakban a tüntetők és a biztonsági erők összecsapásaiban. Irakban az elmúlt hetek arabvilágbeli tüntetéseinek mintájára hirdették meg a "harag napját" a korrupció és a munkanélküliség miatt elégedetlenkedők. Biztonsági források szerint a tüntetők Moszulban megpróbáltak megostromolni egy kormányzati épületet, de az őrség tüzet nyitott. Állításuk szerint csak a levegőbe lőttek, a tüntetőkkel "gellert kapott" lövedékek végeztek. Bagdadtól 60 kilométerre, Havíjában is összecsapások voltak, a fővárosban pedig kövekkel dobálták meg a tüntetők a rohamrendőröket. (MTI)
A Sabab jelentése szerint Dzsanzur városában is összecsapások robbantak ki, halottakról érkezett jelentés. Dzsanzur Tripolitól nyugatra van. Az ifjúsági mozgalom értesülései szerint Tripoli központjában további tízezrek tartanak a Zöld térre, ahol állítólag már harmincezren tüntetnek. A főváros katonai légitámaszpontja, a Mutika parancsnoka pedig megerősítette, hogy átálltak a felkelőkhöz.
A Sabab jelentése szerint újabb tripoli városnegyedben robbantak ki összecsapások, forrásaik szerint Szúg al-Dzsumában "sokan meghaltak".
A Sabab ifjúsági mozgalom értesülései szerint a kormánypárti milicisták erőszakos fellépése ellenére is tömegtüntetés kezdődött Tripoliban, a központi Zöld téren állítólag legalább tízezren vannak.
A BBC jelentése szerint két hatalmas oszlopban vonulnak a tüntetők a Gyöngy tér felé, ami az ellenzéki tüntetők hagyományos gyülekezőhelye. Helyszíni tudósítójuk, Owen Bennet-Jones leírása szerint a tüntetők negyven fős sorokban összekapaszkodva vonulnak, az oszlop több kilométer hosszan kígyózik.
Szaif al-Iszlám Kadhafi állítjá, hogy nem fogják elpusztítani az ország olajipari létesítményeit, jelentette az amerikai pénzből működő al-Hurra arab hírtelevízió.
A pénteki ima után kirobbant összecsapások Tripoli közvetlen központjában, a Faslúm (Kertváros) negyedben zajlanak. Tripolival nehéz kapcsolatot teremteni, de a beszámolók szerint Kadhafihoz hű milicisták lőnek a fegyvertelen tüntetőkre. A Sabab ifjúsági mozgalom jelentése szerint a tüntetések azért robbantak ki, mert a fővárosi hívőket felháborították a kormány által kiképzett és ellenőrzött imámok szónoklatai.
Az arab al-Jazeera jelentése szerint a Mutika katonai légibázis közleményben jelentette be, hogy átállt a felkelők oldalára, írja tweetjében Szultan al-Kaszemi. A bázis Tripoliban van, átállása jelentős fejlemény, hiszen Kadhafi eddig a légierő bevetésével fenyegetett a leghatékonyabban.
A Twitteren terjedő üzenetek szerint Marokkóban a kormány átalakításával próbálják elejét venni a tünetéseknek. Állítólag technokrata szakértői kormány válthatja a jelenlegit.
A líbiai állami tévé jelentése szerint a kormány két hónapig havi 800 dollárral támogatja a családok megélhetési költségeit, hogy fedezni tudják a növekvő élelmiszerárakat. (BBC)
Az al-Arabíja jelentése szerint összecsapások zajlanak három tripoli negyedben, Faslúmban, Dharában és Satt el-Baharban. Az összecsapások a pénteki ima után robbantak ki. A szemtanúk beszámolói szerint a biztonsági erők vaktában, de éles lőszerrel lövöldöznek, korábbi jelentések szerint legalább öten meghaltak. Az ellenzék a Zöld térre szervezett óriástüntetést.
Az al-Arabíja jelentése szerint tüntetők tízezrei követelik az átmeneti kormány lemondását Tunéziában.
Tízezrek tüntettek a kormány mellett és ellen Jemen fővárosában. Az ellenzékiek szokásos helyükön, az egyetem előtti téren demonstrálnak, Szaleh elnök hívei négy kilométerrel arrébb, a város másik felén. Az ellenzékiek a rezsim bukását követelik, a kormánypártiak jelszava: "Az egység megteremtőjét a szívünkben őrizzük, nem hagyjuk el!". A Guardian helyszíni tudósítója szerint az ellenzékiek ötvenezren, a kormánypártiak legalább tízezren vannak.
A Reuters jelentése szerint legalább öten életüket vesztették, amikor a biztonsági erők tüzet nyitottak a pénteki ima után békés demonstrációba kezdőkre Tripoliban.