Amerika titokban támogatja a szír ellenzéket
További Külföld cikkek
- A szemünk előtt omlik össze a nukleáris világrend
- Orbán Viktor EP-frakciója emberi jogi díjra jelöli Elon Muskot
- Videót tett közzé a Titan tengeralattjáró maradványairól az amerikai parti őrség
- Több tucat gyermek kaphatott ételmérgezést iskolai menzákon Romániában
- Támadást indítottak a Hezbollah ellen, Izrael szerint új szakaszba lépett a háború
A WikiLeaks-dokumentumok szerint az Egyesült Államok belügyminisztériuma ellenzéki csoportokat és egy ellenzéki tévét is támogatott Szíriában. Az ország antidemokratikus vezetése ellen küzdő csoportok 2006 óta 6 millió dollárnyi segítséget kaptak működésükhöz, írta a Washington Post.
A WikiLeaks-dokumentumok szerint az egyik támogatott a 2009 áprilisa óta működő Barada TV volt. A kábeltévé szoros kapcsolatot ápolt a Movement for Justice and Development , azaz a Mozgalom az Igazságért és Fejlődésért nevű elenzéki csoporttal, írta a lap.
Bush indította
Az Egyesült Államok a diplomáciai kapcsolatok elhidegülésekor indította el programját. A dokumentumok szerint a szíriai ellenzék Geroge Bush idején, 2005-ben kapta az első támogatásokat. A program azonban folytatódott az Obama-adminisztárció idején is, bár a kormányzat eközben újraélesztette a két ország közti kapcsolatokat. Hat év után újra nagykövetet küldtek például Damaszkuszba. A WikiLeaks irataiból kitűnik, hogy a nagykövetség 2009-ben már aggodalmát fejezte ki az amerikai támogatás miatt. Érvelésük szerint azzal, hogy titokban ugyan, de együttműködnek az ellenzékkel, veszélyeztetik a szíriai kormánnyal épülő hivatalos kapcsolatokat, "A szíriai hivatalok az ellenzéki csoportok támogatását úgy értelmezik, hogy az Egyesült Államok a rezsim megdöntését akarja"- írta az egyik jelentés.
Névtelen szír milliárdos a tévé mögött?
Az nem derült ki, hogy Amerika továbbra is támogatja-e az ellenzéket, de a dokumentumokból annyi biztos, hogy az átutalások legalábbis 2010 szeptemberében leálltak. Az Egyesült Államok belügyminisztériuma nem kommentálta a kiszivárgott dokumentumokat. Az észak-afrikai ügyek osztályának egyik vezetője, Tamara Wittes szerint országa csak civil csoportokat támogat, olyanokat, amelyek a demokrácia eszméjét és az emberi jogok fontosságát terjesztik a világban.
A kapcsolatok elhidegülésekor a Bush-kormány bejelentette, hogy 5 millió dollárral támogatja a "reformer mozgalmakat" Szíriában. A kiszivárgott jelentések szerint azonban az országban élő ellenzékiek, a megtorlásoktól tartva nem merték elfogadni a támogatásokat. Ekkor fordulhatott az Egyesült Államok a a Szíriában betiltott, külföldön működő Mozgalom az Igazságért és Fejlődésért nevű elenzéki csoporthoz.
2007-ben aztán megalakult a Barada TV, amely hivatalosan egy független, magát megnevezni nem kívánó szíriai üzletembertől kapja a támogatást. Ugyanakkor árulkodó, hogy a televízió hírigazgatója a mozgalom tanácsának egyik tagja, a bátyja pedig a tanács vezetője.