További Külföld cikkek
- Belarusz szerint a Pokémon Go egy precíz kémeszköz
- Három szlovák vasútállomást ért bombafenyegetés
- Orbán Viktor szerint egy elefánt van a szobában, és ideje beszélni róla
- Hihetetlen, amit az időjárás művel, két szomszédunkban is havazik
- Komoly ellentámadás vagy csak kóstolgatás az oroszok kurszki válaszlépése?
Az amerikai különleges erők két akciót is végrehajtottak Afrikában magas rangú iszlamista terroristák ellen, írja amerikai tisztviselőkre hivatkozva a BBC. A líbiai Tripoliban a kommandósok az Egyesült Államok kenyai és tanzániai nagykövetségei ellen elkövetett 1998-as merényletekkel vádolt al-Kaida-vezetőt foghatták el, míg Szomália déli részén az al-Sabáb egyik vezetője volt egy sikertelen rajtaütés célpontja.
Az FBI legkeresettebb bűnözőinek listáján is szereplő Abu Anász al-Líbi elfogását a férfi rokonai és amerikai források is megerősítették. Testvére azt mondta az AP-nek, hogy a férfi éppen a háza előtt parkolt az autójával, amikor három kocsi körbevette, az autó ablakait betörték és lefegyverezték. Az akciót a líbiai kormány tájékoztatása mellett hajtották végre.
A líbiai átmeneti kormány ugyanakkor az akció után emberrablásnak minősítette Líbi elfogását, és magyarázatot követelt Washingtontól, szerintük ugyanis nem engedélyezték a rajtaütést. George Little, a Pentagon szóvivője korábban úgy nyilatkozott, hogy jogszerűen jártak el.
A 49 éves Líbit tartják az 1998-as támadások egyik kitervelőjének. Kenyában és Tanzániában több mint 220 ember halt meg. Líbi – valódi nevén Nazih Abdul-Hamid al-Rukai – több mint tíz éve felkerült az FBI legkeresettebb bűnözőinek listájára, 5 millió dolláros (kb. 1,06 milliárd forint) vérdíj volt a fején.
Az első hírek még arról szóltak, hogy az al-Sabáb egyik vezetőjét is elfogták vagy megölték az amerikai haditengerészet egyik SEAL-osztagának akciójában, de több amerikai tisztviselő jelezte, hogy a kommandósok nem tudták elfogni a célpontjukat, viszont a férfi több testőrét megölték egy tűzharcban. Szomáliai hírszerzési források szerint az akció célja egy külföldi, vélhetően csecsen parancsnok megölése volt.
A New York Times úgy tudja, a főváros Mogadishutól mintegy 180 kilométerre délre lévő Barawe városában végrehajtott akciót másfél hete készítették elő, és a kenyai bevásárlóközpont elleni támadással függött össze. Az al-Sabáb azt állította, a támadást brit és török különleges egységek hajtották végre, és egy brit katonát megöltek, négy másikat életveszélyesen megsebesítettek. London és Ankara hivatalos közleményben tagadta, hogy köze lett volna a támadáshoz.
Szombaton délelőtt az al-Sabáb arról számolt be, hogy „nyugatiak" támadtak meg egy házat egyik tengerparti bázisukon, megölve egy lázadó harcost. Barawe évek óta az iszlamista lázadó szervezet ellenőrzése alatt áll. Többször volt már itt nyugati kommandós akció, a SEAL 2009-ben itt végzett Salah al-Nabhannal, az al-Kaida egyik legkeresettebb terroristájával is.
A kenyai főváros Westgate bevásárlóközpontja elleni támadásban az iszlamista fegyveresek hatvanegy civilt megöltek, a biztonsági erők hat tagja az összecsapásokban vesztette életét, kétszáznegyvenen pedig megsebesültek. A hadsereg öt terroristával végzett, tizenegyet a rendőrség letartóztatott. A túszdráma négy napig tartott szeptember végén Nairobiban, a támadást a Szomália déli részén működő al-Sabáb vállalta magára.