Mubarakra halálos ítéletet kért az ügyész
További Külföld cikkek
-
Németországban tűntek fel Vlagyimir Putyin motorosai, ezúttal lóháton
- Őrizetbe vettek egy bírónőt Wisconsinban, elmulasztott egy migránst letartóztatni
- Giorgia Melonival tárgyalt Orbán Viktor Rómában
- Tarjányi Péter: Zelenszkij a rossz és a még rosszabb közül választhat jelenleg
- Szurkolói kártyája utalhat Ferenc pápa halálának dátumára az argentin hívek szerint
Az egyiptomi ügyészség hétfőn megerősítette, hogy halálos ítéletet kért Hoszni Mubarak volt elnökre, amiért tavaly tüntetők tömeges lemészárlását adta parancsba.
A záró beszédet előadó Musztafa Szulejman ügyész szerint a politikus világos felhatalmazást adott a hadseregnek az éles lőszer használatára, és a békés tüntetők agyonlövésére. A kormány becslése szerint 850 embert öltek meg tavaly január 25 és február 11-e között. Szulejman kijelentette: a volt elnök és vádlott társainak, Habíb el-Adli volt belügyminiszternek és négy belbiztonsági főnöknek a legsúlyosabb büntetést kell kapnia.
Az ügyészi záró beszédet Mubarak a bírósági teremben, egy ketrecbe zárt kórházi ágyon egyenesen ülve, figyelmesen hallgatta. Vele volt a rács mögött Gamal nevű fia is, aki időnként a fülébe súgott. A másik fia, Alaa a Korán egyik példányával a kezében idegesen járkált a ketrecben.

Az egy évvel ezelőtt, 30 éves uralom után lemondásra kényszerült Hoszni Mubarak ellen 2011. augusztus 3. óta folyik per a kairói bíróságon, egyfelől az ellene 18 napon át zajlott tüntetések vérbe fojtásáért, másrészt korrupció címén, amelyben két fia, Gamál és Alaa a vádlott-társai.
A védelem szerint három nappal a Mubarak-ellenes tüntetések kirobbanása és kiszélesedése után az elnök úgy döntött, a hadsereg segítségével állítják helyre a rendet és biztosítják a kijárási tilalom betartását. Az ügyvéd szerint csak azután voltak halottak és sebesültek, hogy a hadsereg vette át a biztonsági feladatokat, ezért Mubarak a tömeggyilkosságért nem tehető felelőssé. A volt elnök védői várhatóan szerdán mondják el a záróbeszédüket, és a bíró bejelenti az ítélet kimondásának dátumát.
Januárban több százezren mentek utcára Kairóban az egyiptomi forradalom első évfordulóján azok, akik az évfordulót ünnepnek tekintették, és azok is, akik a hadsereg ellen tüntettek. A Mubarak bukása óta az ország élén álló katonai tanács ugyanis még brutálisabban bánt a tüntetőkkel, az utóbbi hónapokban nyolcvanan haltak meg a demonstrációk szétverései során.
Kétrészes riportunkat a mostani egyiptomi helyzetről itt olvashatja: 1. rész, 2. rész.