További Külföld cikkek
-
Meghalt Shane MacGowan, a The Pogues frontembere
- Ülősztrájkba kezdtek a dél-koreai parlamentben
- Börtönbüntetésre ítélték egy német szélsőjobboldali terrorcsoport vezetőjét
- Szijjártó Péter a magyar állampolgárságú túszok kiszabadítását sürgette
- Egyre több az iszlamista merénylet, fokozott terrorveszélyre figyelmeztet a német belügyminiszter
Legalább negyven ember meghalt Egyiptomban hétfő hajnalban a Köztársasági Gárda székházánál, ahol egyes értesülések szerint a megbuktatott Mohamed Murszi elnököt tartják fogva. A Murszit támogató Muzulmán Testvériség szerint a hadsereg lőtt a békés tüntetők közé, ők 53 áldozatról, 300 sérültről beszélnek. A lövöldözés után „a forradalmat elrablók" elleni felkelésre buzdították az ország népét.

Figyelem!
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti Ⅴ. vagy Ⅵ. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
Több ezer Murszi-párti tüntető gyűlt össze vasárnap este a Köztársasági Gárda székházánál, és megfogadták, addig nem távoznak, amíg Murszit vissza nem helyezik a hatalomba. A Muzulmán Testvériség szerint hívei békésen tüntettek, a hadsereg szerint azoban egy terrorista csoport támadta meg az épületegyüttest, a lövöldözésben pedig katonák is meghaltak, írta a BBC.
Az erőszak kitöréséről ellentmondó beszámolók jelentek meg a sajtóban. A Muzulmán Testvériség beszámolója szerint a katonák hajnali négy óra körül támadtak az éppen imádkozó tüntetőkre. „Teljesen váratlanul támadtak a tüntetőkre, élesz lőszerrel és könnygázzal" – mondta az egyik demonstráló. Egy másik szemtanú szerint a hadsereg csak könnygázt használt, fegyvert civil ruhások használtak.
A Testvériség alapította párt, az Igazságosság és Szabadság Pártja felszólította a nemzetközi közösséget és szervezeteket, valamint „a világ minden szabad emberét", hogy avatkozzon közbe és akadályozzon meg „egy újabb tömegmészárlást, egy újabb Szíria kialakulását".
A hétfő reggeli lövöldözés után a Murszi-ellenes, keményvonalas szalafista párt, az an-Núr bejelentette, hogy kiszáll az átmeneti miniszterelnök személyéről folyó tárgyalásokból. A párt tömegmészárlásnak minősítette a hétfőn reggel történteket.

A Nobel-békedíjas, sokak szerint az átmeneti kormányfői posztra legesélyesebb Mohamed el-Baradei elítélte a vérengzést és megbékélésre szólította fel a lakosságot.
A hadsereg múlt szerdán buktatta meg Murszit, miután tízezrek tüntettek az első demokratikusan válaszott elnök ellen. A Testvériség puccsnak minősítette Murszi eltávolítását a hatalomból és békés ellenállásra szólított fel. Murszi helyett csütörtökön Adli Manszúrt, az Alkotmánybíróság vezetőjét nevezék ki ügyvezető elnöknek. Manszúr választásokat ígért, a hadsereg pedig ígérete szerint nem szeretne hatalmon maradni.
A puccs óta Murszi hívei és az elnök távozását követelők szinte folyamatosan tüntetnek Egyiptom utcáin, kővel dobálva egymást. Az összecsapások több emberéletet is követeltek, de a hétfő hajnalihoz hasonlóan véres harcok még nem voltak.