Kerítést építenek a bevándorlók ellen Görögországban

2012.04.02. 21:15
A Törökországgal határos határszak mindössze 12 kilométer hosszú, mégis évente 130 ezer illegális bevándorló érkezik ott. Most falat húznak fel.

Görögország gyorsan be fogja fejezni az illegális bevándorlók távoltartására szolgáló vitatott határkerítés megépítését, hiszen az országba érkező évi több tízezer ember veszélyezteti a társadalmi békét.

"Az építkezés rövidesen elkezdődik, és hamar be is fog fejeződni" - idézte összeállításában Mihálisz Kriszohoidisz görög polgári védelmi miniszter hétfői szavait az EUobserver című brüsszeli hírportál. A három méter magas kerítés a Törökország és Görögország közötti 12,5 kilométeres földsávra épül: a két ország közti szárazföldi határszakasz többi részét az Evrosz folyó alkotja. Szárazföldön Athén becslései szerint tavaly csaknem 130 ezer bevándorló lépett az ország területére.

A Brüsszelben nyilatkozó Kriszohoidisz kijelentette, hogy a fal "átmeneti megoldás" amelynek "gyakorlati és szimbolikus jelentősége is van". A miniszter elmondta, hogy az "arab tavasz" következtében megnövekedett bevándorlás, illetve a humanitárius válság negatív hatást gyakorol a görög társadalmi békére, amely ezáltal nem képes több külföldit befogadni. Kriszohoidisz megjegyezte azt is, hogy a súlyos gazdasági válsággal szembenéző Görögország nemrég fogadott el egy olyan közegészségügyi programot, amelynek keretében ellenőrzik a bevándorlók esetleges fertőző betegségeit.

A határkerítés nemzeti pénzből épül meg, miután az Európai Bizottság (EB) nemrég "értelmetlennek" minősítette a projektet - jegyezte meg a görög politikus. Kriszohoidisz szavaira reagálva Cecilia Malmström uniós biztos úgy fogalmazott, hogy az Európai Bizottság nem tekintett prioritásként a fal megépítésére, amely nemzeti projektnek minősült.