További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Ma Brüsszel a veszélyt, míg Biskek a biztonság forrását jelenti a migráció tekintetében
- Éles vitát váltott ki Brüsszelben Ursula von der Leyen döntése a migrációs biztosról
- Bécs már túl van a nehezén, ez maradt az áradás után
- Jöhet a legrosszabb: „Putyin nem viselné el a vereséget egy stand-up-komikustól”
- Halálra késelt egy japán kisfiút egy férfi Kínában
„Az RMDSZ lényegében kiütéses győzelmet aratott a magyar-magyar versenyben" – mondta Kiss Tamás, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa a vasárnapi romániai helyhatósági választás eredményeit értékelve.
Székelyföldön az RMDSZ dominált
Az első összesítések és részeredmények szerint a megyei pártlistáknál a kormányzó USL a voksok 52 százalékát, a jobbközép Demokrata Liberális Párt (PDL) 13,3 százalékát, a populista Dan Diaconescu Néppártja (PPDD) 8 százalékát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 7,2 százalékát kapta meg. A Magyar Polgári Párt (MPP) az első országos összesítésben 0,75 százalékon, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) pedig 0,55 százalékon áll.
A magyar-magyar versenyben egész Erdélyben és Székelyföldön is az RMDSZ dominált, a Tőkés László nevével fémjelzett Erdélyi Magyar Néppárt szinte egyáltalán nem rúgott labdába, de még a Kövér László által támogatott Magyar Polgári Párt is visszaszorult a 2008-ban elért eredményeihez képest, mondta Kiss.
Az MPP mellett kampányolt előző héten több napig Kövér László házelnök, Németh Zsolt külügyi államtitkár pedig Tőkés László meghívására érkezett Székelyföldre. A székelyudvarhelyi polgármesteri pozíció megszerzése a mostani önkormányzati választáson az egyetlen szimbolikus kitörési lehetőséget jelentette volna az MPP-nek, de az RMDSZ-es Bunta Levente megőrizte a posztot.
Kovászna megyében az RMDSZ-é lett a megyei tanácsban is a többség, emellett olyan településeken is ők adhatnak majd polgármestert, mint Kézdivásárhely és Barót, amelyeket sikerült elhódítaniuk.
Növelte polgármesterei számát az RMDSZ
Az RMDSZ mind a 2008-as eredményeihez, mind pedig a másik két magyar párthoz képest megnyerte az önkormányzati választásokat, mondta Kelemen Hunor pártelnök. Kelemen szerint a magyar-magyar verseny a részvételen, a mozgósításon nem segített, írja a Krónika. A párt párhuzamos szavazatszámlálása szerint az RMDSZ-nek az eddigi 184 helyett 203 településen lesz polgármestere.
Utalván az ellenzéknek nyújtott magyarországi politikai támogatásra, azt mondta, kézfogással nem lehet átvinni a népszerűséget. „Kövér Lászlónak üzenjük, hogy az elültetett fenyőfáit óvni fogjuk, és tulipánt ültetünk köréje" – utalt az MTI szerint az RMDSZ-elnök a pártok választási jeleire (az RMDSZ jele a tulipán, az MPP jele a fenyő).
Fontos pozíciókat buktak
„Székelyföldön kívül viszont úgy tűnik, elbukta a fontosabb pozícióit az RMDSZ" – mondta Kiss. A kisebb városokban, községekben tudtak győzni, de legnagyobb jelentőségű önkormányzati pozíciók közül a Szatmárnémeti polgármesteri és a Szatmár megyei tanácselnöki pozíciót elveszítette az RMDSZ, míg a Maros megyei tanácselnöki pozíció függőben van. Ha az RMDSZ ezt is elbukja, akkor a Székelyföldön kívül a községekbe, kisvárosokba szorul vissza.
Meghatározó volt, hogy a románok sokkal nagyobb arányban járultak az urnákhoz, mint a magyarok. A Marosvásárhelyi polgármesteri verseny ugyan már előre lefutott volt, de így is 37 százalék körül szerzett a magyar jelölt egy olyan városban, ahol a magyarok aránya (a válszatókorúakon belül) 47 százalék. Kolozsváron a polgármesterjelölt és a városi RMDSZ-es lista is a magyarok aránya alatt szerepelt.
Sepsiszentgyörgyön a helyi választási iroda által közölt adatok szerint az RMDSZ által jelölt, de az EMNP által is támogatott Antal Árpád polgármesterjelölt a szavazatok mintegy 80 százalékát szerezte meg, ami 24 606 voksot jelent. Bálint Józsefre, az MPP jelöltjére 1374-en voksoltak, vagyis a szavazók 5,6 százaléka. A sepsiszentgyörgyi városi tanácsban az RMDSZ mintegy kétharmados többséget szerzett, hiszen 14 731 szavazatot kapott az RMDSZ-lista, ami azt jelenti, hogy 14 önkormányzati képviselője lesz a szövetségnek. Az EMNP listájára 2530-an voksoltak, az MPP önkormányzati képviselőjelöltjei pedig 1388 voksot gyűjtöttek, így az EMNP-nek és az MPP-nek két-két önkormányzati képviselője lesz a sepsiszentgyörgyi tanácsban.
Kézdivásárhelyen az RMDSZ párhuzamos szavazatszámlálása szerint Bokor Tibor RMDSZ-es polgármesterjelölt lett első a szavazatok 46 százalékával. Rácz Károly, az MPP jelöltje a voksok 25 százalékát szerezte meg, harmadik helyen végzett Johann Taierling, az EMNP jelöltje, aki 24 százalékot gyűjtött. A székelykeresztúri önkormányzatban az RMDSZ szerzett többséget a szavazatok csaknem 50 százalékával. Az Agerpres román hírügynökség szerint Kovászna megyében a polgármesteri hivatalok csaknem 90 százalékát az RMDSZ jelöltjei nyerték meg.
Nagyváradon Ilie Bolojan eddigi városvezető diadalmaskodott a szavazatok 66 százalékával, Cseke Attila, az RMDSZ jelöltje második lett a leadott voksok csaknem 19 százalékával.
Marosvásárhelyen Dorin Florea polgármesterjelölt megszerezte sorozatban a negyedik mandátumát a szavazatok 50 százalékával. Frunda György, az RMDSZ polgármesterjelöltje második lett a voksok 37 százalékával (28 837 szavazat). Az EMNP által támogatott Smaranda Enache polgármesterjelölt 2,63 százalékot (2 038 voksot) kapott, Benedek Imre MPP-jelölt pedig 1,67 százalékot (1 298 voksot) ért el. (MTI)
Kolozsváron Boc nyert
Hétfő délután a kolozsvári választási iroda elnöke bejelentette, hogy a vasárnapi exit poll-eredményekkel ellentétben Emil Boc nyerte a kolozsvári polgármester-választást.
Boc, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) elnöke a szavazatok 40,03 százalékát szerezte meg, míg a Szociál-Liberális Unió (USL) jelöltjére, a liberális Marius Nicoarára a szavazók 38,97 százaléka szavazott. A különbség 1423 szavazat volt.
Nem lesz magyar polgármestere emellett több olyan erdélyi településnek sem, ahol többségben élnek a románok, de eddig magyar volt a városvezető. Ilyen Szatmárnémeti mellett Szászrégen és Zsombolya is.
Toró T. Tibor, az EMNP elnöke elismerte az RMDSZ fölényes választási győzelmét. Hozzátette, ez nem érte meglepetésként. Csak azt találta különösnek, hogy a szövetségnek sikerült a román koalíciós partnerre hárítani a közös kormányzás teljes kudarcát. Toró elmondta, az EMNP-nek mintegy húsz településen csupán tíz-húsz szavazat hiányzott ahhoz, hogy polgármesteri tisztséget szerezzen, és az eredményt a versenytársaik kreatív szavazatszámlálási technikái is befolyásolták.
Az USL tarolt országosan
Országosan a kormányzó USL óriási, áttörésszerű győzelmet aratott, ugyanakkor nem sikerült teljesen eltörölnie a PDL-t a politikai térképről. Traian Băsescu pártjának maradt még egy-két végvára. Például Emil Boc volt miniszterelnök győzni tudott Kolozsváron, és többségük lehet a Kolozs megyei tanácsban is. Marosvásárhely, Brassó, vagy Arad is fontos nyereség a PDL-nek.
A bomlásnak indult PDL-t bizalmatlansági indítvánnyal megbuktató USL szociáldemokrata-liberális pártszövetség az önkormányzati választásokon először mérettethette meg magát a szavazóknál. Az átütő győzelem fontos volt a pártszövetségnek az ősszel esedékes parlamenti választások előtt.