Izrael jól jár Putyinnal

2012.03.05. 17:26 Módosítva: 2012.03.05. 19:59
Az elnökválasztás eredményének megszületése után Putyin a csalások kivizsgálását ígérte. Az amerikai sajtó ennek ellenére a "Putyin-éra végéről" cikkezett. Izraelben úgy vélik, jól járnak Putyinnal, Bassár el-Aszad, Hugo Chávez és Mahmúd Ahmadinezsád is gratulált Putyinnak.

Az orosz elnökválasztás győztese utasítani fogja a központi választási bizottság elnökét, hogy a testület ellenőrizzen minden értesülést a vasárnapi szavazás során történt állítólagos visszaélésekről. Az ígéret azon a találkozón hangzott el, amit Putyin legyőzött ellenfeleivel tartott hétfőn a zsukovkai kormányrezidencián. A gesztusértékű találkozóról csak a kommunista párt elnöke, Gennagyij Zjuganov hiányzott.

Zjuganov, aki a második legtöbb szavazatot kapta a vasárnapi elnökválasztáson, visszautasította a meghívást. A kommunista párt elnöke és államfőjelöltje 17,18 százalékkal a második legtöbb szavazatot kapta a vasárnapi választáson, amelyet azonban törvénytelennek tart.

Vlagyimir Putyin, Szergej Mironov, Mihail Prohorov és Vlagyimir Zsirinovszkij találkozójáról a Rosszija 24 hírtelevízió számolt be. A beszélgetésen az orosz kormányfő kijelentette: utasítani fogja a központi választási bizottság elnökét, hogy a testület ellenőrizzen minden értesülést a szavazás során történt állítólagos visszaélésekről.

Mihail Prohorov egyéni jelölt, milliárdos, aki például Moszkvában megelőzte a kommunista párt elnökét és több nagyvárosban tíz százalék feletti eredményt ért el, ragaszkodott ahhoz,hogy minden törvénysértést vizsgáljanak ki és mindenkit, aki érintett, vonjanak felelősségre.

Az orosz kormányfő az előzetes eredmények szerint a szavazatok 63,65 százalékával győzött a vasárnapi elnökválasztáson.

Az amerikai sajtó a "Putyin-éra végéről" cikkezett

"Az utóbbi évtizedben Oroszországban felbukkant tekintélyuralom halott. Az egyetlen kérdés az, hogy mi jön ezután, és mikor" - írta a The Washington Post (WP) az elnökválasztás másnapján. "Az orosz és a kínai középosztály nem tűri el még tíz évig, hogy kizárják a politikai döntésekből. Erre bizonyíték, hogy Moszkvában több tízezren vonultak az utcára a decemberi parlamenti választásokon elkövetett csalások ellen tiltakozva", tehát a "putyinizmus vége már nem lehet messze" - jósolta a hetilap.

A The New York Times azt várja, hogy a mostani eredmény vitatottsága is megmozdulásokat von majd maga után.

A The Wall Street Journal (WSJ) régóta eldöntött ügynek nevezte "Putyin megkoronázását", a lap szerint a régi-új elnök sikerének egyik kulcsa Amerika-ellenessége. Barack Obama amerikai elnök az amerikai-orosz kapcsolatok "újraindítására számított, és azt hitte, hogy az tágabb együttműködéshez vezet. De Putyin ellenzi az Irán elleni szigorú szankciókat, támogatja a szíriai diktátor ingatag hatalmát, és azzal fenyeget, hogy célba veszi Európát, ha az amerikai rakétákat csatarendbe állítják Iránnal szemben" - írta az újság.

Izrael jól jár Putyinnal

Izrael jól jár a vasárnapi orosz elnökválasztás győztesével egy tekintélyes orosz politikai szakértő szerint, aki úgy véli, Vlagyimir Putyin számára mindig is fontos volt, hogy jó kapcsolatot ápoljon a zsidó állammal és az oroszországi zsidó közösséggel egyaránt.

Sztanyiszlav Belkovszkij, a moszkvai Nemzeti Stratégiai Intézet alapító-vezetője a Haaretz című baloldali izraeli napilapnak nyilatkozta: "Ha Putyin helyére más kerülne, ő is ugyanúgy jó viszonyt ápolna Izraelhez, mert mostanság a muszlim bevándorlás sokkal nagyobb gondot okoz Oroszországnak, mint az antiszemitizmus, és ez a jövőben még inkább így lesz; az iszlamofóbia erősödni fog, az antiszemitizmus pedig elkopik".

A szakértő beszélt Putyin Nyugattal való viszonyáról is, amellyel kapcsolatban megjegyezte: a nyugati országok mindig is igyekeztek jól kijönni vele, hiszen stabil uralma a nyugati vállalatok érdekeit szolgálja.

Aszad és Chávez is gratulált Putyinnak

Bassár el-Aszad szíriai, Hugo Chávez venezuelai és Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök is gratulált Vlagyimir Putyinnak. A hivatalos szíriai hírügynökség tájékoztatása szerint Aszad levélben saját maga részéről és a szíriai nép nevében az orosz elnökválasztás győztesének sok sikert, a "baráti orosz népnek" pedig haladást és fellendülést kívánt.

Moszkva a felkelés véres elnyomása ellenére továbbra is támogatja a damaszkuszi vezetést. Vasárnap a szíriai fővárosban az orosz nagykövetség előtt Aszad hívei köszönetüket fejezték ki Moszkvának az eddigi támogatásért, és azt kérték az oroszoktól, hogy Putyin mellett tegyék le voksukat.

Chávez az utóbbi években közeledett Moszkvához, és azóta már számos energetikai és fegyverkezési megállapodás született a két állam között.

Minden szavazatot összesítettek

Az összesítés után az eredmények alig változtak, már hivatalosan is bejelentették Putyin győzelmét. A hétfő este kiadott adatok szerint, a szavazatok száz százalékának összesítése alapján Vlagyimir Putyin 63,60 százalékos aránnyal győzött.

Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt elnöke 17,18 százalékot, a második legtöbb szavazatot kapta. Mihail Prohorov milliárdos üzletember, aki egyéni jelöltként indult, a harmadik helyen végzett 7,98 százalékkal.
Vlagyimir Zsirinovszkij, az ultranacionalista liberális demokrata párt jelöltje 6,22 százalékot szerzett, míg Szergej Mironov, az Igazságos Oroszország párt elnöke 3,85 százalékkal végzett az utolsó helyen az elnökjelöltek versenyében.

Visszafogottan reagáltak a nyugati vezetők

A nyugati országok vezetői óvatosan reagáltak Vlagyimir Putyin orosz kormányfő elnökválasztási győzelmére. A brit kormány a megfigyelők által felvetett problémák dacára "döntőnek" nevezte a választási eredményt. Alain Juppé francia külügyminiszter hétfőn kijelentette, hogy a választásokkal kapcsolatban felmerült bírálatok ellenére Putyin győzelme megkérdőjelezhetetlen, és az orosz vezető a következő években Franciaország tárgyalópartnere lesz. Juppé hozzátette, hogy Párizs célja a kapcsolatok fejlesztése a stratégiailag minden szempontból fontos Oroszországgal.

Az Európai Unió "tudomásul vette" Vlagyimir Putyin "egyértelmű" győzelmét az orosz elnökválasztás első fordulójában - közölte hétfői nyilatkozatában Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője,

Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista elnöke felszólította a hatóságokat, hogy "haladéktalanul vizsgálják ki a megfigyelők által bejelentett szabálytalanságokat".