Bengázi jelenleg nincs ostrom alatt, helikoptereket sem látni, írja megerősített forrásokra hivatkozva a Sabab ífjúsági mozgalom. A CNN korábbi jelentése szerint a rezsim helikoptereket is bevetett a tüntetők leverésére.
Az AFP egyik tudósítója egy nagy robbanást hallott Bengáziban, amelyet szerinte légvédelmi fegyverek tüze követett. Elképzelhető, hogy Kadhafi gépei bombázni kezdték a várost vagy annak repterét.
Emberi jogi aktivistákat elkeserítette a szaúdi király pénteki bejelentése, amellyel lényegében pénzosztással akarta megvenni az embereket, szerintük ezeket nehéz reformnak nevezni. (CNN)
A bahreini ellenzék azt ígéri, hogy újraépítik a pénteken felrobbantott Gyöngy-emlékművet, azonban az már nem az Öböl Menti Arab Államok Együttműködési Tanácsának (GCC) tagjait jeleníti majd meg, hanem a harcuk mártírjainak állít emléket, írják a Twitteren.
Julian Borger, a Guardian elemzője szerint szorítja az idő az ENSZ-határozat mögött felsorakozó koalíciót. Szerinte veszélyes lehet, ha Bengázi még a légitámadások előtt elesik, mivel utána már minden légicsapás csak növelheti az esélyét a felkelők és Bengázi lakosai elleni durva megtorlásnak.
Meg nem erősített forrásokra hivatkozva a FreeBenghazi és a Sabab ifjúsági mozgalom is azt írja, hogy újrakezdődhetett nyugaton Miszrata ostroma, a várost állítólag lövi Kadhafi tüzérsége, és az elit alakulatok tankokkal és harckocsikkal vonulnak be a városba.
Az al-Dzsazíra Bengáziban tartózkodó tudósítói úgy tudják, hogy al-Magrun mellett Sluk városnál is összecsapások zajlanak a Bengázi felé vezető úton.
Az al-Dzsazíra egyes forrásai szerint összecsapások robbantak ki Bengázitól 50 kilométerre, al-Magrun falunál. Ennél többet egyelőre nem tudni.
A Sabab ifjúsági mozgalom meg nem erősített forrásai szerint körbejárva szólítják fel a felkelőket Bengáziban, hogy készüljenek fel Kahafi erőinek támadására. A Szabad Líbia Rádióban fegyverbe szólították a városban a fiatalokat.
Most már az al-Dzsazíra is azt jelentette, hogy a Kadhafihoz hű erők gyors ütemben vonulnak Bengázi felé.
Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok közös közleményben szólította fel Kadhafit, hogy csapatai ne vonuljanak Bengázi ellen, valamint húzódjanak vissza Adzsdabíjából, Miszratából és Zavíjából. A franciák azt is követelik, hogy állítsák helyre a gáz-, az áram- és a vízellátást azokban a városokban, ahol elvágták ezeket. (BBC)
A Sabab ifjúsági mozgalom szerint Bengáziban is terjed az utcán a hír, hogy Kadhafi erői közelebb vonultak a városhoz. Ezt ugyanakkor hivatalos források továbbra sem erősítették meg.
Egy ideje nem érkeznek újabb hírek arról, hogy Kadhafi erői még mindig lövik-e Miszratát, Zintant és Adzsabíját, de korábbi beszámolók alapján még a tűzszünet bejelentése után is támadták az említett városokat. A Sabab ifjúsági mozgalom meg nem erősített forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy Kadhafi erői már el is hagyták Adzsdabját, és már 50 kilométerre vannak Bengázitól. Más források egyelőre nem erősítették ezt meg.
Egy névtelen diplomáciai forrás szerint még a szombati csúcs előtt Líbia fölé repülhetnek a francia és a brit gépek egyfajta szimbolikus lépésként, értesült a Reuters. Ez feltehetően még nem légicsapásokat jelent.
Obama szerint Kadhafi bőséges figyelmeztetést kapott, hogy mi történik, ha folytatja saját népe elleni támadásokat. Kadhafinak van választása, az ENSZ-határozat ugyanis nagyon világosan lefekteti a feltételeket, amelyeknek eleget kell tennie. Azonnali tűzszünetet kell bevezetni, ez azt jelenti, hogy minden civilek elleni támadásnak véget kell vetni, vissza kell vonulnia a felkelők városaiból és vissza kell állítania a víz- és az áramellátást. "Ezeken nem lehet alkudozni. Ha nem tesz eleget, akkor a nemzetközi közösség részéről következményekkel néz szembe" - mondta.
Obama azt is világossá tette az amerikai népnek, hogy szárazföldi csapatokat nem küldenek (vagyis nem lesz újabb Afganisztán vagy Irak a mostani akcióból) és az amerikai hadsereg egy nemzetközi koalíció részeként tartatja majd be az ENSZ-határozatot. (Guardian)
Az esemélnyeket értékelő Barack Obama amerikai elnök szerint az elmúlt néhány hétben a világ reménykedve és aggodalommal figyelte a líbiai eseményeket, a változást követelő tüntetésekre azonban vasököllel sújtott le a Kadhafi-rezsim. Szerinte Moamer el-Kadhafi láthatóan elvesztette a népe bizalmát, és a legitimációját az ország vezetésére. "Kadhafi a brutális elnyomás útját választotta" - mondta, kórházak elleni támadásokat is felsorolva. Szerinte a cél most egyértelmű: a civilek védelme. (Guardian)
Az Egyesült Államok újabb partraszálló hajókat küld a Földközi-tengeri térségbe, az új egységek március 23-án váltják fel a még két hete odaküldött USS Kearsarge-on szolgálókat, jelentette be a Pentagon. (al-Dzsazíra)
Az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanács tárgyalásokat folytat a nyugati hatalmakkal, hogy célpontokat javasoljanak a Kadhafi erői elleni légicsapásokhoz. (AFP)
A nyugat-líbiai Zintanból is tüzérségi támadásról érkeztek hírek, azt nem tudni, hogy ebben a pillanatban is lövik-e a várost, írja a Sabab ifjúsági mozgalom.
A CNN műsorvezetője, Wolf Blitzer próbálta elmagyarázni az amerikai nézőknek az erőviszonyokat az amerikai légierő és Kadhafi hadserege között. "Mintha a Los Angeles Lakers játszana egy gimis kosárcsapattal" - mondta mosolyogva.
Ha egyszer a líbiai ellenzék kerül hatalomra Tripoliban, akkor akár elgondolkozhatnának azon, hogy szobrot állítsanak Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnöknek, de legalábbis egy teret vagy sugárutat nevezzenek el róla, írja saját blogján Gavin Hewitt, a BBC tudósítója. Szerinte ugyanis nem kétséges, hogy a francia elnök volt a legfontosabb szereplő az ENSZ-határozat átverésében.
Az Arab Liga szóvivője megerősítette, hogy több arab ország légiereje is részvesz majd a légtérzár felállításában, ugyanakkor nem nevezte meg, hogy pontosan melyik országokról van szó. (BBC)
A Guardian több forrásból is úgy tudja, hogy a légtérzár felállításához használt Tornado és Typhoon gépek szombaton repülnek majd a Földközi-tengernél lévő, egyelőre meg nem nevezett támaszpontokra. Azt is feltételezik, hogy a britek szombaton közös főparancsokságot állítanak fel a franciákkal és az amerikaiakkal, hogy koordinálják az egész akciót.
Bengáziban sokan még mindig ünnepelnek, az emberek megkönnyebbültek, mert úgy érzik, hogy újabb fordulat történt a Kadhafi elleni harcukban. (al-Dzsazíra)
Az Egyesült Államok elítélte a jemeni erőszakot, Barack Obama elnök azt kérte, hogy számoltassák el a pénteki lövöldözés felelőseit. Szerinte meg kell hallgatni a jemeni nép jogos követeléseit, és békés, rendezett, demokratikus úton kell eljutni egy erősebb és virágzóbb országig. (Guardian)
Egyelőre nem világos, hogy pontosan ki fogja majd össze az ENSZ felhatalmazással induló akciót, ki lesz a főparancsnok, hol lesz a főparancsnokság, és a NATO milyen szerepet játszhat az egészben. A szombaton Párizsban rendezett csúcstalálkozó alapján úgy tűnik, hogy Franciaország lehet a hangadó katonai és diplomáciai tekintetben is, írja a BBC elemzője.
Lawrence Gonzi, Málta miniszterelnöke bejelentette, hogy országa nem engedi meg, hogy a területét használják a légtérzár felállításához, ugyanakkor a vadászgépek használhatják majd a légterüket. Az ország alkotmánya kimondja, hogy semlegesnek kell maradniuk. (al-Dzsazíra)
Két Tornádó osztag vesz majd részt a légtérzár felállításában a brit légierő norfolki bázisáról. A 9-es osztag a föld-levegő rakétákra specializálódott, míg a 31-es osztag a tüzérség és a tankok elleni Storm Shadow rakétákat vet be, mondta névtelen forrásokra hivatkozva Mike Catwright, a BBC tudósítója.
A BBC egyik szerkesztője, Gavin Hewitt úgy véli, hogy a tűzszünet bejelentése felborította a dolgokat, ezért nem elképzelhetetlen, hogy a franciák is megvárják a szombati tárgyalást, mielőtt légicsapást indítanának. Szombaton az Európai Unió, az Arab Liga, az Afrikai Unió tart közös megbeszélését Párizsban, amelyen Ban Kimun ENSZ-főtitkár is résztvesz, a téma pedig a tűzszünet és annak jelentősége lesz.
Franciaország nem akarja, hogy a NATO is részt vegyen a Líbiában tervezett ENSZ-döntés alapján hozott katonai akcióban, mondta Bernard Valero, francia külügyi szóvivő. Szerinte a NATO odaküldésének nem lenne jó üzenete. (AFP)
A Nemzetközi Vöröskereszt bejelentette, hogy a biztonsági helyzet javulása miatt pénteken visszaengedte embereit Bengáziba, ahonnan szerdán Tobrukba vonták vissza a csapatot. (AFP)