Tajvani és japán őrhajó ment egymásnak egy lakatlan szigetnél
A szigetek, amelyek Szenkaku-szigetekként is ismertek, Tajvan, a Kínai Népköztársaság és Japán között képezik vita tárgyát.
A tajvani őrhajó, amely a japán hajóval ütközött, egy kisebb flottillának volt a része, amely aktivistákat szállító halászhajót kísért.
Tokiói jelentés szerint szerdán reggel öt tajvani hajó lépett be Japán vizeire, s a parti őrség akkor lépett akcióba. Az azonos irányban haladó japán, illetve tajvani vízi jármű ütközésének nem volt sérültje, csupán a japán hajó oldalán keletkezett kisebb horzsolás. A tajvani hajók a déli órákban elhagyták a japán ellenőrzés alatt álló területet.
Japán hivatalosan tiltakozott Tajpejnél az incidens miatt, amit a tajvani külügyi tárca közleményében visszautasított. Egyben a vita "békés és ésszerű" módon történő kezelésére szólított fel.
Legutóbb 2008-ban indultak a térségbe tajvani aktivisták, akiket akkor is tajvani parti őrség hajói kísértek. A külügyi szóvivő idén januárban, az után, hogy Japán valamennyi térségbeli szigetnek nevet adott, és azt nyilvánosságra hozta, kijelentette: a szigetek "örökölt területeink".
A kínai külügyminisztérium szóvivője Pekingben szerdán arra figyelmeztette Japánt, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, amellyel veszélyeztetheti kínaiak, így a "tajvani honfitársak" életét.
A Tiaojü-szigetek és a környező szigetecskék ősidők óta Kína területének szerves részét képezik, és Kína vitathatatlan szuverenitást élvez felettük - hangoztatta Liu Vej-min (Liu Weimin). Hozzátette, országa megteszi a szükséges intézkedéseket, hogy megvédje szuverenitását.
A tajvani aktivistákat az bőszíthette fel, hogy az utóbbi időben keményebbé vált Tokió álláspontja a vitatott területekkel kapcsolatban. Míg Tokió kormányzója bejelentette, hogy a szigetek közül meg kíván vásárolni néhányat, a japán törvényhozás mintegy fél tucat tagja nemrégiben demonstratív módon "halásztúra" keretében járt a szigetek környékén.
A lakatlan szigetek körülbelül 2000 kilométerre vannak Tokiótól, halban gazdag vizek övezik, környékén a tengeri talapzat jelentős energiaforrásokat rejt.