Titokban bekérettük a szlovén nagykövetet
További Külföld cikkek
- Őrizetbe vették Marosvásárhely polgármesterét
- Működhet-e Trumpék béketerve Ukrajnában?
- Orbán Viktornak is nekirontott az európai diplomácia új vezetője
- A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit az egészségbiztosító-vezér meggyilkolásával kapcsolatban
- Elképesztő luxus várja Moszkvában a bukott szíriai elnököt
"Amint véget ér a magyar EU-elnökség, politikailag elszigeteljük Magyarországot, teljes mértékben. Már most is, látták Orbánt az elnökséget ellátó ország vezetőjeként az EU nevében beszélni? Sehol. Amint vége az elnökségnek, Magyarország elszigetelődik..." - mondta Borut Pahor szlovén miniszterelnök még május végén a szlovén sajtó egyes képviselőivel rendezett háttérbeszélgetésen.
Az ellenzéki Szlovén Demokrata Párt honlapján megjelent beszámoló szerint két hete jelentek meg a szlovén sajtóban a Borut Pahor és a kormányközeli médiumok informális beszélgetéséről készült hangfelvételek.
A kijelentéseket Schöpflin György, a Fidesz-KDNP Európai Parlamenti képviselőjének blogjában idézték. Schöpflin azt írja, hogy több kérdés is felvetődik, például kire gondolt Pahor a többesszámmal. "Bár tetszetős az abszurditás, mint magyarázat, a kijelentésnek elkerülhetetlenül szélesebb politikai tartalma kell, hogy legyen" - írja. Pahor kormánya baloldali, amelyből már csak négy maradt az EU-ban, írja. Szerinte elképzelhető, hogy a parlamenti többségét vesztett Pahor mozgósít, de akár az összeurópai baloldal taktikájára is rávilágíthat.
2008-ban a Szociáldemokrata Párt koalíciós megállapodást kötött két másik baloldali párttal, és a választási győzelem után koalíciós kormányt alakítottak. 2011 elejére azonban a kormány sokat veszített népszerűségéből, májusban pedig kisebbségbe kerültek, miután az egyik párt kilépett a koalícióból.
A Külügyminisztérium hétfőn délután reagált a hírre. Mint írják, sajnálattal értesültek a szlovén miniszterelnök május 28-i háttérbeszélgetéséről, amelyen élesen kritizálta a magyar alaptörvényt és több más törvényt, valamint Orbán Viktor miniszterelnököt.
Prőhle Gergely helyettes államtitkár június 14-én hivatalában közölte a Szlovén Köztársaság budapesti nagykövetével, Darja Bavdaž Kuret asszonnyal, hogy a külügy visszautasítja a szlovén kormányfő kijelentéseit. Azt is jelezte, hogy nyilatkozatban várnak reakciót a szlovén féltől az elhangzottak miatt.
A szlovén kormányfő hétfőn személyesen adta át a ljubjanai magyar nagykövetnek az Orbán Viktorhoz címzett levelét, egyben jelezte, hogy személyes találkozó keretei között szeretné tisztázni a kérdést a kiváló magyar-szlovén kapcsolatok megőrzéséhez, írja közleményében a Külügyminisztérium.
A nagykövetek bekéretése nem túl gyakori, azonban Románia és Magyarország között megszaporodtak az ehhez hasonló elbeszélgetések az elmúlt hónapokban.
Március közepén a román külügyminiszter azt kérte Füzes Oszkártól, hogy ismertesse a román hatóságokkal Orbán Viktor határokon túli magyarokhoz intézett március 15-i ünnepi üzenetének eredeti szövegét, és határolódjon el a román sajtóban Orbánnak tulajdonított, de valójában az üzenetben nem szereplő kitételektől. Május 31-én arról kértek tájékoztatást a bukaresti nagykövettől, hogy miért ad otthont a brüsszeli Magyar Régiók Háza a székelyföldi irodának, míg előző csütörtökön Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek a román területi-közigazgatási reformról tett kijelentését minősítették szokatlannak és nem helyénvalónak.
Május 31-én Németh Zsolt külügyi államtitkár kérette be Románia budapesti nagykövetét a Külügyminisztériumba, ahol a kolozsvári Mátyás-szoborra elhelyezett román felirat és zászló ügyét említette a diplomatának, valamint kifogásolta, hogy a szobornál feltartóztatták a bukaresti magyar nagykövetet.