Abbamaradt Miszrata bombázása, miután a nemzetközi erők vadászgépei megint megjelentek a város felett, állította egy felkelő a városból a Reutersnak.
A Reuters felkelőkre hivatkozó jelentése szerint a kormányerők tankjai tartanak Zavíja főtere felé, amit még a felkelők védenek.
Bár az elmúlt hetekben több katonai elemző is úgy vélte, hogy Kadhafi nem veti be a rendelkezésére álló teljes haderőt a felkelők elleni harcban, a BBC bengázi tudósítója, John Leyne szerint azért az intő jel lehet a rezsim számára, hogy Zavíját napok óta nem tudja bevenni két elitdandár. Pedig Zavíja a felkelők területeitől messze van, a védők forrásai kiapadóban vannak, haderejük korlátozott.
Az AFP kopt egyházi forrásokra hivatkozó jelentése szerint kedd éjszaka hat keresztényt gyilkoltak meg Kairóban. Más források még nem erősítették meg az értesülést.
Az AFP jelentése szerint reggelre belehalt lőtt sebeibe egy fiatal tüntető, aki az éjszakai összecsapásokban sérült meg Jemen fővárosában, Szanaában. Az egyetem téri összecsapásokban több tucatnyi rendőr és ellenzéki tüntető sérült meg.
"Ismét gyarmatosítani akarják Líbiát. Ez egy gyarmatosító összeesküvés" – mondta Kadhafi az LCI francia hírtelevíziónak adott interjúban, amikor arról kérdezték, mi a véleménye arról, hogy a Nyugat, így Franciaország is a felkelőket támogatja. Arról is faggatták Kadhafit, hogy fontolgat-e emiatt "megtorló intézkedéseket" Franciaország ellen. Szűkszavúan azt válaszolta erre, hogy "majd meglátjuk". (MTI)
Kadhafi ultimátumot kapott, közben olyan brutális támadást indított a lázadó Zavíja ellen, ami alapján egyáltalán nem úgy tűnik, hogy a távozásra készülne.
Közös nyilatkozatot adott ki Barack Obama és David Cameron. A közös cél az erőszak megállítása és Kadhafi leváltása a hatalomból. Ehhez pedig az eszközök széles spektrumát megvizsgálják, legyen az humanitárius akció, embargó vagy repüléstilalmi zóna.
Új nevet kapott a bengázi stadion, melyet Kadhafi Hugo Chavezről nevezett el. Ezentúl Február mártírjai stadionnak hívják.
Szinte lehetetlen bejutni Zavíjába, állítják egybehangzóan különféle források. A Reuters és a BBC tudósítóját is őrizetbe vették, igaz, később elengedték. Így is sikerült azonban szemtanúkkal kapcsolatba lépni, akik szerint folyamatosan bombázzák a várost.
Hans Hillen holland védelmi miniszter bejelentése szerint a kadhafisták által elfogott katonák jól vannak, jól bánnak velük, kapnak rendesen enni és inni. Intenzív diplomáciai tárgyalások folynak a szabadon engedésükért.
Zavíja ostromának katonai és politikai jelentősége is van, írja a BBC. Amíg a felkelők voltak nyeregben, annak az volt az üzenete, hogy innen már a következő lépés Tripoli lesz, és közvetlenük Kadhafit fogják fenyegetni. Ezért különösen fontos a rezsimnek, hogy innen visszaszorítsák őket, és azért vetnek be ilyen hatalmas erőket.
„Ha nem győzzük le Kadhafit, elhagyom az országot. Soha többet nem beszélek arabul és elégetem az útlevelemet" - mondta egy felkelő Tripoliban a BBC tudósítójának.
Iránban több százan tüntettek, a hatóságok azonban igyekeztek még azelőtt feloszlatni a demonstrációt, hogy az túl nagyra nőtt volna. Könnygázzal zavarták szét az összegyűlteket.
"Kadhafi megint manipulált mindenkit: ostoba szóbeszéd arról, hogy lemond, mindenki ezzel foglalkozik, közben tovább gyilkol" - értékelik a mai eseményeket a LibyaNewMedia twitteren.
A bankok megtagadták a fizetések dollárban történő kiegyenlítését, mert nem akarták tovább támogatni Kadhafi rendszerét, így gyakorlatilag megbénult a líbiai olajkereskedelem - írja a Reuters.
A líbiai nyersolaj nagy európai vásárlói, így az olasz Eni, az ERG és a Saras cégekhez közel álló források eémondták, lényegében minden tranzakció megszűnt amiatt, hogy a bankok leállították az exportfinanszírozást. Az egyik kereskedő a kialakult helyzettel kapcsolatban azt mondta, embargó alá került a Líbiából kikerülő és beérkező minden dollár.
Egyre több hír érkezik arról, Zavíjában valóban nagyon durva a helyzet. A BBC arab adásának nyilatkozó szemtanú szerint válogatás nélkül minden épületre lőnek a kormányerők a városban, golyózápor alatt vannak. A telefonkapcsolatok is alig élnek már, az egyik helyi lakos még egy háztetőről telefonálva tudott kapcsolatba lépni a Reuters-szel.
Musztafa Abdul Dzsalil volt igazságügyi miniszter bejelentése arról, hogy Kadhafi 72 órát kap.
A líbiai állami tévében Bin Dzsavádban elfogott felkelők beszélnek, megkötözve, eltakart szemmel. Az egyikük arról beszél, hogy „agymosásnak" vetették alá őket és drogokat kaptak, amitől úgy viselkedtek, mint a birkák. Ezek a „vallomások" persze éppen azt tükrözik, amit Kadhafi hangoztat, vagyis, hogy szélsőséges iszlamisták kábítószerekkel veszik rá az embereket, hogy ellene forduljanak. (BBC)
Egész nap heves összecsapásokról érkeztek hírek Zavíjából, szemtanúk állítása szerint Kadhafi erői ötven tankot és száznál is több terepjárót vetettek be, állítólag időnként bombáznak is. "Nem tudom, mennyi áldozat van, de darabokra szedik Zavíját" - mondta egy helyi a BBC tripoli tudósítójának. Egy szemtanú szerint egy ötéves gyereket is megöltek a kormányerők.
Az amerikai tengerészgyalogságot vezető James Amos tábornok szerint nem a líbiai repülők, hanem Kadhafi harci helikopterei jelentik a legnagyobb veszélyt. (Reuters)
Keddre egymilliós női menetet szerveztek a nőnapra is reflektálva Kairóban, a tiltakozók azt követelik, hogy a nőknek is legyen beleszólásuk az alkotmánymódosításokba (a változtatásokat javasoló bizottságnak ugyanis csak férfiak a tagjai), valamint olyan törvényeket akarnak, amelyek biztosítják a teljes nemi egyenlőséget. (Guardian)
"Tankokkal támadnak mindenhol, nem kímélik a házakat, a mecsetet, az iskolát sem" - írja Ibn Omar a Twitteren Zavíjából, amelyet Kadhafi erői már órák óta ostromolnak.
Jelentősen csökkent a forgalom a tunéziai-líbiai határon, mondta Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi szervezetét vezető diplomata a helyszínről. Szerinte az tisztán látszik, hogy mióta a líbiai kormányerők visszaszerezték a határátkelő irányítását, egyre kevesebben érkeznek. Mint mondta, ezt bárhogyan lehet értelmezni, ő csak a tényeket mondta el. (BBC)
Az állami tévé székházánál tüntettek Ománban, jelentette a BBC.
Kadhafi az egyik török tévének ad majd interjút a tripoli szállodában, ahol lényegében halálosan megfenyegették a külföldi újságírókat: "Ha felmész az emeletre fotózni, akkor azonnal lelövünk és megölünk" - szólt az egyik kormányszóvivő figyelmeztetése a riportereknek. (Guardian)
Komoly tüzérségi támadásról számolt be az AFP Rasz Lanuf mellől. Egy szemtanú azt állította a Reutersnek, hogy Kadhafi erői tankokkal és rakétákkal támadják a felkelőket a város közelében. A felkelőknél gépfegyverek és rakétameghajtású-gránátok, légvédelmi fegyverek vannak.
Sokan találgatják, hogy vajon Kadhafi beszédet mond-e Tripoliban a Rixos Hotelben, ahol a külföldi újságírókat is elszállásolták, a hotel előtt ugyanis vörös szőnyeget fektettek le, és az autókat is elterelték, emellett megtiltották a fotózást a felsőbb szintekről. (BBC)
A líbiai állami tévében az al-Dzsazírát ekézték, szerintük a csatorna nem híreket, hanem vicceket ad. Azzal vádolták a katari székhelyű adót, hogy megvetendő pletykákat terjesztenek. (BBC)